Hniloba jablek ontario



Stránky: 1,  2   
Tondaa - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (87) - 253.34 (?) 
1.10.2014 18:40, zobrazeno: 13713x

Páni zahradníci, potřebuji poradit s,,kažením,, ontarií - už na stromě(hnědá hniloba). Mám mnoho let 2 stromky onraria, kupodivu jdou přez rok tak, že se střídají... jablek plno. Jen mě již několik let trápí hnití jablek v průběhu sezony. V době sklizně je dobrých míň než polovina, ale- vysledoval jsem, že ve sklepě se tolik nekazí. Snad napovím, že nestříkám... proti ničemuž!    děkuji za radu

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 185.138 (?), 1.10.2014 22:59

Tak postřik proti monilii jabloní, pečlivé odklízení napadených plodů, láhve s pivem na vosy. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 213.126 (?), 2.10.2014 9:22

Mám Ontario desítku let, monilii nikdy netrpělo.V posledních letech jsou napadena všechna jablka.Je něco v ovzduší nebo se nějak mění podnebí-asi teplo.Ontaria už mě nikdy nevydrží do dubna kdy byla nejlepší.V únoru či březnu se objeví skládková hniloba a je s nima konec.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4475) - 155.121 (?), 2.10.2014 9:31

Spíš v ovzduší nic nenísmiley.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 72.149 (?), 2.10.2014 18:12

Kvůli tomu jsem ontario zlikvidoval.

FO

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
termet - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (68) - 145.137 (?), 3.10.2014 10:50

Slyšel jsem názor, že dříve na jablkách nebyla strupovitost a jiné nemoce a to díky kyselým dešťům. Dnešní deště prý již nejsou tak kyselé jako dříve protože se méně topí uhlím a jsou lepší spalovací kotle= méně sýry v ovzduší a v dešti.

Zajímalo by mě co je na tom pravdy?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 3.10.2014 11:22

Sýry v ovzduší nejsou a nebyly. Kysličník siřičitý vypouštěný do ovzduší reagoval s vodou v oblacích na kyselinu a v podobě deště spadla na zem. Síra tak působila proti houbovým chorobám. Já této teorii nevěřím až tak doslova. V minulosti bylo v mnoha zemích mnohem čistější ovzduší než u nás a chorob víc neměli.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 72.149 (?), 3.10.2014 12:11

Také tomu nevěřím. Pamatuji se, že jsem jako dítě trhal a jedl všechno co na zahredě bylo. Nic se nestříkalo a bylo všeho. Bylo to jeěště před rokem 1950. Tak jaké SO2.

FO

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 105.107 (?), 3.10.2014 13:47
M. Nevrlý v Knize o Jizerských horách popisuje jak začátkem 20. let začaly hynout pstruzi v bedřichovské přehradě a Blatském rybníku. Po delší době se zjistilo, že příčinou je kyselá voda. Podobný prouběh mělo pH vody na Šumavě v 60. letech. Zvýšený obsah oxidů sídy je v ovzduší od doby spalování uhlí. Liberecko bylo první průmyslovou zónou Rakouska-Uherska a koncentrace tam byla vysoká o něco dřív. Otázka je jestli jsou stromy oslabené, je zhoršená kvalita půdy (při vysoké kyselosti půdy se uvolňuje například toxický hliník), došlo k "vyšlechtění" mikroorganismů, nebo nopak byly užitečné mikroorganismy vyhubeny. Určitě se projevuje i oslabení stromů. Ale silně napadená jabloň moniliemi uschla již koncem 70. let. Prosím o radu čím by bylo možné stříkat zbylé stromy. Nikdy nebyly stříkány.. EM
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4475) - 96.86 (?), 3.10.2014 13:57

Ono v mládí se zdálo vše lepší, idilické. Ale pěstovaly se i jiné sorty než dnes a nějaká plesnivina se moc neřešila. Snědlo či zkrmilo se všechno. Máma pamatuje, že na trhu se prodávala vykrajovaná jablka. A pěstovalo se extenzivně, vždy něco zbylo. Na té síře něco bude, prý může za to, že nebyla tolik sazovitost.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika