Slivovice z odpeckovaného kvasu



host - 147.235 (?)
18.9.2014 0:07

a co když je tato jemnější nevhodná na uskladnění a již za pár let bude nevýrazná, ale pro někoho to bude možná ještě lepší+třeba dodání sušených švestek zase chuť zvýrazní.Osobně odpeckovávám jen menší část podle času, spíše poctivě promačkávám, dejte vědět jak jste dopadl na soutěžích a na zdraví.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
            
host - 178.235 (?), 13.5.2010 20:42

Ano, pecky dodávají tu specifickou hořkost a mandlovou příchuť.To se nejvíc potvrzuje při pobytu v pálenici od ostatních, kteří se pálení už léta věnují.Většinou nikdo necedí kvas , nebo malé množství pecek přepalují. Možná ale u peckovin jiných než švestky(durancie) se cezení vyplatí. AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 132.143 (?), 6.8.2013 22:23

Nemohu si pomoct, ale opravdu destilát z odpeckovaného ovoce je skutečně jemnější a lahodnější a to z máče, který při kvašení pecky neobsahuje. Kdo na tom trvá, ať si je tam třeba do síťky dá, bude mít méně práce při jejich vytahování těsně před vypálením. Námitka,  že je pracné odpeckování neobstojí, děláte-li to na stroji viz vlákno Odkostkovač.  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 6.8.2013 22:46

Nemusíte si pomáhat a klidně švestky před zakládáním kvasu odpeckujte, přiůpadá-li Vám destilát lahodnější.. Nicméně přední místa v odborných degustacích obsazují téměř výhradně destiláty z neodpeckovaných kvasů. Zda pecky před pálením z kvasu odstranit, v tom již u šampiónů jednota nepanuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 208.212 (?), 13.9.2014 21:09
Má zkušenost je, že odpeckované švestky před kvašením dají lepší a jemnější pálenku než pálenka destilovaná z kvasu, kde byly pecky vyjmuty před pálením. Tato slivka je zase o něco lepší a jemnější než při pálení kvasu s peckami. Pokud se ovoce vypeckuje před založením kvasu, je slivka opravdu krásně jemná (projde a zahřeje) s nádhernou ovocnou příchutí. Tak to chutná mě (i mému okolí). Jak vidím výše, tak může mít každý jinou chuť, takže proti gustu, žádný dišputát... taky na druhou stranu je odpeckovávání opravdu blbá práce že? P.S. mám nabídku tu svojí přihlásit do soutěže, tak uvidím co na to odborníci - jestli hledají chuť dřeva (někdo tady řekl mandle, ale mě to přijde trochu brutálnější chuť) tak se asi nechytám :-))) Ať vám všem chutná!!!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 147.235 (?), 18.9.2014 0:07

a co když je tato jemnější nevhodná na uskladnění a již za pár let bude nevýrazná, ale pro někoho to bude možná ještě lepší+třeba dodání sušených švestek zase chuť zvýrazní.Osobně odpeckovávám jen menší část podle času, spíše poctivě promačkávám, dejte vědět jak jste dopadl na soutěžích a na zdraví.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 178.235 (?), 18.9.2014 7:11

Každý rok máme příděl sluníčka jiný a v jiném časovém rozložení.Myslím, že tady spočívá to nejzákladnější : perfektní, prosluněné ovoce, sklizené v pravý čas a na správném místě.I ten vliv pecek se bude v tomto ohledu rok od roku mírně lišit.Ty naše chutě se mění a nejen rok od roku.Pokorně vnímám a hodnotím každý doušek a těším se další vydařený rok.Pokud možno mírový.  AB(75) 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 236.138 (?), 19.9.2014 21:27

Je třeba ocenit předchozí příspěvky, protože všichni mají pravdu a tu svoji žádný nehájí, díky všem. Odpeckované švestky skutečně poskytují neobyčejně jemný destilát, bohužel životnost takového produktu je po čertech krátká. Po dvou letech se ve vůni nedá poznat, že se jedná o slivovici, nicméně v chuti je to stále destilát ze švestek. Na soutěžích destilátů neobstojí, protože vůně i chutě destilátů jsou dle nejrozšířenějšího degustačního systému na stejné úrovni, což je podle mě špatně, ale protože ta vůně už prostě není, ztrácí v hodnocení.  Destiláty nejsou voňavky, ale potraviny, a proto by chuť produktu (v tomto případě by chuť destilátu měla převažovat - je nás nás příliš málo, co si toto myslíme) měla v hodnocení vůni převažovat. Takže ti, co švestky před nakládáním odpeckovávají mají své produkty k relativně krátké spotřebě, nakonec proč ne, ale k soutěžím či presentaci nejsou vhodné. slosar-petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 13.189 (?), 20.9.2014 0:05

Asi máte pravdu, že je slivka krásně jemná, ale je to tak vše. Na koštu většinou padá někde do pořadí od polovičky ke konci. Prostě jí něco chybí. Problém bude asi i v tom, že v peckách jsou i asi nějaké silice a oleje, ty při destilaci (zahřátí) odevzdají do destilátu svoje specifikum.

Minulý rok jsem peckoval, letos na to kašlu a pecky půjdou i do kotle. Minulý rok prokázal, že vypeckovaný kvas a ještě zcezený před destilací je škoda pálit.

Proto jinak vyjímečně souhlasím s PŠ, jelikož má naprostou pravdu. Peckovaný a zcezený kvas nemá smysl posílat na nějaký prestižnější košt, je to pak propadák.

Spíš mám dojem, že hodně často bodují i takoví, kteří tam pokřápou i nějakou tu hrst pecek naschvál...

Je potřeba si uvědomit, že to patří k aromatu slivovice, bez pecek to nebude nikdy ono. To pak může člověk pít rovnou potravinářský líh s trestí..

Floki

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 112.58 (?), 20.9.2014 19:39
Já vypeckovávám švestky každým rokem a jsem velmi spokojený. Vloni jsem z 60 litrů vypeckovaného kvasu - Gabrovská - získal 11 litrů 55% slivovice po naředění. V pondělí jedu pálit 160 litrů vypeckovaného kvasu ze švestek, tak jsem zvědavý jak to dopadne. Vypeckování je úmorné, ale za tu výslednou chuť to stojí Já jsem za švestky do kvasu bez pecek, a dle vyjádření chemika, co pálí již více jak 50. let, je to to nejrozumnější - švestky vypeckovat. Pán říká, že ty pecky jsou zdrojem škodlivých látek do těla. Ta chuť je prostě pecka!!!
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 21.9.2014 9:40

Vloni jsem z 60 litrů vypeckovaného kvasu - Gabrovská - získal 11 litrů 55% slivovice po naředění.

Zkuste si spočítat, jakou by Vaše švestky musely mít cukernatost. To, co říká pán chemik, je v podstatě nesmysl.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika