Hniloba jablek ontario



host - 185.138 (?)
1.10.2014 22:59

Tak postřik proti monilii jabloní, pečlivé odklízení napadených plodů, láhve s pivem na vosy. 

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
Tondaa - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (87) - 253.34 (?), 1.10.2014 18:40, zobrazeno: 13708x

Páni zahradníci, potřebuji poradit s,,kažením,, ontarií - už na stromě(hnědá hniloba). Mám mnoho let 2 stromky onraria, kupodivu jdou přez rok tak, že se střídají... jablek plno. Jen mě již několik let trápí hnití jablek v průběhu sezony. V době sklizně je dobrých míň než polovina, ale- vysledoval jsem, že ve sklepě se tolik nekazí. Snad napovím, že nestříkám... proti ničemuž!    děkuji za radu

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 185.138 (?), 1.10.2014 22:59

Tak postřik proti monilii jabloní, pečlivé odklízení napadených plodů, láhve s pivem na vosy. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 213.126 (?), 2.10.2014 9:22

Mám Ontario desítku let, monilii nikdy netrpělo.V posledních letech jsou napadena všechna jablka.Je něco v ovzduší nebo se nějak mění podnebí-asi teplo.Ontaria už mě nikdy nevydrží do dubna kdy byla nejlepší.V únoru či březnu se objeví skládková hniloba a je s nima konec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4473) - 155.121 (?), 2.10.2014 9:31

Spíš v ovzduší nic nenísmiley.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 72.149 (?), 2.10.2014 18:12

Kvůli tomu jsem ontario zlikvidoval.

FO

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
termet - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (68) - 145.137 (?), 3.10.2014 10:50

Slyšel jsem názor, že dříve na jablkách nebyla strupovitost a jiné nemoce a to díky kyselým dešťům. Dnešní deště prý již nejsou tak kyselé jako dříve protože se méně topí uhlím a jsou lepší spalovací kotle= méně sýry v ovzduší a v dešti.

Zajímalo by mě co je na tom pravdy?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 3.10.2014 11:22

Sýry v ovzduší nejsou a nebyly. Kysličník siřičitý vypouštěný do ovzduší reagoval s vodou v oblacích na kyselinu a v podobě deště spadla na zem. Síra tak působila proti houbovým chorobám. Já této teorii nevěřím až tak doslova. V minulosti bylo v mnoha zemích mnohem čistější ovzduší než u nás a chorob víc neměli.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 72.149 (?), 3.10.2014 12:11

Také tomu nevěřím. Pamatuji se, že jsem jako dítě trhal a jedl všechno co na zahredě bylo. Nic se nestříkalo a bylo všeho. Bylo to jeěště před rokem 1950. Tak jaké SO2.

FO

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 105.107 (?), 3.10.2014 13:47
M. Nevrlý v Knize o Jizerských horách popisuje jak začátkem 20. let začaly hynout pstruzi v bedřichovské přehradě a Blatském rybníku. Po delší době se zjistilo, že příčinou je kyselá voda. Podobný prouběh mělo pH vody na Šumavě v 60. letech. Zvýšený obsah oxidů sídy je v ovzduší od doby spalování uhlí. Liberecko bylo první průmyslovou zónou Rakouska-Uherska a koncentrace tam byla vysoká o něco dřív. Otázka je jestli jsou stromy oslabené, je zhoršená kvalita půdy (při vysoké kyselosti půdy se uvolňuje například toxický hliník), došlo k "vyšlechtění" mikroorganismů, nebo nopak byly užitečné mikroorganismy vyhubeny. Určitě se projevuje i oslabení stromů. Ale silně napadená jabloň moniliemi uschla již koncem 70. let. Prosím o radu čím by bylo možné stříkat zbylé stromy. Nikdy nebyly stříkány.. EM
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4473) - 96.86 (?), 3.10.2014 13:57

Ono v mládí se zdálo vše lepší, idilické. Ale pěstovaly se i jiné sorty než dnes a nějaká plesnivina se moc neřešila. Snědlo či zkrmilo se všechno. Máma pamatuje, že na trhu se prodávala vykrajovaná jablka. A pěstovalo se extenzivně, vždy něco zbylo. Na té síře něco bude, prý může za to, že nebyla tolik sazovitost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika