Štěpařský vosk - složení vlastních směsí, oblíbené značky prodávaných



Stránky: 1,  2,  3   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?) 
1.1.2014 23:02, zobrazeno: 27593x

Příprava na jarní roubování pokračuje. Nože mám vybroušené, lokality pro odběr roubů vybrané... zbývá nastříhat proužky roubovací pásky a doplnit zásoby štěpařského vosku.

No jak se tak hrabu v zápiscích, mám tady několik předpisů na přípravu a nemohu si vzpomenout, podle kterého jsem to posledně míchal.

Jisté je, že základními složkami jsou :

  1. pryskyřice
  2. dehty nebo smoly
  3. směsi vosků a tuků
  4. plniva a barviva
  5. ředidla, stabilizátory

U pryskyřice mám jasno, jinou než drcenou kalafunu na paření prasat asi levně neseženu. To že bych běhal po lese a sbíral smrkovou či jedlovou smolu na pařezech mýtin mi nehrozí.

Dehty nebo smoly jsou trvale plastické přísady, ale v některých složeních zcela chybí.

Směsi vosků a tuků se liší podle oblastí, odkud je receptura původem. V podstatě ale vždy šlo o pančování dražšího včelího vosku levnější náhražkou. Ve výčtu možných alternativ nechybí lůj, sádlo nebo surový lanolin.

Plniva v štěpařském vosku měly a mají nejen funkci pro zvětšení objemu, ale i jako regulátor tažnosti a stabilizátor na slunci. Nejlevněji asi přijde prosátý dřevní popel, ale pohodlnou práci zajistí spíše žitná nebo pšeničná mouka. Jako zajímavé plniva jsou prachové piliny a prachy z ořechového, dubového či bukového dřeva.

Z ředidel je nejdostupnější denaturovaný technický líh. Protože však je pro nás lepší, když ŠV ztuhne zchladnutím a nikoliv odparem ředidla, pak zajímavým je i méně dostupný glicerin. Příznivci domácích pálenek uvítají také možnost, co s předkapem...

Tolik na úvod. Jednotlivé předpisy budu přidávat jako diskusní reakce k úvodu.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 1.1.2014 23:33

Rozpis první je původem ze Slovenska. Jeho specifikem je dostatek lanolinu jako odpadního produktu při zpracování ovčí vlny.

Ve vařáku na mléko rozehřejeme 40 g včelího vosku a 60 g lanolinu. Změříme teplotu a udržujeme ji nadále na cca 50°C. Při této teplotě vmícháváme drcenou prykyřici. Mělo by se nám podařit rozpustit cca 0,5 až 0,7 kg. Pokud chceme rozpouštění urychlit a nebo dostat do směsi větší podíl "tvrdé" složky, přikápneme panáka lihu (maximálně 5×). Po dokonalém zhomogenizování směsi vmícháme žitnou mouku. Množství dáváme takové, že kapka ulpělá prstu po namočení do vosku a zchladlá na teplotu těla se přilepí na přiložený předmět (druhý prst) a při pokusu o odtržení se táhne tak, aby se při vzdálenosti od 3 do 5 cm vlákna přetrhla. Pokud je vlákno tažnější, přidáme další lžici mouky.

Tento recept nemám vyzkoušený, nesehnal jsem lanolin.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 1.1.2014 23:55

Vaření vosků patřilo k oblíbeným zimním zahradnickým kratochvílím. Pravda, menší radost z něho měla hospodyně, její nádobí a sporák.
    Poté, co jsem začal používat vodou ředitelnou plastickou kůru Tervanol, spadly hydrofobní vosky - vařené i kupované - do propadliště dějin

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 2.1.2014 0:06

Proč to tahat do kuchyně? V dílně mám jednoplotýnkový elektrický vařič a vyřazený hliníkový "mlékovar" se stejně nadále nedá používat k potravinářským účelům.

S Termovalem roubujete? indecision Já stromové balzámy osobně nerad, ale nikomu jejich používíní nebudu rozmlouvat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 237.17 (?), 2.1.2014 8:49

Stando, Stando, ani název Tervanol neumíte správně opsat?

Asi jste se s ním ještě nesetkal, když ho předem odmítáte. no

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?), 2.1.2014 10:39

Běžné tekuté balzámy se mi moc neosvědčily, i když i s nimi to jakž takž taky  jde. Tervanol je ale jiná liga, výborně se roztírá, nestéká,, konzistence není ovlivněna teplotou (jde to i za mrazu), dobře vypadá, pěkně voní. Pravda, není nejlevnější, ale kilovka vydrží na pár let.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 2.1.2014 11:14

"Opsat" v digitálním věku je někdy záludné. Použijete Ctrl+C Ctrl+V a pak odklepnete Enter při dotazu modulu automatických oprav angry.

A otázka zněla, jestli balzám této značky je vhodný i pro roubování a ošetření rány po odstřižení čípku nad očkováním. Mne u balzámů nejvíce vadilo, že některé s přehnaně desinfekčním a fungicidním obsahem pálily čerstvé rány a druhé s přílišným obsahem růstového stimulátoru nedaly kalusu u větevního kroužku šanci správně vyzrát a ten místy namrzal. Zavalení pak bylo nepravidelné, jakoby s rakovinnými deskami. Neošetřené rány (jen začištěné bez otřepů) zavalovaly ve finále mnohem rychleji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 57.250 (?), 2.1.2014 12:04

To, co popisujete - hrbolatý hypertrofický kalus jsem pozoroval u některých balzámů, včetně doma vyrobeného z latexu a stimulátoru. Tervanol při roubování nevtéká mezi řezné plochy a zdá se mi, že zavaluje optimálně .

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.186 (?), 2.1.2014 14:45

Rozpis Primax

Směs přírodních a syntetických pryskyřic 58% (z toho min 50% přírodních), lanolin 25%, terpentýnový olej 11%, syntetický líh 6%.

Z prodávaných vosků má nejvyšší deklarovaný obsah terpentýnového oleje. Neobsahuje ropné složky (parafin a ceresin). Kvůli vysokému obsahu lanolinu není vhodný pro letní použití (stéká).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 197.32 (?), 9.3.2016 19:20

Primax a Tafermit - podle mě nejlepší vosky

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika