Lískové ořechy



Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?)
1.9.2014 23:59

Mám jeden Webbův u třešní a z důvodu abych nestříkal na sklízené třešně jsem jej nemohl ostříknout. Nejen že je z 60% červivý, ale i napadán nejvíc ptactvem (asi Straky či jiní krkavcovití). Asi jim nevadí, že plod je z 1/3 zkonzumován červem a zbylé 2/3 jsou kvůli tomu hořké. Myši také dávají přednost Webovu před Hallským.

Nemáte fotky Lenky? Nebo jen popis. Tedy přesněji jak vypadá rozlousknutý = tloušťka skořápky u špice, tloušťka korku u paty a barva jádra.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 1.9.2014 23:59

Mám jeden Webbův u třešní a z důvodu abych nestříkal na sklízené třešně jsem jej nemohl ostříknout. Nejen že je z 60% červivý, ale i napadán nejvíc ptactvem (asi Straky či jiní krkavcovití). Asi jim nevadí, že plod je z 1/3 zkonzumován červem a zbylé 2/3 jsou kvůli tomu hořké. Myši také dávají přednost Webovu před Hallským.

Nemáte fotky Lenky? Nebo jen popis. Tedy přesněji jak vypadá rozlousknutý = tloušťka skořápky u špice, tloušťka korku u paty a barva jádra.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 2.9.2014 8:52

Pokud mi ořešáci nějaké plody nechali, Lenku vyfotím. Ale poznají se snadno. Je to červenolistá odrůda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 255.95 (?), 25.10.2008 11:54

četla jsem, že větvíčky lískových oříšků se v tomto čase mají nalomit a nechat na stromu-keři. Na jaře potom odstřihnout - úroda se má tímto zásahem zvýšit. Podotýkám "četla", praktické zkušenosti nemám, ale zkusím. Stejně se na jaře budou muset některé větve vyříznout.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 89.48 (?), 25.10.2008 19:20

Dobrý večer, Alí. Velmi příjemně jste mě překvapil svým "vyčerpávajícím" příspěvkem o lískách. Vloni jsem vysadila 3 Halské obrovské, jdou zatím velice dobře, ale určitě nebude od věci občas mrknout na Váš článeček. Konkrétně mě zaujaly škůdci, choroby a postřiky-o tom jsem dosud nikde nečetla. Už se mi stalo, že jsem "pohořela" s Lombardskou bílou, možná to bylo pouze díky tomu, že jsem z tehdejší úplné neznalosti nedodávala dost vody. Teď už vím malinko víc, tak se starám lépe, ale díky Vám se můžu zase trochu v péči o lísky vylepšit. M.R. jo ještě, pokud to znáte-určitě ano-můžete mi písnout o opylování Halské? Byla bych moc ráda Děkuju. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 88.61 (?), 25.10.2008 21:22

na moniliovou hnilobu u lísky jsem po předloňském poměrně velkém napadení letos použil brzy zjara v době kvetení a těsně po něm Baycor a Rovral Flo- výsledek byl výborný, letos jen pár hnědých oříšků!

Lucas

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 7.210 (?), 26.10.2008 17:33

Díky, ale sám jsem do nedávna měl jen mizivé znalosti o lísce, a protože jsem neměl jasno, trochu jsem hledal :-)

Ale k Vašemu dotazu -Hallská obrovská – stará německá odrůda zrající ve čtvrtém týdnu září až v prvním týdnu října. Růst keře je bujný, tvar nepravidelný, celkově dorůstá větších rozměrů. Odrůda je cizosprašná (budete na to tedy muset myslet) s pozdější dobou kvetení, pro ostatní odrůdy je dobrým opylovačem. Plodnost nastává později, přibližně v šesti letech po výsadbě. Plod je vejčitý až kuželovitý s protáhlou špičkou. Punčoška je obvykle stejné délky jako oříšek. Velikostně patří mezi odrůdy střední až větší, deset plodů váží 43 g, nicméně jedlý podíl oříšku dosahuje pouze 45 % hmotnosti plodu. Výnos 2 až 7,9 kg/keř

Odrůda je registrovaná od roku 1954 firmou Sempra Praha a. s.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
romila - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (914) - 96.205 (?), 26.10.2008 23:30

Děkuju Alí. Jste úplně "zlatej". To ale znamená, že mezi sebou se neopylí a tak musím vysadit ještě nějaký jiný druh, že? Když jsem tedy nikde v blízkosti žádné jiné lísky neviděla. Četla jsem, že lísky plodí cca za 3 roky, tak jsem holt 1 promarnila. No, pořád lepší než za 2-3 roky koukat, že lískáky pořád nejsou žádné. Bodeť by byly, když není opylovač. Tak ještě jednou moc děkuji a zjednám si nápravu-vytahám se za uši. Mějte se moc dobře. M.R.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 7.210 (?), 27.10.2008 0:26

Ne tak přesně - opylení samosprašných je opylení květu pylem téhož květu (to není v mnoha případech geneticky příliš výhodné),cizosprašnost (Alogamie) je v širším slova smyslu opylení květu pylem jiného květu, v užším významu pak cizosprašnost dělíme na opylení květu pylem -

  1. jiného květu téhož rostlinného jedince - tzv. Geitonogamie
  2. květu jiného rostlinného jedince téhož druhu- tzv. Xenogamie

Ać jsem hledal jak jsem hledal, u lísek jsem nenašel, kterou cizosprašnost pomologové u lísek uvažují. Z logiky textů ale předpokládám (a uvítám jakoukoli opravu zkušených pomologů), že se jedná o cizosprašnost podle bodu 2. A to lískou stejného druhu. Tj. vysadíte tentýž druh ještě jednou (Dvakrát:-))

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 94.10 (?), 27.10.2008 8:30

Geitonogamie-přenesení pylu z tyčinek na bliznu jiného květu téže rostliny, geneticky je tento proces totožný s autogamií.
    Jinak nesmíme plést stejný druh a stejnou odrůdu. V ovocnářské praxi je cizosprašnost vnímána tak, že je k opylení potřeba jiný květ téhož druhu, ale jiné odrůdy (samojalovost). A je lhostejné, jestli ta jiná odrůda roste na stejném stromě nebo na jiném. 
   Vysazení druhého keře Hallské obrovské k lepšímu opylení nepomůže.  Naopak přiroubování Lombardské nebo Lenky pomůže.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Chemický Alí - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1247) - 7.210 (?), 27.10.2008 9:11

Máte naprostou pravdu,co se týče opylovačů - při pečlivějším hledání jsem nalezl následující doporučení :  Je vždy je vhodné pěstovat dvě až tři odrůdy společně. Jako opylovači s dostatečně velkými plody se osvědčily odrůdy: ´Daviana´, ´Cosford´, ´Syrena´, ´Butler´ a ´Truchsessa´.

Mýlíte se ale co se týče AUTOGAMIE ta je zásadně opylením  pylem ze stejného konkrétního květu. Protože opylení pylem z vlastního květu není geneticky příliš výhodné, existují u některých rostlin různé mechanizmy, jak samosprašnosti příroda brání.

Díky za opravu

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika