Hnojenie liesky



host - 92.61 (?) 
11.12.2010 23:55, zobrazeno: 9449x

Už desať rokov pestujem niekoľko druhov liesok na miernom východnom svahu vedľa orechov a nemôžem sa dočkať úrody. Orechy rodia každoročne a bohato. Čím hnojiť liesku, aby rodila?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 12.12.2010 7:56

Nějaké lísky jsem pěstoval a není to jednoduché. Předně musí být několik stromů, protože líska má samčí a samičí květenství. Pak je mnho "škůdců" co si rádi pochutnají na lísce, tak že nezbyde nic. Za zelena to už chroupají veverky. Zralejší odnášejí ořesníci (daleko v celých růžicich), sojky jenom do nejbližsí racochy a tam to rozloupnou, dole to do děr odnášejí myši, plši a pod.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 147.92 (?), 12.12.2010 8:51

Dá se líska nějak před těmi škůdci uchránit, nebo ten minulý čas - "pěstoval"  - je právě proto, že nedá?  Veverky jsou velmi rychlé, jeden víkend jsou keře obsypane, druhý víkend ani oříšek, ale fakt ani jeden . Hanča

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Rony - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1084) - 175.250 (?), 12.12.2010 9:53

Stroskotal jsem na Nosatci lískovém. Jakmile začněte pěstovat ve větším měřítku, tak se po několika letech rozmnoží nosatec a máte červivé ořechy a chemie je na tom "špatně", on totiž síldlí v zemi. Zkoušel jsem několik metod a "prohrál" jsem. Nejúčinněji zasahovaly v přezahrádce slepice. Dokáží při přesunu do země nebo ven prohrabáváním je statečně likvidovat. Dokonce když jsem pěkně vzrostlou lísku daroval někomu a začala plodit, tak do 3 let tam byl nosatec. Třeba ten pták Ořešník se neobjkeví celý rok ale jakmile zrají, tak "velkým křikem" přilétá a pak ořechy nacházím i 100 m od keřů. Sojky si vyberou správné rozvětvění tlustých větví a tam to louskají, takže není problém u švestky najít skořápky asi tak z půl kila ořechů.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6460) - 147.108 (?), 12.12.2010 10:39

K výše uvedené dravé zvěři přidám i strakapouda. Opravdu je lepší si ty oříšky koupit. Vyjímkou je slepičí ohrada u domu, tam se dá jakás takás sklizeň uchránit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 180.2 (?), 12.12.2010 10:58

Dobrý den. Jenom namítnu, že u lísky není třeba více keřů ani stromů, protože je to jednodomá dřevina a má tedy samčí i samiččí květy. Plodí i zcela osamocené keře. Samčí květy jsou jehnědy a u samiččích květů je vidět jenom blizna. Problém může možná být v opylení, protože kvetou v různý čas. Stanislaw

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 223.249 (?), 12.12.2010 11:38

Máme letité lísky a také neplodí.Máme dokonce hned u nich postavené úly.Včely sbírají brzy na jaře pyl z jehněd a kvůli tomu tam lísky nechávám stát.Jinak plody bych spočítal na prstech jedné ruky.Letos v létě se vylíhlo tolik Nosatců, že lezli po všem co bylo poblíž.Lezli mi po úlech a ometal jsem je smetáčkem.Bylo jich jak much.Co naděláte? Příroda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 176.18 (?), 12.12.2010 11:44

Měli jsme samotnou lísku - 1ks a oříšků dost. Jen chce pro opylení místo s pohybem vzduchu, aby se pyl dostal z jehněd na blizny. Vždy zjara dostala nad kořeny kompost, doporučují ale i cererit. Slepice pod ní omezí červivost. U nás nikdo nechtěl oříšky louskat, tak zůstal jen ořech...      Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika