Houba na ořešáku



host - 198.219 (?) 
7.9.2013 8:37, zobrazeno: 15184x

Na ořešáku, jehož stáří odhaduji na 50 let (obvod kmene ve výšce 1,3 m nad zemí je 160 cm), se před měsícem objevila plodnice houby, asi choroše, která se celkem rychle zvětšuje. Houba vyrůstá na okraji zavalující se řezné rány. Tam bývala ještě před třemi lety silnější větev, která měla ve vodorovné rovině skrz celou větev větší zahnívající dutinu.

Při čištění této dutiny jsem tehdy zjistil, že hnijící dřevo sahá až do hlavního kmene (dutina byla přitom půl metru od kmene) a není se k němu jak dostat. Větev byla navíc dutinou natolik oslabena (50 % dřevní hmoty bylo v daném místě pryč), že při její délce a váze existovala možnost jejího zlomení. Proto jsem ji raději celou odstranil.

Hnijící dřevo se pak z hlavního kmene podařilo odstranit. Vznikla však dosti velká řezná rána (o ploše čtyř dlaní), která se jen zvolna zavaluje. Vzniklou dutinu v kmeni (objem cca 0,7 litru) po hnijícím dřevě jsem nechal volnou a jen ji zastřešil a zahradil síťkou proti hmyzu, přičemž ránu kolem dokola jsem zatřel štěpařským voskem. Vrstva vosku vždy v létě začala praskat a odlupovat se, takže jsem ji vždy v září celou obnovoval. Tři roky se zdálo vše OK, až letos se objevila ta houba.

Co s ní? Odstranit a jen zatřít štěpařským voskem?

rána před rokem a půl
rána před rokem a půl
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 198.219 (?), 7.9.2013 8:38

Fotka rány v současnosti (s houbou)

Fotka rány v současnosti (s houbou)
Fotka rány v současnosti (s houbou)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 198.219 (?), 7.9.2013 8:38

A ještě jedna fotka rány v současnosti (s houbou)

A ještě jedna fotka rány v současnosti (s houbou)
A ještě jedna fotka rány v současnosti (s houbou)
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Baca - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (106) - 96.136 (?), 7.9.2013 15:45

Hmm ta huba vyzera ako sirovec - chutna jedla drevokazna. Mlada je vynikajuca na vsetky sposoby. Od gulasa, cez drzkovu az po rezne. A mate dalsi suces, tak stary orech s drevokaznou hubou bude mat perfektne zafarbene drevo, takze kmen po zrezani bude mat celkom slusnu hodnotu :-) Mate osoh dva v jednom najprv par rokov na tanieri a potom predaj kmena vcelku. 

Ak sa vam uz drevokazna huba vyplodila na kmeni - reze, nic s tym nenarobite. Mycelium je prerastene takmer v celom objeme kmena. Odstranit sa da iba chemiou, alebo ozarovanim a to asi nie je vo vasich silach. Chemia vam znehodnoti orechy a tak velky mikrovlnny ziaric asi nikto nema, odhliadnuc od toho, ze cela realizacia bude stat ohromne prachy. Preto sa ozarovanie mikrovlnami pouziva hlavne v drevostavbach napadnutych drevomorkou ci inou hubou.

Ja na vasom mieste by som tri styry roky zbieral sirovec a orechy a daval pozor na to, aby sa ten krasny strom nestal nebezpecnym pre okolie. Potom ho zrezal a kmen a hribsie konare predal rezbarovi ci truhlarovi. Medzitym si viete vypestovat dalsi orech podla svojho gusta a ked nebude velmi velky pri troche namahy sa da aj presadit :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 232.190 (?), 18.9.2013 22:21

Vracím se k vláknu: na sírovec to rozhodně nevypadá. (Ale co přesně to je, netuším. Dřevokazné houby jsem ještě tak důkladně neprostudoval.)

Josef.

A chtělo by to lepší fotky jak celkové, tak detaily.

A co s ní? Pouhé odstranění houby - plodnice - vůbec nic neřeší. Houba, nebo spíš podhoubí - mycelium je prorostlé dřevem a to se už nijak nezničí. Strom bude (pomalu - třeba i pár desetiletí) dožívat. Dávat pozor na případné vylomení silných větví+ raději větve zakracovata szmenšovat riziko vylomení.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Husi - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (118) - 210.183 (?), 19.9.2013 8:27

Sírovec to rozhodne nieje. Je to trúdnik šupinatý (choroš šupinatý) - Polyporus squamosus

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika