množení ořešáku



Stránky: 1,  2,  3,  4   
host - 0.86 (?) 
18.10.2006 8:43, zobrazeno: 70704x
Prosím Vás o radu. Potřebuji rozmnožit ořešák vlašský. Přesný druh nevím. Pokoušel jsem se jej rozmnožit zasazením ořechů, ale nejspíš dělám někde chybu. Mám v plánu ještě pokusit se přinutit větvičku aby zakořenila a také ještě roub, ale s tím roubováním ořechů nevím nevím. Ořech není jabloň. Máte-li někdo povědomost jak na to, nebo se Vám již něco takového zdařilo, poraďte prosím. Děkuje Vám Zdeněk.
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 224.6 (?), 23.10.2006 14:55

osobní zkušenost, deset ořechů do země, tam kde je mokro nebo do políčka, spíš stín aby nepřeschlo v létě) dávám do stínu za skleník, kde dešťová voda teče i ze skel.  bacha na přerytí, vzešly tři, rostou rychle, plodí ale po více letech,  při zhruba 10 sazenicích 2 neplodili ani po 20letech, 1 uhynul po přesazeníkdyž byl  ve výběhu  u slepic, asi přehnojen...

problém tedy je, ž ekdyž dáte ořešák na místo, plodit bude   po odhaduji 8mi letech a to ještě není záruka, ž evůbec plodit bude a jak velké ořechy bude mít,

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
deerslayer - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (489), 23.10.2006 20:43
Mám 10ročný orešák, neštepený a ešte ani raz nenasadil kvet.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 166.20 (?), 23.10.2006 23:56
A proto každému doporučuji koupit roubovaný. Z vlastního nikdy nevíte co vyroste. Může mít ty nejlepší vlastnosti ale také i naopak. Nebo jinak to musíte udělat jako táta, když v posledních letech vysadil nejméně 20 dvoumetrových stromů. Ještě že mám HUSKVARNU a kde to potom spálit. Zatím mně stromy neoptěžují a tak uvidím, jestli alespoň jeden bude za něco stát.   VašekB
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 175.250 (?), 21.6.2009 22:08

Tak aby nebyla na roubovance jen chvála tak náš 11 let starý roubovaný ořech odrůda Seifersdorfský měl prvních 5  plodů až loni letos opět nic.  12 let starý semenáč měl taky první plody loni  - daleko víc než na roubovaném a i letos tam něco je. Kdyby roubovanec neměl ani loni  žádný plod nejspíš by letěl do kotle. Měl štěstí, i když si letos svou reputaci opět pokazil.  A potom si vyberte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.12 (?), 22.6.2009 8:08

Měl jse, Olcita, šlapal jak hodinky, k tomu Golfa - byl furt v servisu. I toto je možné, ale jde o výjimku potvrzující pravidlo.
    Nelze vyloučit, že stromek roste z podnože, zatímco naštěpovaná odrůda mohla odumřít. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
MZ - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (82) - 252.250 (?), 3.5.2010 21:41

Tak jak jsem zde před rokem psal tak jsem i učinil. Dnes náš milovaný Seifersdorfský vyletěl komínem, když ani po 12 letech nebyl schopen zaplodit. Nahradil ho Mars. Jestli ani ten nepřesvědčí vykašlu se na roubovance a vsadím na semenáče.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
brunecova - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (63) - 146.135 (?), 6.7.2010 3:42

Semenáč bych nedoporučovala. Naroste obrovských rozměrů a začíná plodit i po více jak 10 letech. Mám koupené 3 roubovance, druhý rok po výsadbě už ukázaly oříšky. Měly by narůst do výše okolo 4 metrů. Druhý rok po výsadbě jsem zakrátila terminál, nechci velké stromy. Řádně v době sucha zalévat a výživu. Roubovance mají plodit do 3 let.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 107.108 (?), 18.3.2011 11:03

Zdravím

Musíte mu skutečně namlátit a uvidíte jak vykvete. Potom už jen co jaro dovolí.  Přeji úspěch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 185.194 (?), 7.11.2007 11:19

Moje metoda je taková, že cca 10 ořechů od vybraného stromu vyseju na místo, kde strom chci mít. Samozřejmě vysévám plošně, ne do jednoho hnízda. Po vzejití je sleduji - jak mají velké listy a jak brzy začnou plodit. Ušlechtilé typy mají pěkné velkém listy a obvykle plodí velice brzy, i za 3 roky. Pak lze posoudit kvalitu plodů - zda jsou polopapírky, zda jádro dobře vyplňuje skořápku, snadnost-nesnadnost luštění, sesychání jádra (= obsah tuku), váhový poměr suchého jádra ke skořápce - min. 50 %. Vyhovující strom ponechám na místě, ostatní zlikviduji.

Spolehlivější je samozřejmě vysadit štěpovaný strom.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika