Kvas Oskeruše



Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.15 (?)
17.1.2017 7:55
Pán Oravec, oskoruša je naozaj dlhoveký strom, ale ako Ste prišli na ten vek 530 rokov? IH
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8   
                     
host - 236.138 (?), 4.2.2016 21:02

Oskerušový kvas není zdaleka tak stabilní, abyste si mohl dovolit ho pálit po tak dlouhé době po založení, což bylo jistě na konci září. Nicméně přídavkem cca 5 kg cukru / 220 l kvasu jste to zachránil v tom smyslu, že kvas nezoctovatěl, což by se stalo, pokud byste toto množství cukru nepoužil. Asi se Vám zdá, že je destilát i po naředění poněkud lihovatý a nenacházíte tam ty chuťové vjemy, které nepochybně znáte z koštů ve Tvarožné Lhotě (letos tam bude košt oskeruší 2.4.). Situace není tak beznadějná, věřte mi, že se to za rok opravdu zlepší. Pro příště, dávejte na 45 kg dobře vyzrálých, tj zhnědlých a měkkých oskeruší, stopek zbavených, max. 0,5 kg cukru a zajeďte do palírny nejdéle za 2 měsíce po založení, neprohloupíte. slosar-petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 39.19 (?), 28.2.2016 11:07

To zní dobře. Děkuji za fundovanou odpověď. Já sbíral z více stromů od srpna do půlky listopadu a tak jsem to chtěl pálit naráz. Příště to časově oddělím. Na koštu ve Tvarožné Lhotě jsem byl minulý rok. Ale destilát jsem ještě neředil, tak uvidím jaký bude po naředění a dám vědět.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 39.19 (?), 5.3.2016 18:16

Tak dneska ředěno, už po nasátí vůně po vyčichnutí (měsíc) to bylo mnohem lepší. Po naředění na 46 % je chuťově vynikající nakonec :)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.173 (?), 23.10.2022 8:04
Ba kolko si ju na koniec riedil a to sa neriedi hned?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef 55 - (8) - 137.54 (?), 2.7.2017 19:40

Máte pravdu. Vždycky jsem slyšel na pálenku z oskoruší jen chválu, cena pálenky je taky pořádně vysoká, tak když mi dal kamarád oskorušovici ochutnat, byl jsem velice zklamaný. Pálenka jemná, chuť ale nevýrazná, ani vůně nic moc. Schválně jsem jel do Tvarožné Lhoty, kde je každoročně soutěž a taky ochutnávka oskorušovice, byl jsem tam dokonce už třikrát, protože atmosféra je tam výborná. Ale ta slavná a drahá oskorušovice je dost mizérie. A to jsem koštoval podle místních fakt dobré vzorky. Koupil jsem tedy za velké peníze láhev oskorušovice s sebou a dal jsem ochutnat kamarádům. Všichni se shodli na tom, že to za ty peníze opravdu nestojí. Kořalku podobné chuti jsem pil kdysi na Východním Slovensku, ovšem tehdy jsem za litr zaplatil 90,- korun. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 201.155 (?), 31.7.2017 9:10

To je věc vkusu. Moje je velmi jemná a nádherně voní i chutná po oskeruších. Na koštu ve Tvarožné Lhotě se také umístila v top kategorii.

Vzhledem k časové náročnosti výroby jednoho litru v řádu cca 5 hodin (v mém případě, protože za sběrem dojíždím) a nutnosti mít volno cca 3 týdny po práci každý den když padají na přebírání hniličkovitých ta cena (1000 Kč/L) je malá. Aneb kdo nechce, nekupuje. 90 Kč/L je málo, vždyt je to méně než se platí v pálenici (cca 150 Kč/L za 50%). Ono by bylo nejlepší kdyby to bylo zadarmo...

A ja kse říká, že dobrou oskeruši nelze koupit, ale může byt jen darovaná, tak to zde platí dvojnásob. Ani já svoje nej pálenky, ať jsou ze švestek, mirabelek, meruněk či oskeruší prakticky neprodávám. Ať si lidi raději koupí nějaký patok, kdy jim někdo nabulíkuje jak je výborná. Znám i lidi, co do vyjetého mače dají cukr a znovu zkvasí. To pak prodávají do hospod nebo pražákům. A říkají jim, jak pijou nejlepší vzorek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
pemako - (1) - 223.78 (?), 12.2.2016 12:17

Já jsem pálil oskoruše koncem roku (28.12). Nasbíral jsem asi 80 l, přidal 0,75 kg cukru a napálil jsem 11,5 l oskorušovice – zředěné na 49%. Tuto pálenku jsem zkoušel pálit poprvé, zatím jsem pálil pouze z tradičního valašského ovoce - trnek, jablek či mirabelek. Překvapilo mne tedy, když jsem po nějaké době začal z kvasu cítit ostré až štiplavé aroma. Nikdy se mi nic takového nestalo. Zvažoval jsem zda mám do pálenice vůbec jet. Nakonec jsem se rozhodl to zkusit, ale moc naděje jsem do toho nevkládal. Myslel jsem, že kvas chytl octové kvašení. Když jsem kvas nakládal, ještě mne napadlo kýbl hustého kvasu shora hodit na hnůj, zdálo se mi, že ten zbytek není už tak cítit. Nakonec jsem příjemně překvapený. Pálenka krásně voní, je jemná, není v ní cítit nic, co by nemělo. To mi potvrdili i všichni, kdo koštovali. Stalo se někomu z vás něco takového? Nedokážu si vysvětlit, co jsem z toho kvasu cítil. Pokud by proběhlo octové kvašení, tak by to přece muselo být poznat na kvalitě i na množství.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 201.154 (?), 19.12.2016 11:23

Ahoj, tak jak jste dopadli letos (2016)? Já jsem měl 180 L kvasu, dal jsem tam 15 mL/50L bečka Ovopresu, jak mě doporičil pan Petr Šlosar + ušlechtilé kvasinky. Cca 1kg cukru na bečku. Po cca 2 měsících jsem pálil (konec lsitopadu). Výkon byl nádherný, po odečtení přidané vody z 6,5 L kvasu byl litr 50% oskerušovice. Přidat enzymy se tak maximálně vyplatilo! Vypálil jsem krásných 60 % a později zředím tak na cca 46 %.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Gareth - (14) - 65.137 (?), 17.1.2017 1:11

Zdravim,

tak tento rok som uz po druhy krat skusil Oskorusovicu. - Single Tree

Postupne som nazbieral asi 190kg plodov, 90 percent z jedneho stromu na ktory som obzvlast hrdy, pretoze to je absolutny unikat a je to asi 530 rocna oskorusa. pod stromom som sa stretol s panom, ktory tiez zbieral plody na svoju palenku a mal uz dlhorocne skusenosti s danym destilatom a na jeho popud som to tentokrat nechal na divoko. ziadny cukor, ziadne kvasinky a kvoli mojim podmienkam v pivnici iba vedenie kvasu na studeno. nieco cez dva mesiace pri teplote 15 stupnov a menej. samozrejme rozmackane na kasu a zriedene. 

Chcel som rektifikovat, ale termin nepustil, takze nakoniec som palil dvojstupnovo. v Piestanoch

chut aj aroma je velmi typicka, mudrejsi budem po Slavnosti v Tvaroznej Lhote, ak vsak moja zasielka dorazi v poriadku, co sa mi zial prvy krat nepodarilo.

Paleniu a Vychutnavaniu zdar.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ivan Hlavatý - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4384) - 234.15 (?), 17.1.2017 7:55
Pán Oravec, oskoruša je naozaj dlhoveký strom, ale ako Ste prišli na ten vek 530 rokov? IH
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika