Hledani semenacku kastanovniku jedleho podle listu



Stránky: 1,  2   
kreketuse - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (464) - 156.17 (?) 
12.11.2013 20:48, zobrazeno: 10385x

Prosel jsem hajek kastanovniku a v podrostu drtive prevazovaly nalety s listy, ktere jsou na prilozene fotografii. Ty suche listy na krajich jsou spadane ze starych stromu. Na ty barevne uprostred se ptam. Zrejme jde o neco jineho, nebot stare kastanovniky uz byly opadane a to same by asi melo platit pro mladsi nalety. Pokud Vas napada jiny zpusob jak poznat mlady nalet jedleho kastanovniku, ktery uz je bez listi?


Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 248.5 (?), 12.11.2013 21:51

Ty v prostředku nejsou kaštanovník, ten má listy tužší, lesklé a ostře pilovité. Seberte si kaštan a zasaďte ho, budete to mít jistější, pokud si ho chcete vypěstovat sám. Určitě tam někde bude nějaký zapadlý v listí.   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 12.11.2013 22:27

Problémem kaštanovníku jedlého je jeho dvoudomost. Samičky se proto množí řízkováním. V HK je kaštanovníková samička například mezi domečkem a východem z podhodu křižovatky Dukelská×Střelecká×Karla IV. Samečka jsem také někde v HK viděl, ale nepamatuji si to, kde. Byl však dost daleko od samičky, takže pod ní najdete spoustu hluchých neopylených plodnic.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 248.5 (?), 12.11.2013 22:41

Kaštan jedlý není dvoudomý, má pouze na jednom stromě dvojí květy - samčí a samičí (jako třeba líska). Problém v plodnosti může být způsoben pouze tím, že květy samčí a samičí nemusí vykvést najednou, proto se pro lepší opylení doporučuje vysadit alespoň dvě rostliny.      Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 12.11.2013 23:35

Máte pravdu paní Lído, už jsem si to taky našel. Zřejmě se mi v paměti prohodily pojmy cizosprašný a jednopohlavní květenství. s pojmem doudomý.

Taky jsem si vzpoměl na kaštany chudých - tedy bukvice a červenolistý buk co stával u evangelického kostela vedle soudu. Od vysazení po pokácení se dožil prý 99 let a 6 měsíců. Jednoho rána jsem jel do práce a koukám, lezci provádějí odlehčovací řez. odpoledne jedu z práce a lezci měli 6 m vysoký pařez. angry

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 248.5 (?), 12.11.2013 23:44

To znám... Když ještě byla na Střeláku smuteční vrba, tak jí měly TS o třetinu zmenšit korunu - zaměstnanci to chtěli vyřešit tak, že ponechají třímetrový kmen (na mou urgenci to z magistrátu zarazili, paní se zhrozila). Ale už stejně nestojí, jednomu "aktivnímu" člověku se známostmi ta stoletá vrba vadila...   Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 13.11.2013 0:01

Smuteční vrby jsou stromy krátkověké i když dosti mohutné.  Vrba na Střeláku byla z poválečné výsadby stejně jako ty u lázní a u paneláku Libuše (kde je už 12 let vrba nová).

No ten buk je ale strom dlouhověký, jediný důvod byl, že na skácení a výsadbu nového k stoletému výročí postavení kostela dostali prý evropskou dotaci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 72.149 (?), 13.11.2013 10:44

Vidím, že tu jsou hradečáci. Já jsem zase zvědavý, co bude s těmi nádhernými platany v Mánesce a u polikliniky.

FO

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.5 (?), 13.11.2013 14:56

Dotaz - co by mělo být s těmi platany? Ono se má něco dít? Takhle velké už jsou jen u Jitřenky a před ČSOB na Ulricháku, když u soudu je zlikvidovali. Nedávno jsem podepisovala petici proti kácení u Orlice, to nám tady chtějí opravdu zlikvidovat veškeré vzrostlé stromy?    Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 244.2 (?), 13.11.2013 15:11

Petice prý byla úspěšná. Panem ministrem v demisi byl odejit generální ředitel Povodí a označené stromy byly prohlášeny za inventarizované.

Ono by to bylo taky jako v Kocourkově. Za 100%ní přirážku provést zvýšení protipovodňových hrází bez kácení a po skončení záruční doby na stavební práce ty stromy nakonec skácet.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika