Kvašení ušlechtilými kvasinkami nebo nadivoko



host - 129.96 (?)
13.1.2010 8:37

Jsme opět u dlouhodobého sporu zda přidávat nebo nepřidávat. Nechme to tak, že přidávat je možné a někomu to chutná a někomu ne. V každém případě, do vína se řepný cukr přidává (dokonce je to státem povoleno) a nikdo si nestěžuje, že pije řepové víno.

Dále bych se rád zeptal, jestli Sch. neradí míchat (jak jste také zmiňoval a mojí otázku na to nekomentoval) a nebo to nedoporučuje. To by mi mohlo pravděpodobně osvětlit, jaký je to odborník.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
host - 129.96 (?), 12.1.2010 15:08

Já jsem nic nezaměnil. NERADÍ PŘIDÁVAT jste původně napsal Vy. Račte se podívat zpět. Já jsem tedy spíš ten, který se přesně snaží analyzovat příspěvek nebo dotaz a zásadně si ho nijak neinterpretuji. Což je pohříchu pro český národ typické.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 81.81 (?), 12.1.2010 21:09

Máte pravdu, že jsem napsal  neradí přidávat.  On Sch. skutečně neradí   nic. Jenom to ovoce s kvasinkami. Proto nemá důvod  říkat PROČ. 
  Kdyby radil - nepřidávejte to a to! - pak by bylo možná na místě něco zdůvodnit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 129.96 (?), 13.1.2010 8:37

Jsme opět u dlouhodobého sporu zda přidávat nebo nepřidávat. Nechme to tak, že přidávat je možné a někomu to chutná a někomu ne. V každém případě, do vína se řepný cukr přidává (dokonce je to státem povoleno) a nikdo si nestěžuje, že pije řepové víno.

Dále bych se rád zeptal, jestli Sch. neradí míchat (jak jste také zmiňoval a mojí otázku na to nekomentoval) a nebo to nedoporučuje. To by mi mohlo pravděpodobně osvětlit, jaký je to odborník.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 13.1.2010 9:00

Podívejte se na stránky sám. Radí - pokud zamíchat, tak jen na začátku kvašení. Pak už ne.
   Pokud hrozny nemají dostatek vlastního cukru, dosladit se musí, neboť bez zbytkového cukru by nebylo víno k pití. Je to nutné zlo. Žádný kabinet z toho ale asi nebude.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 180.2 (?), 13.1.2010 9:33

Dobrý den. Já bych se s dovolením vrátil k původnímu dotazu, proč nepřidávat cukr a proč nemíchat. Do ovocných kvasů pro soukromé pálení se nesmí přidávat cukr z toho důvodu, že je zájem státu na tom, aby se pálilo jen z vlastního ovoce, které se takto dá také zužitkovat. Přidáním cukru do kvasu se velmi zvýší výtěžnost etanolu a protože na množství etanolu jen z ovoce je snížená daň, stát si to takto hlídá. A co se týká míchání, je to prosté. Etanolové kvašení je anaerobní, čili bez přístupu vzduchu. Samotné kvasinky dokáží velmi dobře a rychle zpracovat ovoce, které je různě rozmělněné. Stačí při zakládání ovocného kvasu použít nějaký vhodný mechanizmus a máme dobře připravený kvas, jehož další vedení spíš záleží na ochotě obsluhy se tomuto dál věnovat. Mám na mysli přidání ušlechtilých kvasinek a enzymů, odstranění plovoucí deky či dokonce chlazení kvasu při vyšších teplotách. Na závěr bych jen podotknul, že je snad technologický rozdíl mezi výrobou vína a vyrobou kvalitní slivovice. Nebo se pletu? Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 129.96 (?), 13.1.2010 11:44

Je zcela bez debaty, že se podle zákona cukr do ovocných kvasů na pálení přidávat nesmí. Bavíme se ovšem teoreticky, jestli je to technologicky možné a vhodné. V některých zemích EU se to smí. Tragedie je, když si člověk udělá jablečné víno (musí se dosladit a zákon to neřeší) a pak se rozhodne ho vypálit. To je pak v koncích a nebo se z něj stane zločinec. A co takový vinař, který si nechá přepálit část svého vína?

Co se týče míchání, mám s tím ty nejlepší zkušenosti (cca 4x v průběhu kvašení. Má to výhodu, že se stále rozmýchává deka, která ve finále neexistuje, protože se ponoří a vonné látky se macerují z celého objemu ovoce, které je ponořeno. Je matoucí, když někdo tvrdí (i některé publikace), že deka chrání kvas. Nechrání. Konzervuje ho pouze vlastní oxid uhličitý a etanol. Proto je někdy třeba, pokud není místo v pálenici, kvas sířit.

Podle mne neexistuje technologický rozdíl mezi kvasem na víno a na ovocný destilát. Ostatně důkazem je brandy a calvados. Prostě se vypálí buď břečka anebo klasické nebo ovocné víno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 169.36 (?), 13.1.2010 12:05

CHlapi, nehádejte se o malichernostech, každý si stejně bude hájit to své.já zásadně cukr nepridávám, né proto, že je to zakázané, ale proto, že si chci pochutnávat na destilátu jen z čistého ovoce.Myslím si, že nás je většina.Znám tipy lidí, a je to jejich věc, že jim je jedno z čeho pálí, hlavně když toho je dost. Je to věc povahy a celkového pohledu na život.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 13.1.2010 12:47

Postupuji stejně.  Ale celé diskuzní fórum je vlastně o hádání. Na rozdíl od Vás si myslím, že nás, příznivců kvasu  z čistého ovoce, bohužel není většina. Většina je těch, kteří cukr přidávají a zapírají to.Potkávám je pravidelně v palírně. Z 200 litrů mače vypálí 35 litrů slivovice a zdůrazňují sladkost svých švestek. Přitom zahradu a slivoně některých dobře znám, včetně doby, kdy otloukali jejich plody ze stromů.
  Osobně deku nerozmíchávám. Naopak ji před pálením odstraním a zahodím. Voní obvykle kyseleji než zbytek kvasu, mám zato, že v ní proběhlo víc nežádoucích procesů za přístupu vzduchu. Kdybych měl míchačku na dně nádoby, proč ne, ale v obyčejném sudu nelze zamíchat kvasem a zároveň jej neokysličit. Že by okysličení lihovému kvašení svědčilo, to si netroufnou hlásat ani zarputilí míchači.  Za základ považuji velkou nádobu, v níž nekolísá teplota, dobře rozmělněné ovoce kvasící v celém objemu.
    Nevím, odkud kam se mají macerovat vonné látky, když se kvas pálí celý. To může mít význam u červených vín, kde se vonné a barevné látky macerují do šťávy z rozdrceného ovoce, které se posléze vyhodí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 129.96 (?), 13.1.2010 13:20

Ještě jednou. Z neponořené deky se nic nemaceruje. To znamená, že ta vrchní vrstva je k ničemu a nakonec se vyhodí. Mně se jí podaří zamícháním potopit (stačí 4x) a pak se maceruje aroma a probíhá kvasný proces ze všeho ovoce, které je naloženo. To aroma se rozpouští ve vytvořeném alkoholu. Nemusíte tomu věřit. Ale je to moje zkušenost, kterou bezplatně nabízím všem zpřízněným paličům. Vůbec se nehádám, jenom sděluji. Také jsem dříve nemíchal a deku vyhazoval. A myslel jsem si, že je to jediný správný postup. Ostatně jsem se to dočetl v publikacích. A pak jsem přišel na jednu knížku, která popisovala míchání a tak jsem to zkusil. Pokud s tím nemáte zkušenosti, tak budete tvrdit, že to nejde a že je to nesmysl, jako jsem to kdysi tvrdil já.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 13.1.2010 13:31

U mně deka po ukončení kvašení bývá trochu cítit octem, proto horních 10 cm vyhazuji. Věřím, že opatné ponoření plovoucího ovoce dřív, než začne octovatět či plesnivět může mít svůj smysl. V intenzivním míchání ale smysl nespatřuji, možná u extrémně hustých kvasů (oskeruše?), nevím.

To aroma se rozpouští ve vytvořeném alkoholu.
Vy si myslíte, že v ovoci je to aroma v krystalické formě?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika