Nízký ořešák



host - 138.136 (?)
27.11.2015 22:10

Tady jsem ho kupoval u pana Vaňka.

Je to Mars, podnož nevím, ale není královský.

Ozvěte se jim, určitě Vám řeknou více.

M.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 138.136 (?), 5.9.2015 18:56, zobrazeno: 19427x

Dobrý den,

existuje nějaká menší odrůda ořešáku? Velikostně někde 5-6 metrů výšky a 4-5 metrů šířky. Nutně samosprašná (mám místo jen na jeden strom a nikde v okolí jiné nejsou).

Nebo jde nějakou odrůdu udržet v těchto rozměrech?

Doporučíte? Děkuji, m.

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 155.234 (?), 5.9.2015 20:01

Dobrý večer,

také se připojuji s prosbou o radu... přesně tento typ ořešáku hledám...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 5.9.2015 20:43

Nejblíže je tomu Mars. Větve u něj jdou časem do převisu, takže těch 6 m výšky se dá u něj udržet zaštípnutím terminálu (opakovaně každý 3tí rok) někde v 4-5 metrech. S tou šířkou nevím, asi budete se muset smířit s šířkou větší tak 6-7 m.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 127.19 (?), 10.9.2015 9:09

Zdravím,

doplňuji informace, které jsem zatím získal. Oslovil jsem společnost, která se pěstováním ořešáků zabývá.

Nabídli mi variantu, kdy roubují MARS ořešáku královského na slaběji rostoucí podnož jiného druhu ořešáku. Výsledek údajně je, že strom neroste tak příliš rychle a jeho konečná velikost je cca. o 1/3 menší než klasický MARS. Tomuto poměru odpovídá i o 1/3 menší úroda. Strom by se měl dát bez problémů udržet v rozměrech, které jsem popisoval výše.

Cena je celkem vysoká, za kontejnerovaný stromek 3 letý (kontejner 7l) - 990,- Kč a za 5 letý (kontejner 30l) je 1.990,- Kč.

Máte někdo s takovým stromkem zkušenosti?

Děkuji, Michal

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 10.9.2015 11:32

Pokud je stromek menší, ale plody stejné či větší, tak se vyplatí jít do toho pětiletého stromku. Ten by měl mít založeny kosterní větve, takže vlastně by jste na něj nemusel ani šáhnout a od následujícího roku by už plodil. Možná, pokud budete stromek odebírat osobně nyní, můžete najít i takový, který bude mít první plody na nejstarším obrostu. Nevýhodou je, že musíte pečlivě zvážit velikost kmínku, protože oproti špičáku s tím už nic nenaděláte. Investice se Vám určitě vrátí hned při tom, že nebudete muset zvát arboristu na pravidelné zmenšení koruny (2 hodiny práce každých 6 let, nyní za cca 250,-Kč/hod) nebo za Univerzální teleskopické zahradní nůžky Fiskars. Nezapomeňte, že sázíte velký stromek s malým kořenovým balem = je nutno udělat podporu ze tří kůlů a horního převázání (viz obr.) aby se stromek v prvních 2 letech nevyvrátil.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 37.17 (?), 18.11.2015 17:25

Víte o jakou jde podnož? Kde ořech prodávají? Také takový sháním.

Z.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 138.136 (?), 27.11.2015 22:10

Tady jsem ho kupoval u pana Vaňka.

Je to Mars, podnož nevím, ale není královský.

Ozvěte se jim, určitě Vám řeknou více.

M.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.136 (?), 27.11.2015 22:24

Pokud vím, tak Vaňkovi používají semenáče méně vzrůstného klonu ořešáku černého (Juglans nigra).

Jinak z klonů a variet ořešáku královského mají nejmenší vzrůstnost papíráky (Juglans regia var. tenera) následované varietou střihanolistou (Juglans regia var. laciniata).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 25.2 (?), 28.11.2015 10:49

Máte pravdu. Ale pomalu rostoucí podnož čehokoli není zárukou nízké rostliny. A u ořešáků královských to platí dvojnásob!!! A pozor - ořešák není jádrovina ani peckovina ale skořápkovina a ta má své specifika. Osobně mi opravdu připadá vaše poznámka o zaštipování letorostů ořešáků každé tři roky.  Zajímalo by mne zda s tím máte vlastní zkušenost nebo jste pouhým teoretikem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 49.89 (?), 9.12.2015 10:16

Korunu roubovaného ořešáku můžete normálně udržovat řezem. Mám to vyzkoušené. Soustřeďte se na další požadované vlastnosti, na méně rostoucí podnož sázet v tomto případě je zbytečné. Ty roubované rostou samy o sobě slabě, ale rodí prakticky hned /po výsadbě udržovat bez plevele, zalévat a plody odstranit jako u ostatních ovoc.dřevin/. Jako problém vidím ta kvanta listí po opadu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika