Aceton v pálence - lze vyvětrat a kde se bere?



host - 193.28 (?)
26.10.2016 22:20

Obávám se, že se mýlíte vy... CO při kvašení nevzniká!! 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
Stránky: 1,  2,  3   
host - 120.61 (?), 2.1.2016 18:44, zobrazeno: 33715x

Přátelé, dostal jsem od známých na přepálení 100 litrů překvašeného jablečného moštu. Už při prvním pálení na začátku teklo cosi, co smrdělo jako kanagom a chuť to mělo štiplavou, nedalo se to udržet v puse, musel jsem vyplivnout. Tak jsem už při prvním pálení asi litr a půl vylil...

Při druhém pálení jsem topil velmi opatrně a pomalu, abych ten hnus co nejlépe oddělil. Přesto jsem opět první 2 litry vylil ze stejného důvodu. Potom už tekla dobrá pálenka, ale ve výsledku jsem získal jen asi 5 litrů dobrého pití... (končil jsem při 50%).

Zajímaly by mě dvě věci:

1) Při přípravě kvasu zřejmě vznikla nějaká chyba, máte někdo vysvětlení, co mohlo být špatně, že se to zvrhlo?

2) Kdybych to nevylil do kanálu, ale ponechal, bylo by možné to nějak odvětrat nebo se té chuti a pachu jinak zbavit? (Mám teď litr slivovice, která je lehce cítit tím samým, je mi to líto vylít...)

Děkuji. Efendi

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 48.212 (?), 2.1.2016 19:17

Už se to tu kdysi probiralo - Kvas smrdí podobně jako ředidlo

Jestliže se kvas zahřál na více než 35 °C, mohla zapracovat clostridia.

Teplota varu acetonu je 56 °C, takže jste ho vydestiloval před ethanolem (teplota varu 78 °C). Butanol (teplota varu 117 °C) vám zůstal v nepredestilovanem zbytku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Tom  - (34) - 53.101 (?), 2.1.2016 22:01

Tady vcelku jednoznačně nejde o aceton, ale ethylacetát, ethylester kyseliny octové. Právě ethylacetát je rozpouštědlem v Kanagomu.Ten v kvasech vzniká po zoctění, které je důsledkem oxidace ethanolu kvůli přístupu kyslíku (vykvašený mošt je nutné držet po ochrannou atmosférou oxidu uhličitého). Proto se doporučuje jablečné mosty ihned po vykvašení destilovat, pokud není možné zajistit vzduchotěsnost nádob.

Ačkoli je teplota varu ethylacetátu (77.1 °C) jen o stupeň nižší než ethanolu, lze jej docela dobře odstranit s předkapem, zejm. máte-li kolonu, kde můžete řídit reflux. Ano, je pravda, že je těkavější, než ethanol, takže je do určité míry možné jej nechal vyvětrat - předkap s ethylacetátem ponechaný delší dobu na vzduchu odpaří třeba polovinu objemu, ale většinu předkapových složek – pak je možné jej přidat k dalšímu lutru. Nejlepší je ale samozřejmě prevence zoctění.

Zoctění švestkových kvasů je také poměrně běžná závada, vzhledem k tomu, že není zvykem dbát na pečlivé utěsnéní kvasných nádob po přidání poslední várky sesbíraných švestek. Můžete svoji slivovici buď ještě jednou přepáli, ztratíte však i na aromatu. Anebo zkuste oddělit jen předkapové složky opatrným zahřátím, velmi pomalu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 201.2 (?), 3.1.2016 18:44

Pred chvilou som pisal do povodnej diskusie "Kvas smrdí podobně jako ředidlo" kedze som si nevsimol toto vlakno.
 Stalo sa mi to tohto roku tiez - z prveho prepalenia (45 l kvasu) som musel vyliat 1l vypaleneho "rmutu" (po zapaleni zhorelo 70% objemu).
 Zaujimave je, ze niektore sudy s kvasom su v poriadku.
V kazdom sude su slivky z ineho stromu.
Po cely cas kvasenia a vlastne az do zaciatku palenia zapalka v sude zhasla.
Teplota nikdy nevystupila vyzssie ako 18 stupnov a ani neklesla pod 12.
  Podobne dopadli hrusky.
Mne to skor pripada ako nejaka "zla" sezona. Teraz som nameral v kvase 10 % Brix??? - bud mam zly refraktometer alebo nieco zabilo "normalne" kvasinky kedze sa nezda, za by kvas obsahoval viac ako 6-7 % alkoholu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Tom  - (34) - 53.101 (?), 3.1.2016 22:55

Ono toho kyslíku stačí docela málo, aby kvas zoctěl, takže test hořící sirkou výsledek nezaručí, naopak se spíš při otevření sudu vnese další kyslík. Já, abych měl jistotu, vykvašené sudy doplňuji CO2 z lahve, hadičkou, tak dlouho, dokud odcházející CO2 ze sudu nešťípe v nose, pak mám jistotu, že je kvas zajištěn.

Já už raději používám nízkoteplotní kvasinky, ty mě nezklamaly, teď při 10 °C pracují vždy dobře, zatímco divoké kvasinky mě občas selhaly (při >16 °C).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 236.138 (?), 5.1.2016 19:57

To je otázka, co Vás v tom nose "štípe"? Oxid uhličitý to opravdu není, není totiž cítit a možná, že někdo ze čtenářů už slyšel o Psí jeskyni u Neapole. Tam se vyskytuje přirozený vývoj CO2 ze země, a protože je je 1,6x těžší nežli vzduch je přirozeně nebezpečný pro pejsky. Chránit kvas před zoctovatěním má smysl pouze u nestabilních kvasů a to jsou všechny s vyjimkou švestkových z domácí švestky a jablečných bez výjmky druhů, v této době ale už jiné nejsou. V případě ostatních poradím. slosar_petr@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Tom  - (34) - 53.101 (?), 5.1.2016 21:11

Oxid uhličitý je skutečně v nose štiplavý při vysoké koncentraci. Běžně s ním pracuji ve své profesi. Při delší expozici je od jednotek procent v atmosféře jedovatý, při cca 10 % může způsobit smrt, to ale není ještě cítit.

Tchánovi zoctovatěl švetkový kvas, v pálenici však odvedli trestuhodnou práci, destilát byl velmi cítit ethylacetátem (a přiboudlinou nakonec také), takže jsem ho nakonec přepálil potřetí a velice ostrou rektifikací jsem získal z 10 L 50% pálenky tuším 200 mL předkapu = dost koncentrovaného etylacetátu.   Zdraví Tomáš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 232.64 (?), 7.1.2016 19:16

 To je otázka, co Vás v tom nose "štípe"? Oxid uhličitý to opravdu není, není totiž cítit a
možná, že někdo ze čtenářů už slyšel o Psí jeskyni u Neapole...

Pane Šlosare, "kontrolní otázka":

Víte, nebo tušíte jaké množství CO2 vznikne kvašením dejme tomu 500l jakéhokoliv kvasu v malém uzavřeném prostoru - např. v nějaké zateplené kvasírně nevybavené ventilací?
Natož v nějakém větším množství...
*
Myslím, že kdybyste něco takového navštívil nebo měl s tím nějakou zkušenost, i větší vinaři by to určitě potvrdili, nenapsal byste, že CO2 není v nose cítit.
S normálním člověkem větší koncentrace CO2 sekne, ale dřív než k tomu dojde se zalyká, sípá po dechu a tak.
Proto se takové prostory větrají a chodí se nich se svíčkou apod.
*
Nemusí se kvůli takovému zážitku jezdit do Itálie, i takové jeskyně máme doma,
a člověk nemusí být ani pes nebo chodit po čtyřech aby si to užil...
Myslím, že stačí co jsem výše napsal.

Rafael.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 224.41 (?), 25.10.2016 19:29

Mýlite si CO2 s CO :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 193.28 (?), 26.10.2016 22:20

Obávám se, že se mýlíte vy... CO při kvašení nevzniká!! 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika