Kdy zastřihnout ořešák



dyky723669661petra1 - (1) - 150.50 (?) 
27.3.2010 13:40, zobrazeno: 10795x

Dobrý den

Prosím o radu, dostala jsem stromek roubovaného ořešáku, je to prut dlouhý asi 170cm. a já se chci zeptat v jaké výšce ho mám zaříznout, aby se větvil.Díky

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 235.249 (?), 27.3.2010 15:02

Nebojte, rozvětví se.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 20.84 (?), 28.10.2010 18:38

Dobrý den já bych potřeboval taky poradit. Když zastřihnu špičák ve výšce1,5 m  ,  aby začal tvořit korunu, tak ten kmen bude mít stále výšku 1,5 m.  nebo se bude délka kmenu prodlužovat. Případně o kolik?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Mittwoch - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (312) - 56.251 (?), 28.10.2010 20:55

Každý strom (jehličnany, listnáče) tloustne pouze do šířky - díky druhotným pletivům. Růst směrem vzhůru je díky apikálním (vrcholovým) meristémům. Tzn. zapíchnete-li do malého stromku ve výšce 1m nad zemí hřebík, za 50 let bude ve stejný výšce, pouze vrostlý do kůry vlivem tlustnutí kmene. Takže založíte-li korunu v metru a půl bude celý život minimálně v metru a půl (nebudete-li odřezávat větve). ;-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 24.183 (?), 29.10.2010 18:47

Zrovna u ořešáku to o té stálé výšce koruny neplatí. Mám semenáček ořešáku (asi 25-30 roků), koruna je založená ve výšce dva a půl metrech nad zemí a letos jsem musel dost razantně zkrátit spodní větve, aby se pod ním dalo chodit. Stromy tvořící velké, rozložité koruny postupem času svěšují větve dfolů a pokud bych můj ořešák neřezal, asi by koruna brzy sahala až k zemi.

Pokud mohu poradit, neřežte ořešák vůbec, jen vyholujte kmen aby byla koruna dostatečně vysoko. Pokud špičák zastříhnete, bude mít snahu růst několik rovnocenných konkurenčních výhonů pod ostrým úhlem, což bývá u starého stromu časté místo vylomení.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 152.34 (?), 29.10.2010 14:22

Je to fakt. Já mám na zahradě ořešáků několik, všechny náhodné ze zakutálených plodů. Žádný z nich výchovný řez nepotřeboval, a jaké už mají pěkné koruny. Ořešáky je i v dospělosti nejlepší vůbec neprořezávat. Spíš se mají odstraňovat jen suché větve. Pokud nějaká živá větev překáží, pak je na řez vhodné pouze krátké období z jara, které je dáno délkou letorostů (nepamatuji se ale kolik cm to má být). Jinak hrozí, že se řezná rána neuzavře a zvyšuje se nebezpečí napadení houbami.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika