Výsadba ořešáku



host - 176.213 (?) 
15.12.2015 11:38, zobrazeno: 8690x
Zdravím všechny, mám v plánu vysadit 8 ořešáku spon 12metrů (Mars/Lake) Na místě k tomu určeném roste nejméně 50 letý ořešák (neznáma odrůda). kolem vyrůstají další mladé stromky ořešáku. některé mají už 3m a více. ten to malý ořechový háj začíná napadat okolní akátový les. mám v plánu akát vysekat. Otázka je jak vysadit nové stromy. Jestli by bylo lepší je vysadit mezi stávající mladé stromy nebo všechno vysekat ponechat velký strom a kolem vysadit nové ořešáky. Pokud bych vše vysekal, tak se rapidně změní mikroklima a veškerá vlhkost bude ta tam ale zase bude více světla. nebo udělat kompromis? něco nechat a něco vysekat? Díky Tonda
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 15.12.2015 13:04

Tondo, akát je jako invazivní rostlina tak velký problém, že nejprve musíte nekompromisně vyčistit předmětný pozemek a až poté tam založit sad. O té likvidaci akátu si něco nastudujte, rád vymlazuje z kořenů a tak jej musíte buď pracně po několik let "devitalizovat", nebo použít hodně tvrdou chemii.

Ten 50 letý ořešák je ještě "mladý" a tak jej tam můžete na dalších 30-50 let ještě nechat (posuďte podle ovoce a produkce pylu). Pro novou výsadbu je pak lepší v meziřadí opakovaně pěstovat rostliny první trati (brambory,...) aby se každoročním vyhnojením pro rostliny první trati zvýšila půdní zásoba všech dodávaných živin. Kultivace půdy před zatravněním také pomůže proti obnově akátu (pokud by nebyl dostatečně devitalizovaný). Místo klasického zatravnění jednoděložnými travinami je pak možno na závěr nasít jetel (a příbuzné motýlokvěté).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 176.213 (?), 15.12.2015 13:15
akát vysekám a použiju na pařezy naředěný roundup. nějaké zkušenosti už mám s předchozích let. docela to funguje. bez chemie je to běh na dlouho trať s nejistým výsledkem. Určitě nemám v plánu něco orat. Chci udělat ořechový háj. Proto mě zajímá jestli mezi stávající stromky vysadit nové roubované a postupem času vysekávat semenáče nebo rovnou semenáče vysekat. čím víc nad tím přemýšlím, tím víc se mí jeví druhá varianta jako lepší nápad.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 15.12.2015 13:21

Je otázkou, jestli na jedno odpoledne nepozvat lesnickou frézu pro rovnání pasek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 176.213 (?), 15.12.2015 13:34
schválně to tam vyfotím. a uvidíte do čeho jsem se pustil. je to starý sad ve svahu, na kterém je 11 teras. o sad se nikdo nestaral dobrých 30 let. dohromady má 12 000 m2 první 2000m2 vycisteno. rýč, motorovka, sekyra. dřina solidní, ale ten pohled, když necháte někde keř šípku, jeřábu, trnky nebo starou vzrostlou třešeň a do toho vysázené malé stromky. tak ten pohled je k nezaplacení :-) prostě to tam žije už od začátku. ne jako když vysadíte sad na hektaru orné půdy.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika