Hnědnutí listů ořešáku



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10007) - 70.240 (?) 
23.5.2012 16:13, zobrazeno: 8715x

Co říkáte, pane Václave, je toto gnomonióza ořešáku, jak vyšitá? smiley

Gnomonia leptostylla
Gnomonia leptostylla
Gnomonia leptostylla
Gnomonia leptostylla
Gnomonia leptostylla
Gnomonia leptostylla
Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 26.5.2012 22:05

Ano, je to začínající antraknóza, způsobená houbou Gnomonia.

Ochrana spočívá především v prevenci. Udržovat vzdušné a nezastíněné koruny, včas uklízet spadané nemocné listy. Na podzim spadané listí včas shrabat, raději nekompostovat a odvézt pryč.

Chemická ochrana je možná pouze preventivními postřiky měďnatými přípravky před květem a 1x až 2x po odkvětu. U velkých korun to je však těžko realizovatelné. A tak se ošetřují především spodní větve, které jsou nejvíce zastíněné a spodní část vnitřku koruny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 14.147 (?), 6.6.2013 11:44

I já mám takto zasažený ořešák. Je starý zhruba 50 let. Pozorovala jsem tyto skvrny již minulý rok ale letos je to o moc horší, nejenom že se skvrny slévají a listy se kroutí ale listy ani nenarostly do velikosti jakou má ořech mít.  Myslíte že je možné strom ještě zachránit. Děkuji

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Vinšálek - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1862) - 82.212 (?), 10.6.2013 19:19

Nemyslím, že strom uhyne. Ořech má velikou regenerační schopnost. Prevencí je, tak jako u každého nemocného stromu, pečlivě shrabat a uklidit ze zahrady opadané listí a řezem udržovat vzdušnou korunu, nenechat ji zahustit.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika