Tvrdost skořápky



host - 116.85 (?) 
8.1.2010 9:46, zobrazeno: 6691x

Máme velmi vzrostlý a starý ořešák.Zdá se mi, že plody začínají mít čím dál tvrdší skořápku. Jinak jádra jsou v dobré kvalitě. Jde zmírnit nějak tvrdost? Děkuji Růža

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 65.50 (?), 8.1.2010 11:02

Tereticky přihnojením dusíkem, pokud je ho v půdě málo    V případě, že současně s tvrdší skořápkou zdrobněly plody. Ale moc bych si od toho nesliboval, u starého stromu je to navíc obtížně proveditelné

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 178.235 (?), 8.1.2010 11:13

Mám ten samý problém, pokusím se ořešák v létě hlouběji zmladit a pohnojit do hloubky močůvkou.Očekávám zlepšení velikosti plodů, které byly čím dál drobnější.Původní velikosti asi nedosáhnu.   AB

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 100.29 (?), 6.2.2010 3:01

dobrý den, ta tvrdost ořechů je hlavně odrůdová vlastnost i když nedostatek živin by také mohl mít vliv. Ten nedostatek živin poznáte podle růstu ořechu a vybarvení listů. Mají-li sytou zelenou barvu, tak to nedostatkem živin nebude. Já osobně jsem se nikdy nesetkal s tímto problémem u odrůd ořechu Mars, Jupiter, Seifersdorfský,... prostě u polopapíráků a křapáčů. Ty rozlousknete kterýkoliv rok v pohodě rukou a to i ze stromů, které prokazatelně špatnou výživou trpí. Vámi zmíněné zmlazení stromu a zalití močůvkou možná může pomoci, ale rozhodně tu močůvku nepřidávejte později než v polovině června jinak Vám nevyzrají letorosty a namrzne Vám strom v zimě ve dřevě. Všiml jsem si, že trošku tvrdší bývají skořápky v suchých letech, ale je to jen můj subjektivní pocit.Jinak radím každému. Takovýto semenáč je lépe porazit nebo ještě lépe někde vedle nasadit nový kvalitní roubovaný ořešák a ten starý porazit třeba za 10 let až ten mladý začne rodit. Opravdu se to vyplatí. Staré semenáče mívají ty dobré a lepší hmotnostní podíl jádra kolem 30%. Bývají menší a louskání je otročina. Když loupete třeba Mars tak ten má 52% podíl jádra v ořechu. A mám ve zkouškách i ořech (zatím krátce),který má dokonce neuvěřitelných 68-72% podle roku a špičkové chuti. Takové louskání je radost- to přibývá!!! a jde to i rukou!  Já bych tedy nezmlazoval, jen bych zkusil pohnojit tou močůvkou až do poloviny června a zasadil bych nový kvalitní vedle.

Jiří Kamiš george.kamis@seznam.cz

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 129.249 (?), 7.10.2010 20:13

Dorý den.

Mám opačný problém.Můj ořešák má slupky tak akorát velké a dobré na louskání, ale on tyto slupky neuzavře. Prostě je v něm vždy skulinka což není dobré. prosím poraďte.

Předem děkují. Milena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika