Ořez (totální?)



Stránky: 1,  2,  3   
on.ondrej - (2) - 205.179 (?) 
21.3.2010 21:34, zobrazeno: 26907x

Dobrý den,

leč velmi nerad, firmou spravující ochranné pásmo pod el.vedením VVN, jsem donucen provést buď velmi brutální řež či úplné zlikvidování stromu.

Zákon říká že v ochr.pásmu, kde se bohužel tento ořech vyskytuje nesmí dřeviny překročit výšku 3m.

Obracím se tedy na Vás o radu zda má ořez vůbec smysl.

Jedná se o ořech cca 25let starý, cca 10m vysoký. Ve výšce (3m), má cca 0,5m průměr kmene. Jedinou naději vidím v tom že ve výšce pod 3m raší 3-4 hlavní boční větve, které se dále bočně košatí. Po estetické stránce má tato koncepce děsivé vyhlídky, ale otázka je jasná- přežije strom takovéto zkrácení??

Aby toho nebylo málo- ořez je nutné provést do 30.4.

Děkuji za reakci či radu

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 183.242 (?), 21.3.2010 21:58

Něco podobného jsem viděla a přežil. Horší bylo, že stejně znovu podrůstal pod vedení. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 235.249 (?), 21.3.2010 22:44

Stejně za pár let doroste do původní velikosti, je to jen trápení stromu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 243.20 (?), 22.3.2010 0:56
Ořešák sice skvěle obráží, ale udržovat ho jako 3 m vysoké "roští" prakticky nemá cenu. Za prvé neustále požene do výšky, za druhé bude vypadat velmi divně a za třetí užitek z něj bude jen minimální. Máte-li k němu opravdu výjimečný citový vztah, zkuste ho udržet i ve zmrzačené podobě, jinak bych doporučoval ho raději zlikvidovat a nahradit vhodnější dřevinou.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
víítek - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (573) - 6.15 (?), 22.3.2010 4:58

Míza poteče proudem...

Strom dost oslabíte, dají se do něj houbové choroby.

Viděl jsem ale obražený pařez. Takový keř na kterém rostly ořechy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
on.ondrej - (2) - 205.179 (?), 22.3.2010 13:13

Citový vztah k němu mám velký a tak bych ho chtěl zachovat. Roste dosti do boku a vyšší větve budu muset hlídat a ořezávat za,,mlada".

Jaký mám zvolit postup abych dosáhl co největší pravděpodobnosti že strom zásah ve zdraví přežije? Dalo by se říct že jsem v této oblasti začátečník.

Děkuji za rady

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 235.249 (?), 22.3.2010 14:09

A co se zkusit bránit soudně? To najednou jen tak někdo rozhodl že tam bude ochranné pásmo? Jak a proč?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 70.100 (?), 22.3.2010 14:14

Roste to pod drátama, chápete to? Ochranné pásmo vznikne jakmile tam ty dráty natáhnou, nikdo si ho ze dne na den nevymyslel. K dotazu: Budete to muset udržovat podle požadavků. Když to neořežete udělají to za Vás a nebudou se ptát. Rozhodnout musíte sám, zda zlikvidovat, nebo udržovat..

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 235.249 (?), 22.3.2010 14:16

Ptám se proto, že je strom 10m velký a doteď to zdá se nikomu nevadilo. To tam ty dráty vznikly zničeho nic, nebo co?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 3.83 (?), 22.3.2010 19:46

Člověče, žijete vůbec v této zemi? To si myslíte, že když tam ty dráty " někdo" instaloval, že se ptal majitele? To, že na údržbu desítky let nikdo ani nesáhl a teď se honem honem honí prořezávky zeleně je na dlouhou debatu. Je vidět, že máte štěstí že se Vás ńěco podobného netýká tak si toho važte. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika