Líska a šištičky



kmeen - (6) - 99.199 (?) 
4.3.2013 13:57, zobrazeno: 6814x

Dobrý den.

Chtěl bych se zeptat na šištičky na lísce.

1. Co to je?

2. Bylo by dobré tyto šištičky otrhat třeba z důvodu uvolnění místa pro další výhony? Rozum mi říká ať to nechám na přírodě a nechám to být. Ale stejně by mě zajímal jiný názor. Předem děkuji a těším se na odpovědi.

Roman Roztoky u Prahy

Líska lombardská bílá
Líska lombardská bílá
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 4.3.2013 14:38

To nechte, to jsou květy

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 58.114 (?), 4.3.2013 18:36

Já bych to upřesnil, že ty "šišky" jsou jehnědy plné pylu (časem opadají) a vlastní plody lísky vyrostou až z takových maličkých zárodků s červenými střapatými pestíky (na fotce je to trochu vidět)

jehnědy lísky a zárodky plodu
jehnědy lísky a zárodky plodu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Františka - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (164) - 176.163 (?), 4.3.2013 18:32

Určitě netrhat připravil byste se o úrodu to jsou samčí květy, pokud se dobře podíváte na některé pupeny lísky uvidíte tam takové malé nitky asi 2-3 mm dlouhé tmavě růžové barvy to je zárodek budoucího oříšku květy samičí. Ty se objeví jakmile samčí květy začnou prášit pyl, později tyto jehnědy opadají a z opylených samičích květů rostou oříšky.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 4.3.2013 19:42

Ano, je to tak, poslechněte přispivatele přede mnou.
U mě mají lísky jehnědy uzavřené a samičí pupeny se ještě špatně hledají.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Mikeš13 - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1994) - 55.128 (?), 4.3.2013 20:05

Nic netrhat.



Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
kmeen - (6) - 99.199 (?), 5.3.2013 9:25

To mi stačí.

Všem děkuji za příspěvky. 

Roman 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 58.114 (?), 5.3.2013 10:22

Ještě jednu maličkou poznámku - na webu jsem vyčetl, že původní líska obecná je vždy cizosprašná (opyluje se větrem), ale mezi kulturními odrůdami najdeme také odrůdy částečně samosprašné (proto mám na zahradě 4 odrůdy). Máte-li na zahradě pouze 1 keř a v širém okolí u sousedů nikde nic dalšího, tak byste mohl mít oříšků poskrovnu. Ale odborníci se třeba k tomu vyjádří lépe než já amatér.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Michal. - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (711) - 8.42 (?), 5.3.2013 11:58

Ono je těžké najít oblast, kde v širokém okolí neroste žádná divoká líska. Vítr nějaký ten pyl přinese i ze stovek metrů. Ale samozřejmě mít více odrůd je spolehlivější.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 5.3.2013 12:27

Nespoléhal bych na samosprašnost kulturních odrůd lísky. Je pravda, že pyl umí přiletět i z velké dálky, přesto mít alespoň 2 odrůdy by mělo být samozřejmostí.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika