Kvalita domacej palenky



Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?)
10.12.2016 23:58

Tady na Valašsku jsme krapet umíněrnější, do "liguéré"nepouštíme nic pod 40%!Ta troška aromatu za to nestojí!

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
                     
host - 248.32 (?), 4.12.2016 9:53

Pane Rafaeli,

ano lepší výraz je nakuřování.

Bohužel originální starý dokument (recepturu)  má pouze bývalý starosta a nechce ji nikomu ukazovat. Je jedním z "fajšmekrů".

Našla se někde zazděná v obecní pálenici před pár lety při její konpletní rekonstrukci.

Podstatné je ale, jak se to dělá?

A to jsem popsal ve dvou příspěvcích.

Laďa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.19 (?), 9.12.2016 14:09

Ještě v souvislosti s těmi pozadky jsem na něco narazil.
Jako bych slyšel sám sebe co řekl Martin:
"Co je pod 50% do pálenky nepatří!"
*
Video na YouTube - "Jak podniká lihovarník Martin Žufánek".
Kolem deváté minuty o tom mluví.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 236.138 (?), 10.12.2016 19:37

Nevím, co dotyčný říká kolem deváté minuty, ani to není důležité. Je celá řada výrobců destilátů, kteří táhnou odběr při 2D hluboko pod 30%. Umí tuto situaci kontrolovat? Tedy umí zabránit kontaminaci destilátu dokapovými složkami? Tvrdím, že v drtivé většině případů ne. A proč? Myslím, že nejsou dostatečně "při smyslech" při rozhodující organoleptické degustaci co odebrat a co už ne. Ale problém je mnohem složitější. Jde totiž o to, že při nízké koncentraci vytékajícího destilátu (lihu) se při telpotách nad 95 °C (např. hruškového lutru) ve vařáku se mohou do destilátu dostávat v naprosto minoritní koncentraci cenné sloučeniny často s bodem varu nad 200 °C díky azeotropii. Klasickou ukázkou těchto molekul je ethyletester dekandienové kys. tzv. williamsův ester při výrobě destilátu z kvasu willamsových hrušek. Kdo to utne příliš brzy, ztrácí cenné vonné komponenty, ale kdo to přežene, získá nepitelný destilát. Jak říká MUDr. Vysloužil, dobrá hruškovice je vzácné pití, má pravdu. slosar-petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 10.12.2016 23:58

Tady na Valašsku jsme krapet umíněrnější, do "liguéré"nepouštíme nic pod 40%!Ta troška aromatu za to nestojí!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.32 (?), 2.12.2016 13:25

Úvaha je dobrá, ale kolona není moc vhodná na pravé ovocné destiláty a zadavatel příspěvku ji určitě ani nemá.

Z kolon nejsou tak dobré ORIGINÁLNÍ ovocné destiláty jak z klasického dvoukotlového pálení. Mají "ořezaný" buket a plnost chuti.

Kolony jsou výborné na destiláty jiného druhu...

Laďa Zderčík

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.32 (?), 30.11.2016 18:16

Pane Jiří,

to je pro mě dobrá zpráva, sdělte mi prosím kde se pálenice nachází.

Já se tam objednám na pálení. Vzdálenější místo mě nevadí.

Chci mít výborný destilát.

Děkuji Laďa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 30.11.2016 19:19

Není problém, pane Láďo.Pěstitelská pálenice Tichá,"valašské království"na Novojičínsku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.32 (?), 30.11.2016 20:53

Pane Jiří,

zítra se k nim pokusím objednat a sdělím vám kdy tam předběžně budu, není to daleko.

Ještě přemýšlím co přivezu jestli haromu nebo (Jofelu, ale této jsem si letos nechal jen cca.2,2g neboť jsem ji v loni zkoušel, nateklo z ní kolem 12,2 l bez cukru).

Dejte tip co byste rád ochutnal jako jednodruhový destilát.

Děkuji Laďa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Jiří 1968 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1422) - 137.210 (?), 30.11.2016 21:19

Dík za nabídku, pokud máte trnkovicu, po keré mi spadne brada a zaručeně sa mi vrátí sluch i zrak tak rozhodně neodmítnu.wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.32 (?), 30.11.2016 18:57

Pane Jiří,

to je pro mě dobrá zpráva, sdělte mi prosím kde se pálenice nachází.

Já se tam objednám na pálení. Vzdálenější místo mě nevadí, spojím to s nějakým výletem.

mám naloženou samostatně i haromu cca.3q, tak bych ji tam přivezl.

Určitě by destilát zajímal i vás, když ji pěstujete.

Za zprostředkování vám a páleničářovi daruji na ochutnání každému 0,5 l tekuté (čisté plně vyzrálé haromy).

Chci mít výborný destilát.

Děkuji Laďa

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9,  10  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika