Strihať orech po vysadení?



Stránky: 1,  2   
host - 92.198 (?) 
30.3.2012 12:17, zobrazeno: 17492x

Pred mesiacom som zasadil kúpený orech Mars asi 1 m vysoký špičiak a neostrihal som ho, lebo som sa obával, aby neomrzol. Mám to urobiť teraz a ako hlboko?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 30.3.2012 15:31

Mám před domem několikaletý Mars, kupovaný taky jako špičák. Korunu má perfektní a to bez řezu. Po výsadbě jsem ho samozřejmě taky neřezal. Samovolně dobře zakládá korunu asi nejen Mars. Když jsem se tenkrát rozhodoval mezi Marsem a Jupiterem, zvítězil Mars kvůli samosprašnosti. Sice se zdá, že prášení jehněd se s rozkvětem samičích květů míjí, ale zřejmě se částečně kryje. Stejně si myslím, že Jupiter je také dobře opylen, i když se uvádí jako cizosprašný. Vítr je zde mocný opylovač. Jinak na chalupě v Železných horách jsme měli semenáč. Velký strom rozčísl vejpůl při kácení smrk. Další rok kolem rozčísnutí úplně v pohodě obrazil a dnes by jste již nepoznali žádné poškození. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 164.4 (?), 30.3.2012 15:39

ořechy se nemají stříhat vůbec, korunu nechat bujet jak chce sama

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 5.149 (?), 30.3.2012 16:59

Pochopitelně i ořešák má svá pravidla jak upravit korunku aby byla rovnoměrná a vzdušná. Docela zajímavý způsob byl publiková mám dojem v Zahrádkáři. Já jsem si ho opsal a mám ho ve Wordu včetně obrázků. Je to dost složité, ale pokud by byl zájem, jsem schopen ho přeposlat mailem.

                  Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10026) - 70.240 (?), 30.3.2012 21:45

Zase někdo hledá zbytečné složitosti i tam, kde to příroda vyřeší sama. Koruna u mého mladého ořešáku je rovnoměrná a vyvážená. Nevím proč bych měl řezat jenom kvůli tomu, abych vyhověl nějakému vymyšlenému vzoru. Pro mě je koruna mého ořešáku prozatím bezzásahová zóna, a zůstane tak jistě hezkých pár let. Pán ze Slovenska to jistě uvidí také, až mu stromek obrazí a začne tvořit naprosto samovolně optimální korunku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 220.182 (?), 30.3.2012 22:03

Jediné, co jsem udělala po vysazení ořešáku bylo to, že jsem budoucí hlavní kosterní větve prořezala tak, aby rostly na kmínku ob očko a ne hned za sebou, protože jsem se někde dočetla, že vzhledem k průměru větví v dospělosti je lepší, když mají větší vzájemný rozestup. Jinak si dělá korunku sám.  Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 5.149 (?), 30.3.2012 23:35

Taky názor. Mně před čtyřmi roky na špičáku dlouhém 2,5 m po zimě vyrašily primární a sekundární pupeny jen do výšky1 m. Jistě, příroda by si s tím poradila, ale já bych kolem ořešáku lezl po čtyřech. A tak jsem byl vděčný za ten podle Vás vymyšlený způsob úpravy koruny.

                  Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 92.198 (?), 31.3.2012 0:27

Mám mu vyslepiť spodné očká, aby založil vyššie korunu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3225) - 5.149 (?), 31.3.2012 7:56

Pochopitelně můžete všechno nechat větru, dešti, příroda si poradí. Já bych nechal zatím špičák tak jak je, až pupeny začnou rašit a věděl bych, které jsou živé, tak bych vybral jeden, který by měl prodloužit terminální výhon a všechny pupeny nad ním bych vylomil. Pod ním bych nechal jeden náhradní pro případ, že by se s ním něco stalo, Ostatní bych taky vyslepil.Výhonek, který z pupenu vyroste, bych volně vyvázal k čípku (letorostu s vyslepenými pupeny)  tak aby rostl pěkně vzhůru.Pozn.:Po vylomení pupenu nedochází k infekci ani výronu mízy. Zapěstování koruny bude možné asi až v příštím roce. Čípek se odstraňuje až tehdy, když je báze nového prodlužujícího terminálu zatvrdlá. 

               Mr Big

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 96.11 (?), 31.3.2012 21:29

Po přečtení Vaší rady mě napadlo jediné " je to delší ale o to horší cesta "

Mám tři ořechy, na dva jsem ani nesáhla a třetí jsem upravila jak píše p.Lída. Už rodí a korunu mají jak víno.

A špičák korunku nemá, tak není co opravovat.Maximálně zakládat ale to zvládne ořech vetšinou sám. Radana

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika