Jak na mladou lísku



pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 135.107 (?) 
30.1.2016 17:07, zobrazeno: 7769x

Zasadil jsem před 2 roky 2 lísky - Hallskou a Webbovu, pěstuji jako keře. Pomalu se zvětšují a rostou nové výhony ze země. Chci se jen zeptat, zda je v pořádku je takto nechat růst a až po pár letech při větším zahuštění je postupně prořezávat? Jde mi o to, jestli tyto odrůdy jsou jako odrůdy pěstovány celé, nebo se provádí roubování na nějakou podnož obecné lísky, a nové výhony z kořenů by nemusely být Hallská a Webbova, ale odrůda podnože?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1576) - 166.4 (?), 30.1.2016 17:20

Keřová líska je pravokořenná, stromek je roubován na lísku tureckou. Pravidla řezu máte v příloze.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 135.107 (?), 30.1.2016 18:19

Tak teď jsem zmatený. Podle toho vašeho návodu mám tedy nechat jen 5 výhonů a těm každoročně zakracovat větve? V mládí jsme lísku pěstovali v podstatě bez zásahu, jen se občas vystříhaly příliš husté výhony. A úroda byla. Takže teď nevím...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Jiří Janča - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1576) - 166.4 (?), 30.1.2016 18:30

V návodu, který jsem Vám poslal, se nepíše nic o tom, že se mají větve zakracovat KAŽDOROČNĚ.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 135.107 (?), 30.1.2016 18:53

Takže nechat 5 základních větví, na ně už nešáhnout, a ostatní výhony odstraňovat? Už teď, 2 roky po výsadbě? (nyní má tak do 10 výhonů). A když vše odstraním a nechám jen těch 5 výhonů, mám je tedy zakrátit na 6 oček, ano?

Protože v ostatních návodech, co se mi podařilo dohledat, se píše buď o občasném odstraňování výhonů, aby nebyla moc hustá, nebo o zakracování větví...

Např.: "Nejvhodnější dobou k provedení tvarovacího řezu u lísky je březen. Tento řez slouží k udržení kompaktního růstu a zamezení nekontrolovaného bujení. Sestříhejte přitom konce některých větví. Tyto větve, rozmístěné po celém keři, zkraťte o cca 15 cm. V případě velké lísky lze větve zkrátit o 30 až 50 cm."

Nebo: "Pro keře platí, že by se od 4.roku po výsadbě měly udržovat v patřičné velikosti průklestem, to znamená nechávat jen 4-5 hlavních větví na kterých se tvoří postranní plodný obrost. Ten se zkracuje od června do července na 4 - 6 oček."

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 30.1.2016 19:00

Ne, teď cca 4-6 let nemusíte na lísky ani šáhnout. Jedinou vyjímkou bude, že pokud potřebujete keřů více (například pro nahrazení tůjí). tak výhony z kořenů oddělíte jako odkopky a přesadíte na nové stanoviště.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 135.107 (?), 30.1.2016 19:10

Děkuji za obsáhlé vysvětlení, teď je to snad jasné. Pak se to ale vylučuje s návodem ponechat 5 hlavních větví, protože by podle vás měly do 10 let přestat být použitelné a muselo by se začínat znovu z nových výhonů. Výhodnější mi přijde udržovat rozumný počet různě starých výhonů, aby se postupně obměňovaly a nahrazovaly ty staré.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 30.1.2016 20:07

Ano. malý řídký keř může mít větve/výhony z pařezu obrok... tedy např. 2+4+6+8+10 let a o rok nato 2×1+3+5+9 let ...

nebo nopak

rozložitý starý Hallský 3×1+2×2+3+2×4+5+2×6+2×7+8 (=14 výhonů).

Těch cca 4-7 hlavních větví je takový "zlatý střed".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.27 (?), 30.1.2016 18:56

Já Vám to trochu zjednodušším.

Protože jste v předchozích letech neudělal nic, tak už to zpětně dělat nemusíte. Pokud jste kupoval sazenici kontejnerovanou, možná už byla zastřihnuta tak jak je zmíněno v článku. Teď na ni nemusíte 6 let šáhnout.

Konec zjednodušení a následuje vysvětlení, jak to funguje.

K řezu asi takto. Na mladých výhonech se tvoří především květy samčí (jehnědy) a na starých výhonech převažují postupně květy samičí (tedy základ oříšků). Líska řez nepotřebuje, ale pokud říznete správně, zlepšíte si opylovací poměry a tím i pravidelnost plodných roků. Pruty mladší 2 let se vyřezávají kvůli konkurenci, aby těch plodných větví bylo přiměřeně. Jakmile je prut starší než 2 roky, má jehnědy a od 4 roku i nese oříšky. Když je přestárlý tak, že větev je taková "celá zbabčelá" (tmavě černá a bez přiměřeného množství jehněd), tak se celá u země vyřízne a její místo zaujmou výhony mladší (tedy ty ponechané dvouleté). Maličko to připomíná pravidla řezu červeného ribízu, ale místo 5leté obměny je obmněna cca 8 letá (tj vyřezávají se 8 leté větve). Není však chybou jeden či dva zimní řezy vynechat a řezat pak 8-10 leté větve. Nejlepší doba k řezu je od nalévání jehněd do začátku prášení pylu, protože v té době nejlépe vidíte, které přestárlé větve již nemají dostatek jehněd (a napřesrok by už mohly být "sterilní").

S.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika