Doporučte odrůdu ořešáku



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
mičurinec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3092) - 96.18 (?) 
27.10.2014 7:21, zobrazeno: 39579x

Nastal čas, abych domů pořídil nové ořešáky, rozhodnut jsem že na dvůr dám červenoplodý, a dozadu k jednomu semenáči - kvůli jemu lepšímu opylení pořídím jinou odrůdu, jenže jakou - tzn., že odrůda nemusí být samosprašná. Rád bych velkoplodou, nesesychavou (jádra) a zjara odolnou mrazu, samozřejmě chutná bez hořkosti. Zaujala mě Viktorie, ale je dost nová a asi ještě ne plně odzkoušená...(nadm.výška kolem 350) díky za doporučení

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vagabund - (48) - 220.250 (?), 2.3.2015 9:01

Zahradu mám v nadmořské výšce 300m. V roce 1982 jsem nasadil dva roubované ořešáky odrůdy Jupiter a dva odrůdy Seifersdorfer.  S oběma odrůdami jsem spokojen.

Neroubované ořešáky bych už nesadil, je to sázka do loterie a člověk až po několika letech zjistí zda vyhrál nebo prohrál.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
franta7 - (35) - 197.216 (?), 5.11.2017 19:15

A který doporučíte spíše Jupiter a nebo Seifersdorfer?

1/ Mám relativně malou zhradu, tak pořebuji co nejmenší korunu.

2/ Na netu někdo píše, že Seifersdorfer má kořeněnou chuť, je to pravda? Mám se toho obávat?

Děkuji za odpověď kohokoliv kdo již má nějaké zkušenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.132 (?), 5.11.2017 19:30

Jupiter má největší korunu, není pro něj problém mít průměr okapní čáry koruny mít kolem 15 m při stáří 30 let. Tj, nesázet blíže než 6 m od plotu souseda, pokud část koruny může přesahovat a 9 m pokud by sousedovi měl ořešák vadit.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
franta7 - (35) - 197.216 (?), 5.11.2017 19:36

Na stránkách zahradnictví Havlis se píše, že Jupiter "Dorůstá výrazně nižší než základní druh - pouze kolem 6m výšky a o něco větší šířky s mírně přepadavými větvemi."

tam to chápu jako o něco větší než 6 metrů průměr... protože průměr je šířka, nebo je to špatně?

ještě k té chuti, Seifersdorfer tady píš, že -  kořeněné a aromatické.
Ale třeba zase tady http://www.ireceptar.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/odrudy-oresaku-kralovskeho-kterou-si-vybrat/
píší že 
Chuť je velmi dobrá, sladká, příjemně lahodná.
Tak jsem z toho zmatený.

Který ořešák je tedy spíše menší? 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.132 (?), 5.11.2017 19:46

Havlis má v popisech bláboly. I když je Jupiter roubovaný na semenáč ořešáku černého, tak není natolik menší. Jestliže z citace vypadne, že porovnáváme velikost v 5 letech po výsadbě tříletého štěpovance a že srovnáváme s štěpovancem na semenáči stejného druhu (tj. neselektovaný Juglans regia), stává se citace nesmyslným porovnáním nesourodých informací. Ireceptář je lepší, ale ne zas o moc. V i receptíři je údaj bujně větší než středně_bujně.

Pro malou zahradu je tedy vhodnější Steinsfordský ve variantě na podnoži ořešáku černého. I tak bude větší než Mars, Vilém anebo Kamišův Kája.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
franta7 - (35) - 197.216 (?), 5.11.2017 19:54

Zrovna ten Marz jsem zavrhnul, protože tam píší že je ze všech největší. Tak nevím, kde se dozvědět pravdu :(

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.132 (?), 5.11.2017 20:07

Vždyť říkám, že Havlis píše bláboly!

Tam kde citují z pomologických popisů uvádějí jen stupnici velmi_bujně > bujně > středně bujně > středně slabě > slabě.

Příklady oficiálního popisu

Popis odrůdy:  Moravský Karmín je středně raná až pozdní odrůda polopapírku. Vzrůstnost silná, habitus polovzpřímený. Doba rašení listových pupenů raná. Doba kvetení samčích květů ve srovnání s květy samičími pozdější (protogynie). Převládající umístění plodonošů hlavně na konci dlouhých výhonů 2 letých a starších větví. Plod středně velký až velký, tvar na podélném řezu přes šev i kolmo na šev široce vejčitý, na příčném průřezu zploštělý. Skořápka tenká až středně tlustá, povrch mírně rýhovaný. Jádro středně velké až velké, středně tmavé až tmavé (červené), snadno luštitelné. Jeho podíl k celkové hmotnosti plodu střední až vysoký.

Popis odrůdy:  Vilém je středně raná až pozdní odrůda, zraje začátkem 1 dekády října. Vzrůstnost středně silná, koruna polovzpřímená. Květy samčí a samičí protandrické. Plodonoše umístěny převážně na konci dvouletých výhonů a starších větví. Plod velký, široce lichoběžníkovitý. Skořápka středně silná, soudržnost jejich polovin střední. Jádro velké, hnědé barvy, středně dobře luštitelné.

Jak vidíte, není tam žádný rozměr v metrech při určitém stáří.  Je to proto, že v různých podmínkách se tyto údaje mohou lišit, ale vždy zůstane to, že vzrůstnější (bujnější) odrůda naroste více než odrůda slabá.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
franta7 - (35) - 197.216 (?), 5.11.2017 20:17

Takže jestli to chápu dobře, tak "relativně" nejmenší by mohl být Mars?

Ale píší, že korunu vytváří širší...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_HK_ - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1484) - 248.132 (?), 5.11.2017 20:25

Donedávna byl nejmenší polopapírek Mars, nejmenší polokřapáč Vilém a nejmenší červenoplodý Sychrov. Po první vlně hledání ořešáků s velkými polopapírky nastalo období hledání odrůd polopapírek s malou korunou do malých zahrádek. Tomu pak odpovídá třeba odrůda registrovaná jako Kája a některé další připravované.

Z hlediska šlechtění je ořešák nejnáročnějším ovocným druhem pro velikost stromu a délku juvenilní fáze růstu.

SfK.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika