Odstranění nevhodně rostoucích větví



host - 127.208 (?) 
14.10.2013 20:16, zobrazeno: 4092x

Dobrý den. Na starém ořešáku mám několik nevhodně rostoucích větví, které bych potřeboval odstranit.  Jenom nevím, které období je pro takovéto radikálnější zákroky vhodné. Předem děkuji za radu. Milan.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
jfalta - (39) - 157.36 (?), 14.10.2013 20:42

Cituji z Rukověti zahrádkáře 2011:

"Jako první jarní termín vhodný pro řez (kdy nedochází k výronu mízy), bylo zjištěno období, kdy ořešáky jsou narašeny a nové přírůstky dorostou do délky 3-5 cm. s rpna se vytvoří zával 10 mm po obvodu Tato doba je vhodná pro odříznutí slabších větví o průměru do 5 cm. Průměr větve měříme ve větevním kroužku. Při odříznutí s i lnějších větví o průměru nad 10-15 cm může v této době (při délce nových přírůstků 3-5 cm) docházet ke slabšímu a krátkodobému výronu mízy. Proto při potřebném odstranění silnějších větví raději několik dnů počkáme a řez uskutečníme v době, kdy nové přírůstky dorostou do délky alespoň 10 až 12 cm."

Já bych se radikálním zásahům u starého stromu pokud možno vyhnul, snadno se udělají zasahy, které povedou k pomalému odumírání stromu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 21.10.2013 0:45

no já mám nejraději termín definovaný jako "po opadu samčích květů - jehněd". Nezapomeňte nejprve provést odlehčovací řez cca 0,5 m od místa, kde bude potom proveden čistý řez. V době nejvhodnější pro řez je strom nejkřehčí a v lýku je také dost mízy, aby zatržení do zdravého bylo dosti nepříjemnou komplikací.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika