Rez orecha po vysadbe



Stránky: 1,  2   
host - 0.112 (?) 
19.5.2016 20:28, zobrazeno: 10672x

dobry den..vysadil som zopar orechov su spicaky. par stromkov ma vysku asi okolo 60 cm a par stromkov ma vysku 150 cm.. 

ked som si pozeral v literature ako rezat tak som natrafil na rozne rozdiely

v literaturte sa pise urcit vysku kmena a od toho odratat 5-6 pucikov 

chcel by som pestovat kotlovitu korunu..mate prosim niekto rozumny navod ako rezat tie 150 cm aj tie 60 orechy 

tie 60 cm sa asi rezat nebudu, len som si nie isty ci mam bocny obrast vylomit a nechat rast vzdy iba terminal do pozadovanej vysky?

dakujem 


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 0.112 (?), 19.5.2016 20:30

pripajam fotku aj vysokeho orechu 


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 135.234 (?), 19.5.2016 20:48 Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 0.112 (?), 20.5.2016 8:04

Dakujem Vam, bol som na tej stranke uz skor, nieco som popozeral kym som sem napisal.. otazkou stale ostava vyska kmena hrotiaka od zeme ku ktorej sa prirata 5 az 6 pupenov. nikde som to nenasiel. 

za dalsie sa pise kratsie hrotiaky nerezat vobec, pockat az kym bude mat hrotiak spravnu vysku, preto som sa pytal ci sa ma odstranovat pripadny bocny obrast a treba nechat rast iba samotny terminal do pozadovanej vysky na rez  ,tiez som to nenasiel ale zrejme je to tak.

dakujem s pozdravom peter 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 49.39 (?), 20.5.2016 12:36

Za vegetace bych určitě postranní obrost ponechal; případně by bylo možné jej zaštipovat a teprve koncem léta (srpen) odstřihnout na větevní kroužek. Hlavní terminál bych jistě vyvázal k tyčce jednak pro docílení rovného růstu, jednak pro zabránění jeho případnému vylomení.

(Nemám dobré zkušenosti s tím, kydž jsem se snažil u čehokoli rovnou zapěstovat pouze terminál/pokračování kmene tím, že jsem odstranil obrost moc brzy).

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 20.5.2016 12:59

Také bych se zeptal - jak se řeší ten malý, půlmetrový špičák?

1. Nechat volně rašit, v srpnu pak odstranit veškerý boční obrost a nechat jen jeden terminál?

2. Ten pak na jaře nechat, jak je, nebo seříznout?

3. Když bude po roce výška dejme tomu 1m, tak příští rok zase nechat jen terminál a boční obrost odstranit, tj. odstraňovat boční obrost, dokud se nedostanu do rozumné výšky pro ponechání větví?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 235.80 (?), 21.5.2016 7:40

Řekl bych, že máte docela dobrou představu, jak na to a chcete upřesnit detaily.

1. Boční obrost bych během roku 1-2 krát zakrátil, pak odstranil (rána bude větší, raději bych ji zamázl voskem či balzámem).

2. Pokud je životaschopný terminální pupen, přeferoval bych prodloužení kmene z něj. Pokud nemá zdavý, vyzrálý vrchol, pak zakrátit do zdravého dřeva.

3. Ano, v dalších letech dle potřeby opakovat.

Ale "příroda je mocná čarodějka", ta by si poradila i bez nás.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 224.180 (?), 21.5.2016 21:25

Ano, jako dítě jsem vypěstoval ořešáky z ořechů, ani jsem na ně nešáhnul, a dnes jsou z nich pěkné stromy. smiley

Tady mi šlo spíš o to, že to je roubovanec, tak jestli nevyžaduje odlišný přístup a větší péči. Ok, budu ve fázích zakracovat a odstrňovat, uvidíme...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 27.55 (?), 23.5.2016 8:07

Nerád kradnem tému, ale mám tu doplňujúcu otázku. Zamrzol mi orech, ktorý som zasadil teraz na jar. Vysoký je asi 50-60 cm. Teraz po čase zase začal obrastať, ale tentokrát nie na vrchole, ale z kmeňa do strany. Jeden konár vyhodil pri zemi pod rezom. Ak by som to teraz všetko odstránil, tak na ňom nezostane jediný list. Prežije to ak teraz ostránim bočné výhonky? Alebo mám počkať do jesene? Je mi ho chudáka celkom ľúto.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 27.55 (?), 23.5.2016 8:08

Ešte jedna fotka. 

Ďakujem.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika