Papírák



Stránky: 1,  2,  3   
host - 217.71 (?) 
8.10.2013 0:37, zobrazeno: 31832x

Zdravím všechny. Jak již odkaz napovídá, chtěla bych sehnat ořešák - papírák. Polopapíráků a kameňáků máme v okolí dost, ale tento (pravděpodobně, neb má snadno loupatelnou skořápku a velké plody - v dobrém roce cca 5cm) je jediný (navíc chuťově vynikající) a já bych chtěla sehnat náhradu, až strom nebude, jen je to asi nemožné.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 8.10.2013 13:07

Všechny registrované odrůdy ořešáku jsou polopapíráky. Chcete-li konkrétní papírák, nezbude, než jej zkusit naštěpovat např. na semenáč. Není to ale snadné a úspěšnost štěpování není zdaleka taková jako u jádrovin a peckovin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 182.227 (?), 8.10.2013 13:35

Nevím, jestli nesháníte něco, co se sehnat nedá.Existuje spousta velkoplodých semenáčů s tenkou skořápkou, ale pomalu všechny je to vždy jeden konkrétní strom a a druhý již nikde není.Jinak papírák je ořech s velmi tenkou skořápkou, nemusí zakrývat celé jádro a vrabci Vám ho vyzobou.U polopapíráku je skořápka tenká a luštit jádra jdou dobře.Stejně jiný oficiálně neseženete.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 22.251 (?), 8.10.2013 20:09

Máme na vesnici u Olomouce starý a obrovský strom ořešáku s hodně velkými, dobře loupatelnými ořechy. Asi polopapírák. Mám semenáče z náletu 1-3 leté. Nevíte o někom v okolí, kdo dovede naroubovat ořechy?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 242.172 (?), 8.10.2013 21:13

Letos se o to chci pokusit (mám Mars), techniky očkování i roubování jsem nastudoval z více zdrojů. Roubování mám však úspěšně zvládnuté zatím pouze u ostatních ovocných druhů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 25.2 (?), 19.12.2013 19:43

Velmi často lidé požadují papíráky v domnění, že jsou lepší než polopapíráky.

Papíráky mají tenkou slupku, polopapíráky ale také lze snadno luštit. Papíráci jsou často děraví a vyklovávají je ptáci, jádro má větší podíl vody a hodně při skladování sesychají a snadněji plesniví.

proto je bez výjimky sortiment odrůd vybírán z polopapíráků.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 58.114 (?), 21.12.2013 19:57

Prodej stromků v Uh. Ostrohu nabízí ořešák - papírák s názvem Pilnický

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 21.12.2013 20:13

Njn. stejně považuji za lepší mít větší plod se srovnatelnou výtěžností jádra jako u papíráku. U takového Jupitera potřebujete 8 plodů na 100g suchého jádra a zbyde vám 50 g skořápek. Polopapírák, co se dá louskat rukama, louskáčkem i nožem.

U Pilnického potřenuji 14 plodů a zbyde cca 40 g skořápek. Navíc ho musím louskat rukama, protože louskáček by mi rozlámal motýlky na 1/4ky..

S.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Paľo. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1739) - 228.112 (?), 12.1.2014 17:32

Orechy lúskam pomocou dreveného vretenového luskáčika, ktorý nám kúpil synátor na jarmoku kdesi na strednom Slovensku. Funguje na princípe vretenového lisu na víno. Práca s ním je príjemnejšia, tichšia, pohodovejšia a úlomky nelietajú po izbe ako u klasického kovového čelusťového luskáčika z domácich potrieb. Dlane nemám vôbec otlačené od kovových ramien, stačí iba vložiť orech do drevenej dutinky a mierne zakrútiť drevenou skrutkovnicou. Ďalšia výhoda: škarupina sa láme tak šetrne, že obidve polovice jadra ostávajú celistvé. Škoda, že sme na takýto šikovný výrobok nenarazili už skôr. Holt naši predkovia neboli hlúpi...wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 13.15 (?), 16.1.2014 0:06

fotecka by nebyla?? :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika