Samosprašnost u ořešáků



Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?)
16.4.2014 8:35

tak se koukněte na toto. Ale v některých jiných pramenech se uvádí samosprašnost částečná až nezaručená ve vztahu k míře homozygotnosti (aby se nakvétání jehněd s prašníky potkalo s nakvétáním samičích květů a dobrým počasím).

Když bych měl vybírat podle chuti, měl bych pořadí Sychrov (pro tu chuť mu odpustím i drobnější plody), Jupiter, Seifersdorfský,  Mars, Bohumil, sousedův papírák, kamenáč od silnice a Saturn.

Ad mandle, jakou máte nadmořskou výšku a polohu (rovina, svah, náhorní plošina, údolí,...)?

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 15.4.2014 9:42

Tím lépe, pokud je Mars klasický světlý, pak má tazatel/ka na výběr.

U mne Mars zatím neplodil, ale má příjemně řídkou korunu tak doufám, že mu to vydrží. Na okraji jeho budoucího zastínění mám jostu a nerad bych ji umísťoval jinam.

Pane doktore, nemáte fotku habitu koruny toho Vašeho Marsu?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 15.4.2014 12:07

Nemám, ale mohu jej vyfotit

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 18.4.2014 7:06

Pro srovnání velikosti - pod stromem stojí 1000 litrová nádrž. Mars byl vysazen  asi před 20 lety, ale po vysazení 2x vymrzl ve dřevě a vyrážel znovu těsně nad místem štěpování.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 229.194 (?), 16.4.2014 5:05

Se sousedy je to domluvené tak, že až ořech bude rodit, budou mít ořechy a sami si sklízet listí. Odrůda Sychrov mi přijde dost zajímavá, pokud je tedy zcela samosprašná a bude mít dobrou úrodu i když v okolí žádné další ořešáky nejsou.

Sladkoplodé mandle jsou také dobrý nápad a určitě mě zajámá i to, jaké odrůdy jsou mrazuvzdorné, samosprašné a současně plodí brzo a hojně.

Zkusme se odprostit od velikosti zahrady a jiných témat a vrátit se k mému hlavnímu dotazu. Mám k dispozici dva ořešáky - Bohumil a Seifersdorf a zajímá mě, jak je to s jejich samosprašností.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 16.4.2014 8:35

tak se koukněte na toto. Ale v některých jiných pramenech se uvádí samosprašnost částečná až nezaručená ve vztahu k míře homozygotnosti (aby se nakvétání jehněd s prašníky potkalo s nakvétáním samičích květů a dobrým počasím).

Když bych měl vybírat podle chuti, měl bych pořadí Sychrov (pro tu chuť mu odpustím i drobnější plody), Jupiter, Seifersdorfský,  Mars, Bohumil, sousedův papírák, kamenáč od silnice a Saturn.

Ad mandle, jakou máte nadmořskou výšku a polohu (rovina, svah, náhorní plošina, údolí,...)?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Ahimsa - (27) - 229.194 (?), 17.4.2014 2:53

Díky za přehlednou tabulku, škoda že tam u bohumila ta samosprašnost není. Sychrov začne plodit v kterém roce? (už nejsem nejmladší:)))

Ty mandle mě hodně lákají, zahrada je v kraji jihomoravském, nadmořská výška asi 195-200, rovina. Zajímá mě zejména velikost úrody, chuť a nástup do plodnosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 17.4.2014 8:14

Pěstování mandloně je jednodušší než broskvoně (nepotřebuje řez a netrpí kadeřavostí) a nástup do plodnosti je podobný 4-5 rokem po výsadbě.

Roubovaný Sychrov nám začal plodit 6tým rokem od výsadby, od osmého roku je úroda více něž uspokojivá. Loni byli drobnější z důvodu sucha - jak je ranější, tak nemohl využít pozdější srážky jak tomu bylo u Jupiteru a ostatních.

U Bohumila je samosprašnost částečná s tím, že v dvojici s cizosprašným Jupiterem oba dávají podstatně lepší úrodu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 219.85 (?), 7.10.2014 13:45
A listí napadané na sousedův pozemek patří taky jemu? :-)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
galloway pippin - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1408) - 179.38 (?), 7.10.2014 15:23

Pokud si z nich soused zamýšlí udělat kvalitní listovku... přece se s ním nebudete o to listí tahat... to je přeca jasné, no ni?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.1 (?), 15.4.2014 8:45

Skúste stránky Kohaplantu(sekcia Poradenstvo).  Stano

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika