Samosprašnost u ořešáků



Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?)
19.4.2014 22:33

Taky mne napadá, že vesnice kde máme zahradu se skládá z několika osad. Ve dvou jsou ořešáky běžné a dokonce podél cest jsou stromořadí. V lhotě u strouhy včak jsou ořešáky jenom dva a ještě k tomu převážně nerodí. Je to proto, že tam dole u strouhy nastoupá studený vzduch až do výšky cca 2-4 m a pod touto úrovní jim prostě většina lepšího ovoce nerodí. Ty ořešáky v letech, kdy mají úrodu, tak opravdu v horní polovině koruny. No nenakupovat metrák močoviny pár let zpátky zrovna po jednom takovém chladném týdnu, tak tomu nevěřím, že do určité úrovně všechny listy byly spálené mrazem a nad tím o cca 20 cm výše už bez úhony.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 18.4.2014 8:13

K loupání na čerstvo z těch co máme je nejlepší jednoznačně Jupiter, následuje Mars a zcela nevhodný k loupání je Sychrov.

Opravdu v okolí cca 1 km (2km západně) není žádný Ořešák královský nebo Ořešák černý?

Jinak ořešák potřebuje hodně vody, ale kořeny si pro ni musí dojít do hloubky alespoň 3 m. Mělce dostupnou hladinu podzemní vody (pod 2 m) ořešáky nemají rádi a možná to je důvod, proč ve Vašem okolí i přes příznivou nadmořskou výšku jich moc není.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ahimsa - (27) - 229.194 (?), 19.4.2014 8:04

Několik ořešáků královských je asi 1,9km na SZZ do kopce, ale tady u řeky opravdu nic. Potom na JV asi 2,5km jsou vinohrady a tam také nějaké ořešáky rostou. Zkusím ještě zjistit, jak je to s tou hladinou spodní vody... Třeba máte pravdu, že tu růst nemůže - ale to by mě teda fakt mrzelo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 19.4.2014 22:33

Taky mne napadá, že vesnice kde máme zahradu se skládá z několika osad. Ve dvou jsou ořešáky běžné a dokonce podél cest jsou stromořadí. V lhotě u strouhy včak jsou ořešáky jenom dva a ještě k tomu převážně nerodí. Je to proto, že tam dole u strouhy nastoupá studený vzduch až do výšky cca 2-4 m a pod touto úrovní jim prostě většina lepšího ovoce nerodí. Ty ořešáky v letech, kdy mají úrodu, tak opravdu v horní polovině koruny. No nenakupovat metrák močoviny pár let zpátky zrovna po jednom takovém chladném týdnu, tak tomu nevěřím, že do určité úrovně všechny listy byly spálené mrazem a nad tím o cca 20 cm výše už bez úhony.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 37.76 (?), 3.11.2014 7:33

Ny zahradu také třebuji menší ořešák, pokud možno samosprašný. V okolí jsou sice ořešáky, ale přeci jen daleko.

Zajímají mě i podnože - nevíte někdo, jaké existují a jak redukují růst ořešáku?

Jak daleko je možné od ořešáku zasadit třešeň?

Oblast- Praha, ale když pokvete později nevadí, také nám tu někdy mrzne později.

dík za rady

Zuzka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 185.138 (?), 3.11.2014 9:16

Nevím jak ušlechtilé odrůdy, ale můj papírek jde loupat nejdéle z obce. Jenže také špatně schne, poslední plody padali letos ještě minulý týden, kdy už je špatné počasí na sušení a má sklony plesnivět.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jastrabka - (13) - 10.22 (?), 29.4.2016 23:13

K, samoprašnému"  orechu Broadview ako sa u nás predáva, ktorý dorastá do menších výšok a má menšiu korunu som sa v nemeckej škôlke www.baumschule-newgarden.de, ktorá ho vo veľkom predáva dozvedela, že potrebuje opelovaca orech Buccaneer. Toto mi odpísali: die Sorte Broadview sollte zusammen mit der Sorte Buccaneer gepflanzt werden, damit diese viele Früchte trägt. Nur Broadview geht nicht, da die Pflanze befruchtet werden muss. Takže pre tie menšie záhrady nám asi zostáva len orech Mars, ktorý podla príspevkov na záhradnom fóre rastie o dost pomalšie a vytvára menšie koruny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika