Vlašský ořech - Králíci



Stránky: 1,  2   
host - 41.2 (?) 
12.9.2014 10:34, zobrazeno: 12036x

Dobrý den. Omlouvám se za chovatelské téma, leč na chovatelských diskusí jsem odpověď nedostal. Zajímalo by mě, zda má někdo zkušenost zkrmování (ohryz) vetviček z královských ořešáků. Ze sadu a okolí dávám vše - peckoviny, jádroviny, lísky, a jednou za rok vánoční stromek :-) Avšak z vlašáků jsem si netroufl. Nemohu sehnat informace zada ano - a proč, či zda ne - a proč. Za reakce děkuji   Lukáš

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 12.9.2014 10:48

Pokud vím, tak mladé stromky ořešáků není nutno v neoplocených sadech chránit proti okusu zvěří a tudíž to ani králíkům nebude chutnat. Pokud by jim to přeci jenom chutnalo, byl bych opatrný s ohledem na silné desinfekční účinky - jako léčivá rostlina se kůra a list používá pouze pro obklady a koupele.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 12.9.2014 11:08

Větvičky z ořešáku bych králíkům nedával. Obsahuje prý nějakou mírně jedovatou látku - snad juglan. Navíc jsem přesvědčen, že by je králíci beztak nežrali. Nezkoušel jsem to ale, ořešák neprořezávám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 41.2 (?), 12.9.2014 11:27

Děkuji za reakce. Neměl jsem odvahu to zkusit. Lukáš

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 12.9.2014 12:02

Sušené listí a suchou štěpku můžete používat jako mírně desinfekční podestýlku. Obě desinfekční látky juglon i lawsone jsou prekurzory toho hnědého barviva. Při konzumaci zvířetem se chovají jako jaterní jed. To co nebarví (tedy jádra ořechů) juglon ani lawsone neobsahují. Ale v té tenké slupce čerstvého nesušeného jádra jsou obsaženy a proto si lidé nesušené ořechy po vylousknutí loupou (ať již povědomě nebo cíleně). Jakmile jádra uschlou, juglon i lawsone zoxiduje na to hnědé barvivo a jádra se dají konzumovat celá. Nejvíce Juglonu se tvoří v rubině okolo skořápky (rozmnožovací strategie) a na místech poškození kořenů. Rubinu tedy není vhodné dávat ani jako podestýlku (stejně obsahuje moc vody).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 12.9.2014 13:18

Co potom konzumace ořechovky vyráběné právě z nezralého oplodí?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 12.9.2014 13:27

Tam už je to "zoxidované" na to tmavé barvivo... nebo je snad ořechovka světlá? No a alkohol také "decimuje" játra, takže by bylo otázkou, jestli při konzumaci nedostatečně odleželé ořechovky má na játra větší vliv alkohol nebo "nezoxidovaný" 5-hydroxy-1,4-naftochinon. Taky pomíjíme expoziční dávky (konzumované množství vs. hmotnost konzumenta).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 222.254 (?), 20.1.2015 13:09

 Dobrý den, králíky chovám už 40let a celou tuto dobu dávám kralikum ořechové listy, hrst jednou týdně a to hlavně mladým. První dávku dávám před odstavením rychle si zvyknou.Toto mi poradil veterinář, že je to prevence proti střevním chorobam a to i na kokcidiozu mě se to svědčilo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 251.226 (?), 20.1.2015 13:23

... čerstvé nebo sušené?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 222.254 (?), 25.1.2015 17:28

Čerstvé. Že začátku jim to moc nejde ale naučí se.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika