Rozmnožovanie Juky - oddelenie nových výrastkov



pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?)
20.1.2017 15:41

Já mám doma jen obyčejnou juku (nemrazuvzdornou), ale množení bude asi stejné. Už jsem postupem času zapíchal snad kolem 40 odřezků, a ať už byly zelené růžice z vrcholu, nebo dřevnaté kusy větví, pokaždé se bez problémů chytly - úspěšnost 100%! Píchám je do země, jak se mi zlíbí - někdy hned po řezu, někdy za pár dní, až se mi chce. Snažím se co nejhloubš v domnění, že tím získám více kořenů.

Stejně tak jsem přesazoval odkopky běžné zahradní juky, či odřezky dracény, pokaždé se to chytlo. Je to nezmar a je těžké něco pokazit. Myslím, že ať to uděláte jakkoli, poroste vám to. wink

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Stránky: 1,  2   
host - 113.141 (?), 17.1.2017 20:19, zobrazeno: 15943x

V lete som si doniesol z Chorvátska Juku. Mala by to byť podľa googlenia - juka gloriosa. Juku som zasadil do veľkého kvetináča s kvalitným substrátom a výborne sa jej darí. Zo zeme z podpníka začali vyrastať nové výrastky. Rastú veĺmi rýchlo a jeden už zasahuje do listov pôvodnej Juky. Chcel by som ten výrastok oddeliť a zasadiť, ale neviem ako. Musím ten výrastok oddeliť až na úrovni podpníka, ktorý je naspodu kvetináča? Obnášalo by to Juku znova celú vybrať a nanovo zasadiť a to sa mi nechce a mám aj obavu, ay som jej nenarušil prostredie, keď sa jej tak darí.

Alebo môžem ten výrastok oddeliť niekde pri vrchu, tesne pod zemou? 

juka gloriosa
juka gloriosa
Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 211.51 (?), 18.1.2017 10:30

Já tyto odnože odřezávám co nejdál a měly by se nechat nezasazené třeba týden nebo ještě déle, případně vyválet odříznutý konec v dřevěném uhlí.Tento proces nechte na květen, všechno půjde lépe a případné zahnití se nestane.

KAKA

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 151.126 (?), 19.1.2017 8:08

Do mája bude ten výrastok taký veľký, ako pôvodná rastlina, rastie neuveriteľnou rýchlosťou. Môžem to teda urobiť tak, že odhrniem zem cca 10-15cm a odrežiem ho? Keď ho nemám zasadiť, kam ho mám dať? Do vody?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
karelka - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (72) - 211.51 (?), 19.1.2017 8:24

Jestli to je gloriosa, což si myslím, že je, tak jistě do mája nevyroste tak rychle jak píšete, možná listy, ale kmen rozhodně ne.Pravděpodobně jí máte v teple a má málo světla, proto roste i teď, jenže listy jsou neduživé, světlé a ohýbaji se, měl by jste ji zazimovat v chladné místnosti s teplotou nad nulou.Jestli ale chcete experimentovat, udělejte to jak píšete, ale né do vody, naopak by měla řezná rána zaschnout...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 113.141 (?), 20.1.2017 15:26

Nemám pre ňu vhodné miesto, kde by mohla prezimovať. Svetla má dostatok. Listy tých výrastkov sú rovnako pevné, ako listy pôvodnej juky.

Nechám teda zaschnúť koniec cca týždeň. A potom ho taký zaschnutý zasadím do zeme? Ako hlboko? Ten výrastok nemá už korene niekde hlbšie?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 20.1.2017 15:41

Já mám doma jen obyčejnou juku (nemrazuvzdornou), ale množení bude asi stejné. Už jsem postupem času zapíchal snad kolem 40 odřezků, a ať už byly zelené růžice z vrcholu, nebo dřevnaté kusy větví, pokaždé se bez problémů chytly - úspěšnost 100%! Píchám je do země, jak se mi zlíbí - někdy hned po řezu, někdy za pár dní, až se mi chce. Snažím se co nejhloubš v domnění, že tím získám více kořenů.

Stejně tak jsem přesazoval odkopky běžné zahradní juky, či odřezky dracény, pokaždé se to chytlo. Je to nezmar a je těžké něco pokazit. Myslím, že ať to uděláte jakkoli, poroste vám to. wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
karelka - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (72) - 211.222 (?), 20.1.2017 16:43

O nic nejde, vyzkoušejte a za pár měsíců se ozvěte.Jestli to je ta (pokojová)Y.elephantipes, půjde to bez problémů i kdyby jste dal klacek do vody zakořenit protože ta žádné kořenové odnože nemá, množí se pouze odříznutím vrcholu a zbtek se rozvětví... jestli to je gloriosa tak uhnije na 100%winkbudu se těšit na zprávu. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
karelka - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (72) - 211.4 (?), 22.6.2017 17:39

Zdravím, jelikož se neozýváte jak dopadlo zimní sázení které nemohlo počkat pro ohromný růst rostliny se domnívám, že dopadla jak jsem předpovídal, uhnila...sad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 151.126 (?), 10.7.2017 7:21

Je to na 100% gloriosa. Odhrabal som hlinu až takmer k pníku pôvodnej rastliny. Nová rastlina už mala svoje korene, tak som ju odrezal pod koreňami s kúskom pníka. Nechal som ju zopár dní preschnúť a zasadil som ju do kvalitného substrátu pre palmy. Zo začiatku sa nič nedialo, rastlina bola rovnako zelená, neskôr začala schnúť. Listy boli suché hnedozelenej farby. Manželka ju už chcela vyhodiť. Na jar, keď sa oteplilo som ju dal von "kdyby něco".  Až pred 6-7 týždňami sa zrazu zazelenala, aj tie pôvodne suché listy znovu ožili smiley  Teraz už začína znova tvoriť aj nové listy, takže množenie sa podarilo. Teraz už má pôvodná rastlina 2 nové výhonky, takže pokus zopakujem znova.

Do akej výšky dokáže táto juka v našich podmienkach narásť? Vďaka za rady.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
karelka - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (72) - 211.216 (?), 1.9.2017 9:39

Tak já mám těchto yuc asi deset od různé výšky, můžu poslat foto a rozhodně se nemusíte bát, že vás tato juka přeroste, počítejte v dobrých podmínkách přírůstek 5 cm za rok, spíš méně.Přitom stačí jedno špatné zimování a je uhnilá.Tato juka byla mojim prvním druhem a nejstarší má asi 1,8 metru i s květináčem.U země vytváří bohatě spících odnoží které se nechají odříznout a zakořenit, brzy nebudete vědět co s těmito kytkami dělat, dopuručuji si pořídit třeba rostratu, nebo thomsonianu, rigidu aj.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika