Ořešák - Mars



host - 41.143 (?)
26.11.2014 17:04

Děkuji Vám za vyčerpávající odpověď a pomoc při výběru. Koupim si Mars pro samosprašnost a menší korunu oproti odrůdě Seifersdorfský. 

Už chápu proč pěstujete tolik orešáku, mít taky 3 zahrady.... Můj celkový pozemek má 16 arů, co je pro mě hrozně málo. Všechno je nacpané. Ideál by byl 1 akr.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3   
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 26.11.2014 9:52

Mars vytváří menší korunu než Seifersdorfský - rozhodujete-li se podle místa.

Mars raší později než Seifersdorfský a je tady vhodnější do okrajových poloh, kde hrozí pozdní mrazíky.

Seifersdorfský má menší plody při stejném poměru výnosu jádra, ale těch menších ořechů z jednoho většího stromu sklidíte více. Při cukrářském použití mletého jádra je tak jedno jaký budete mít, při použití nemletého jádra mají profesionálové radši střední (půlky a čtvrtky) než velké, zatímco u neprofesionálního (domácí) mají hospodyňky radši jádro velké.

Chcelteli vzrůstnost Seifersdorfského a velikost plodů Marsu, můžete ještě zvolit Jupiter.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.143 (?), 26.11.2014 11:37

Děkuji pane Standa. Při Marsu mě odrazuje jeho moc bledá barva slupky jádra. Pane Stando jaké odrůdy ořešáku pěstujete?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 26.11.2014 11:45

Mars, Jupiter, Novoměstský, Sychrov a ještě jeden dosud neplodící u nějž si nyní nemohu vzpomenout na jméno. Předloni jsme ještě skáceli cca 150 let starý křapáč. Letos se za plotem dostal do plodnosti jeden z jeho semenáčů, ale je také křapáč, tak půjde k zemi (po souhlasu vlastníka pozemku).

Barvu jádra podle fotek neřešte, tam je u Marsu podle lesku nafoceno "velmi čerstvé jádro" a po usušení je odstín srovnatelný s ostatními. Navíc světlé jádro je výhodou - navozuje pocit, že jádro je čerstvější než to tmavé.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.143 (?), 26.11.2014 15:59

Máte pěknou sbírku ořešáku, když si uvědomíme, že na našem území se moc ořešáků nepěstuje, většinou jsou to semenáče a né ušlechtilé odrůdy. 

Jak by jste ohodnotil Mars oproti konkurenci - Jupiter, Novoměstský, Sychrov.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 26.11.2014 16:27

No, na 3 zahrady je to tak akorát wink.

Sychrov mi poslední dva roky zdrobňuje a nevím, jestli je to výživou, přísušky v době narůstání objemu plodů nebo polohou. Nejsem s ním spokojen.

Novoměstský měl letos nasazeny první květy, ale dosud neplodil.

Mars plodí pátým rokem a zatím spokojenost. Pokud se neoklepává, po popraskání rubiny ještě na stromě chvilku drží a "předsuší se". Rozdíl váhy mezi čerstvými a sušenými plody je cca 20%.

Jupiteru už bude přes 35 a jedinou nevýhodou je, že na dočasném stanovišti  "na dva roky" zůstal dosud. I přes dosti zásadní ořez má koruna 16 m šířku a cca 12 výšku. Ořechy jsou největší z výše uvedených, luštitelné jak po vysušení, tak i nesušený v mléčné zralosti (jde loupat ta vnitřní slupička). Rubinu opouští spolehlivě a brzo, takže je potřeba dbát na řádné sušení v prvních dnech. Rozdíl váhy mezi čerstvými a sušenými plody je cca 25%.

Křapáky mají výnos jádra jen kolem 50% ale hlavně se dají luštit pouze s pomůckou (dva ořechy o sebe, nebo louskáček aj.).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 41.143 (?), 26.11.2014 17:04

Děkuji Vám za vyčerpávající odpověď a pomoc při výběru. Koupim si Mars pro samosprašnost a menší korunu oproti odrůdě Seifersdorfský. 

Už chápu proč pěstujete tolik orešáku, mít taky 3 zahrady.... Můj celkový pozemek má 16 arů, co je pro mě hrozně málo. Všechno je nacpané. Ideál by byl 1 akr.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 252.33 (?), 27.11.2014 12:16

Ano, máte pravdu když píšete, že většinou se pěstují semenáče. Já s kamarádem jsme před lety hledali práci v německu a sehnali jsme ořezávání školky ořešáků, 20 000 kusů vypěstovaných ze semen.Zahradník říkal, že ta semena kupuje dráže než ořechy na spotřebu a že to je klon, který zachovává vlastnosti.prodával to asi sedmileté, vysoké 4m po 100Marek, ale obchodní řetězec který to od něj bral to prodával po 200dm.
Obchody tam fungovaly tak, že se to prakticky rozprodalo v zemích skoro celé evropy.Tiry jezdily sem tam. školka byla v Bad Ems a v obci nad ním.
zahradník byl už starý, z války kde zabil mnoho lidí. Byl velmi falešný a dva dny nám nezaplatil.odpadové dřevo bylo po práci ve vysoké vrstvě na dost velkém poli. Nerouboval to, prodával čistě semenáče.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 72.41 (?), 22.4.2015 23:22

Plánuji vysadit na zahradu ořešák Mars. Odrůdu jseme zvolila kvůli pozdějšímu kvetení a díky tomu úniku jarním mrazíkům. Ale ještě trochu váhám. Chtěla bych klasický ohromný strom a mars je prý spíše menší (v porovnání s ostatními ořešáky). Poradili byste mi nějakou jinou odrůdu? Samosprašnou, pozdě rašící. Děkují.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 234.41 (?), 24.5.2015 9:02
Na podzim jsem zasadila oresek Mars, pres zimu zalevala a momentalne pousti z tri az peti ocek lupinka, ale jsou asi tak 6az 8cm veliky nabo spis malinky a nejak se jim nechce rust dal. Mam oresak necim prihnojit nebo staci jen zalevat a nechat ho, at si poradi sam.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.12 (?), 24.5.2015 9:10

Hlavně jej neulejte. Prvotní růst nových výhonů byl ze zásobních látek "ve dřevě" a další růst se nastartuje podle toho jak bodou živiny dodávat kořeny. Protože je sázený napodzim, těch kořenů bude mít zatím méně, takže v prvním roce po sázení jsou obvyklé přírůstky kolem 30 cm. Tedy na zbývajících 25 cm má celý rok. V dalším roce budou přírůstky největší, někdy i 120 cm. Se zvětšující se korunou pak stále menší a menší a po 10 roce (tj. již v plné plodnosti) budou jen krátké 15-30 cm.

Jinak k termínu rašení - Vašich 6 cm na Marsu je obvyklé pro tuto odrůdu ve středních a teplejších polohách. V okrajových polohách by to mohlo být i jen 4 cm. U mne nejpozději rašící odrůda "Novoměstský" teprve začí ná rašit, takže z vrcholových pupenů má 3 cm přírůstky a boční pupeny nemají ještě vivinutý ani první list. Naopak Jupiter již shazuje jehnědy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika