Jak dovest ke kvetu Vanilku?



Stránky: 1,  2,  3   
host - 230.216 (?) 
17.12.2010 18:55, zobrazeno: 62536x

Julius,

ja myslenkuji, ze si koupim Vanilla planifolia uz neco let, ale zatim nemam odvahu a ani moc mista. Moje kamaradka ji ma ve skleniku obrovskou a kvete ji. Napisu proto, co mi ona rekla, plus co jsem vystudovala, precetla a slysela na ruznych diskuzich. Pochopitelne nazory na naroky pestovani se lisi, ale to je normalni. Jiste mnoho veci vite, ale treba najdete neco, co Vam pomuze. Tudiz, na kratkou otazku, dlouha odpoved. 

Vseobecne: Vanilka musi byt dost velka (nekolik metru) aby kvetla a trva to asi 3 roky (i dele) ze sazenicky; Po dvou letech se pry ma ustipovat aby se rozvetvila a to take povzbuzuje kveteni. Kdyz je Vanilka nejmene 3-4 metry vysoka, ma se dat trochu pod stress tim, ze se nekolik tydnu mene zaleva coz ji povzbudi ke kveteni. ALE, kdyz to udelate na Vanilce ktera je mlada, a jeste nema kvest, tak rostlinu asi zabijete. Vetsinou ma kvest od dubna do cervence.

Svetlo: Malo svetla je jeden z nejhlavnejsich duvodu proc nekvete ani kdyz je dospela. Mnoho lidi - ale ne vsichni - se schoduji na tom, ze vanilka potrebuje hodne svetla. (Rika vam neco 2000-4000 svicek?) Take jsem cetla, ze v prirode kvete az se vysplha nad strom a sviti na ni slunce. Uff. Ja myslim, v kvetinaci je nejlepe ji dat co nejvice svetla vydrzi, coz rychle poznate na listech. Verim, ze jiho-vychodni strana by asi byla nejlepsi, tak aby mela ranni slunce a pres den hodne svetla.

Teploty: Idealni 28-29C ve dne a 20-23C (tudiz rozdil mezi denni a nocni teplotou asi 6-8C). Ale neb roste v ruznych vyskach, pry se aklimatizuje na daleko nizsi nocni teploty.

Vlhkost: 85-90% skoro cely rok, mimo asi trech mesicu v zime, kde s 80-85% staci, i o neco min pokud v nizsich teplotach. Ale pri vysoke vlhkosti a tepla musi byt pohyb vzduchu.

Zalevani: Tak aby substrat jenom slabouce vysychl, spise ne uplne. V lete, kdyz roste hodne vody  (nekolik litru) pri kazdem zalevani. Vetsinou 2x tydne ve skleniku. Koreny nesmi byt dlouho nasakle vodou a voda musi protekat substratem dost rychle. V zime -pri nizsich teplotach, zalevat pochopitelne mene casto.

Hnojeni: Kdyz roste hnojit slabym roztokem kazdy tyden. Take pravidelne strikat slabym roztokem hnojiva i listy a vzdusne koreny je dulezite. Vetsina lidi v tomto obdobi hnoji z vyssim % N nebo aspon z 20-20-20.

Co v nasich podminkach znamena slaby roztok? Kdyz yrobce rika 1 polevkovou lzici na 4 litry vody, slaby roztok je 1/4 - 1/2 kavove lzicky na 4 litry vody. To se vztahuje na hnojiva ktere jsou ve forme soli, ne uz rozpustene ve vode (ty nikdo na orchidy - pokud ja vim - nepouziva).

Drive bylo popularni tekute organicke hnojivo vyrobene z odpadku ryb ale to rychle vyslo z mody, neb to neprijemne zapachalo, dlouho nevydrzelo a pak se zjistilo, ze rostlina potrebuje dalsi prvky ktere v techto organickych hnojivech nejsou. A pak jsou nizke v N.

Substrat: Nekdo ve smesi pisku + drevene uhli + nejaky humus (kompost) urcite musi byt. Nekdo misto pisku pouziva kuru. Udrzovat pH 6.6 -7.2. Veliky kvetinac se doporucuje, neb vanilka roste rychle a spatne se presazuje.

Velikost: V dobrych podminkach 30 metru za par let.Musi mit dost silnou a stabilni podporu. Kdyz vyroste 2-3 metry, da se natrenovat aby zase rostla dolu a pak zase nahoru.

Kvety: Kvete jeden den nebo jenom par hodin.

Dalsi druhy:

Vanila phaentha -  kvety se otevrou rano a zavrou v poledne.
Vanila inodora - kvete 2-3 dny, ale vzacna protoze vetsinou nezakoreni a rychle zahyne.
Vanila dilloniana nema listy a je taky vzacna, nebo uz neexistuje. 
Vanila barbellata taky nema listy ale ma pry moc hezke kvety. Rozkvetou v noci, zavrou se rano.

To je vse na co o vanilce vim. Pokud Vam mohu zjistit dalsi informace, klidne napiste. Zajima me to take. Jake jsou Vase zkusenosti? Jak je vase velika a v jakych podminkach ji pestujete?  V jakych jednotkach merite svetlo ktere dopada na listy rostlin?

Kozicka

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 176.18 (?), 17.12.2010 21:55

Sice vanilku nemám, ale se zájmem jsem si to přečetla - jste dobrá, Kozičko! Osvětlení se měří v jednotkách "lux", což je množství světla v lumenech dopadajícího na 1m2 plochy.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 230.216 (?), 17.12.2010 22:24

Dekuji, takze prevod ze svicek/stopu na lux je:

2000-4000 svicek=21527-43055 lumen na 1 m2.  Kozicka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
jacktenrek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (452) - 118.231 (?), 17.12.2010 23:28
kozičko dekuji moc za navod..ja jsem ji koupil v zahradnictví s jednim listkem malem ji vyhodili za 25kč =1euro=1,25 dolaru ;))) mam ji necely pul rok a ted ma okolo 3/4 metru. Zatim je na jihovýchodnim okne kde sviti slunce od 11 -20 hod a teploty se střídaji. Spíš bude problem udržet tu vlhkost rosenim asi musim nejake terarko vymyslet...
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 183.242 (?), 17.12.2010 23:58

To Kozička - jste fakt dobrá, tolik informací.

To Julius - vanilku pravou mám asi 5 let, několikrát zastřižená, asi 3 roky je na stejném místě - parapet v obývaku, jihovýchod, nesvítí přímo slunce (zastíněno trochu horním balkonem), nepřesazená, délka odhadem (kus je zamotaný jako mučenka, kus zavěšený na horním rámu okna) 5 metrů, zalívám dle potřeby, když je zemina na povrchu oschlá, přihnojuji současně s ostatními orchidejkami, letos na jaře začaly nejspodnější listy žloutnot a opadávat, nic moc, asi 10, proč nevím. V létě poprvé vykvetla. V literatuře jsem vyčetla, že u nás v kultuře prý nekvete.

a to je ona
a to je ona
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 183.242 (?), 17.12.2010 23:59

Ještě dodatek, nerosím a taky jsem se nepodepsala. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 230.216 (?), 18.12.2010 1:10

Eleno,

mam radost, ze knihy nemaj pravdu! Jak je videt, vy muzete pestovat vsechno. Mate talent i Lida i Julius a take jiste i mnoho dalsich lidi ktere jeste neznam.
Myslite, ze o trochu vic svetla mozna vic kvetu?  Kdyz Vam opadavaj dolni listy..vetsinou naprosto normalni, ale kdyz jste vanilku nepresadila pet let, je mozne ze puda je vycerpana a mnoho soli v substratu Neradim, ale snad by stalo ji poradne proplachnout a koncem jara, zacatkem leta ji presadit, vofafrne. Ale, kdyz myslite ze je stastna, nechte ji.

Kozicka upekla pernikovy panaky a jsou tvrdy jako beton.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 183.242 (?), 18.12.2010 9:29

Dobrý den, Kozičko, perníkový panáky dejte do papírové krabice vyložené alobalem, zavřít, dát do chladna, ne mrazu, a taky trochu vlhka. Já dávám perníčky na veradnu na zem (samozřejmě v té krabici), většinou do týdne změknou. Vanilka měla hodně květů, každý kvete vždy jen max. 6 hodin. Přesadit se chystám na jaře, ale trochu se toho bojím. Elena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 230.216 (?), 18.12.2010 14:40

Eleno, udelam jak jste poradila a navic je asi schovam neb jich pres noc dost uteklo. Pokusite se kvety vanilky opylovat az zase pokvete? Kozicka

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
jacktenrek - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (452) - 118.231 (?), 18.12.2010 17:37
kozičko ješte doporučím dát do igelitu s jablkem ale jabko se nesmí dotykat perniku... pak je to rychlejší ;) K vanilce - slyšel jsem ješte že kvete lepe ve vodorovne poloze co vy na to?
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika