Začínající hniloba ořešáku



host - 92.43 (?) 
12.7.2011 9:08, zobrazeno: 6478x

Dobrý den,

máme na zahradě asi 11 let starý ořešák s průměrem kmenu asi 15-20cm. Před dvěmi roky (v srpnu 2009) jsme mu uřízli asi 5cm silnou větev. Dnes už se řez skoro celý zavalil. Problém je, že ze zbylé úzké štěrbiny, která ještě zůstává, vytéká hnědá tekutina. Vím, že se jedná o začínající vyhnivání stromu, tak jsem píchat do štěrbiny a v jednom místě jsem drát zastrčil snad 8cm. Potřeboval bych poradit, co nyní dělat. Uvažoval jsem vyříznout vytvořený zával a odstranit vzniklou hnilobu, ta ale asi může sahat hluboko do kmenu? Pak ovšem nevím, co dál. Dutina by měla asi větrat, ale u tak mladého stromu a při tak malém řezu se pravděpodobně dutina za nějakou dobu opět zatáhne a uzavře, což nevím jestli je dobře. Prosím o radu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 49.39 (?), 12.7.2011 12:49

Rozhodně bych neřezal již jednou vytvořený zával: znovu byste způsobil ránu a ta by se zase musela několik let hojit. Myslím, že je možné, až se rána úplně zacelí, že hniloba dále postupovat nebude, strom i nadále poroste a bude sílit. Možná by bylo ještě nyní vhodné do dutiny aplikovat fungicid proti hnilobě.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 12.7.2011 12:54

Zakryl bych ránu, aby zatékající voda nezhoršovala stávající hnilobu, a rovněž čekal na spontánní zahojení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika