stromková líska



host - 167.111 (?) 
4.8.2007 23:21, zobrazeno: 26456x

Máte někdo zkušenosti se stromkovu (roubovanou) lískou? Též bych měl dotaz, kde ji sehnat.

děkuji  Milan

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311), 5.8.2007 9:53
Podařilo se mi jednou naštěpovat lísku na tureckou lísku. Víckrát již ne, proto si strom dodnes opatruji. Má jedinou výhodu - netvoří odnože, plodnost je ovšem stejná. V porodeji jsem ji neviděl.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 230.20 (?), 6.8.2007 6:03
Stromkové lísky jsem viděl asi před dvěma lety v okrasné školce - ing. Bielmacz - v Kozolupech na Berounsku. Jak píše pan Vysloužil, roubované na tureckou lísku. Byly tam i zlatolisté kultivary, podle mě spíš zajímavý okrasný stromek.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 15.130 (?), 19.9.2007 10:24
Stromkové lísky prodává Topinka Jaroslav, TOJA, Ovocné a okrasné školky Jaroměř, Trinnerova 38, 551 01 Jaroměř, tel./fax. 491 812 322, 603 745 852, 724 144 455. Jsou to několikaleté stromky, s balem, poněkud vyšší ceny.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 13.242 (?), 9.3.2009 20:03
S roubováním na tureckou lísku mám tři kladné zkušenosti, ztoho jeden stromek před asi dvaceti lety. Dneska vypadá moc hezky. I když to zkouším jednou za čas osvědčilo se roubování velice časně, dříve než peckoviny. Dále je potřeba pravidelně ulamovat rašící pupeny na zbytku kmínku, jinak hrozízaschnutí roubu.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 58.114 (?), 3.11.2013 13:50

Chtěl bych se zeptat zdejších pěstitelů, jak velký strom vytvoří velkoplodá líska naroubovaná na podnoži turecké lísky. Podařilo se mi totiž vloni naroubovat odrůdu Hallská velkoplodá na vypěstovaný semenáček z Turecké lísky a nyní bych rád roubovance přesadil z mé miniškolky na trvalé stanoviště. Nikde na netu jsem nenašel údaje o přibližné velikosti rodícího roubovaného stromu lísky. Jenom vím, že stromy tureckých lísek jsou docela dost velké (např. ve Slavkově tvoří pěkné stromořadí podél silnice). Děkuji za odpověď. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 3.11.2013 15:06

Koruna nad kmínkem bude stejně velká jako pravokořenný keř. Tedy stromek je o kmínek vyšší než keřová forma.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
jariel231 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (206) - 146.203 (?), 20.12.2013 23:37

Stromková líska je pro mne výhodná, že nepotřebuje řez. Soused má dva stromy okolo padesáti let. Tvoří pěknou korunu která dosahuje úctyhodných rozměrů. Já jsem vysadil dva stromky do sadu, aby mne úrodu nezbaštily veverky. Odrůda Halská mývala pěknou úrodu.Jeden rok je ale poškodil mráz a tak živoří. Myslím si, že to chtělo nabílit kmínek. V sadu je také méně vláhy než u rokle. Všem stromkovou lísku doporučuji. Jedinou nevýhodu vidím v pomalejším růstu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
HONZAD - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (497) - 176.214 (?), 21.12.2013 0:28

Já jsem zkoušel na podzim očkování turecké lísky Forketovou metodou, protože pupeny jsou na jaře už moc narašené. Očka se chytla bez problémů a byla vsazena ve výšce budoucí koruny. Ještě mi jedna podnožová líska zbývá, tak ji zkusím naočkovat koncem února, nebo možná zkusím i roubovat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 165.38 (?), 21.12.2013 13:27

Lísky na tuto podnož roubuju v zimě. Jen je dobré si prohlédnout kůru lísky turecké na řezu a podle toho vybírat roub. Má dost tlustou "borku" a pokud vezmete roub stejné síly jako je vnější obvod podnože, je tam malá naděje na solidní kontakt pletiv. Jinak sled prací: rouby v prosinci či lednu, roubování v únoru, začátkem března.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika