Obyčejný rýč vs. Fiskars



host - 96.2 (?)
22.10.2014 22:54

Mám doma 2x Wetterlings. Jsou to nádherné nástroje. Perfektně drží ostří, krásně sedí v dlani, tvarované topůrko skvěle pruží. Používám je výjimečně na sochání a jemnou tesařinu, často místo dláta (díky jejich větší váze mají lepší záběr). Ocení je dřevorubec, který kácí stromy či odvětvuje sekerou. A takových dnes, v době motorových pil, mnoho není. Jsou to krásné nástroje. Pružné, ladné a sexy, křupavé, s křidélky a živou s bio kulturou bez jedovatých É-ček... No prostě je mám rád :-)

Štípání špalků zas taková věda není. Pokud má někdo kalač nebo štípací sekeru, je skoro fuk z čeho je. Je to otázka spíš váhy. U těch kdo štípou klasickou sekerou a využívají místo váhy švih je znát pružnost dřevěného topůrka. Ale zas taková výhoda vůči Fiskras to není. Fiskarsku nemám ale každoročně s ní pracuji (má jí kamarád na táboře a pár kubíků s ní naporcuji). Pracuje se s ní o malinko hůře právě kvůli té menší pružnosti plastu. Nicméně po letech a mnoha zlámaných sekyrách (oštípané topůrko) bych jí určitě doporučil. Pokud někdo nebrousí sekyru 13 let tak má asi štípací palici nebo něco podobného, kde jde kvalita stranou a jde je no váhu. Polínka se občas válí na zemi, naberou písek, kamínky, hlínu a ostří se přeci jen časem ztupí nebo vylámou malé kousky. I tupou motorovkou se dá řezat ale není to žádná zábava. No ale s nastartovanou motorovkou-to už je panečku jiná :-)

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  46,  47,  48,  49,  50  >   
                     
host - 144.241 (?), 22.10.2014 14:01

Pokud se s tou sekerou štípaly staré pražce plné kovu, tak bych tomu věřil, jinak to není možné... Vlastním sekeru Fiskars již 13 let a až na jeden malý zub (způsobený mou vinou) je sekera stále ostrá a to bez jediného broušení a to dostává pěkně na zadek...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6487) - 9.135 (?), 22.10.2014 14:46

144.241: Kecáte, resp. lžete, anebo velmi špatně vidíte. Jestli sekeru používáte 13 roků intenzivně, bez ostření se neobejde žádná. Dřevo je běžně znečištěné hlínou, kamínky a je jisté, že i když jste na nástroj extrémně opatrný, běžnému opotřebení nezbráníte. Mám sekery Fiskars 2 a mám pocit, že ostří je spíše měkké. Tvrdost jsem neměřil.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 144.241 (?), 22.10.2014 15:06

Vážený pane, nekecám vidím velice dobře a už vůbec NELŽU. Nemám k tomu žádný důvod. Pouze píši svoji zkušenost... Bohužel je dnes moderní se schovávat za klávesnici a označovat lidi za lháře, či je jinak urážet! Vůbec mě neznáte, tak si prosím nechte Vaše výroky pro Vaše blízké okolí!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Mr Bigggg - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (3230) - 173.17 (?), 22.10.2014 19:25

S tou klávesnicí je to zajímavý postřeh. Já jsem si vždycky myslel, že za klávesnici se spíše schovávají ti nepřihlášení. Jinak PP zde běžně diskutuje a i když jsem ho nikdy neviděl, tak mám pocit,  že ho znám.

                Vladimír

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6487) - 9.135 (?), 22.10.2014 19:44

Když někdo napíše, že sekeru používá 13 roků, intenzivním způsobem (dostává na zadek - sekera) a ještě ji nebrousil, zastříhám ostražitě ušima. Jistě je možné, že máme s 144.241 rozdílné názory na to, jak vypadá ostrá sekera, ale červíček furt hlodá.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 223.217 (?), 22.10.2014 19:58
9.135, má pravdu, minimálně v tom, že špatně vidíte. Toto je diskuse úplně o něčem jiném.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 100.229 (?), 22.10.2014 20:15
Je také obrovský rozdíl ve vlastnění a třeba každoroční přípravou palivoveho dřeva na topení v množství třeba 10m³/1rok. Ještě že jste nenapsal „stále ostrá jako břitva“. Nemáte zdání o ostrosti nástroje a trvanlivosti ostří.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 96.2 (?), 22.10.2014 22:54

Mám doma 2x Wetterlings. Jsou to nádherné nástroje. Perfektně drží ostří, krásně sedí v dlani, tvarované topůrko skvěle pruží. Používám je výjimečně na sochání a jemnou tesařinu, často místo dláta (díky jejich větší váze mají lepší záběr). Ocení je dřevorubec, který kácí stromy či odvětvuje sekerou. A takových dnes, v době motorových pil, mnoho není. Jsou to krásné nástroje. Pružné, ladné a sexy, křupavé, s křidélky a živou s bio kulturou bez jedovatých É-ček... No prostě je mám rád :-)

Štípání špalků zas taková věda není. Pokud má někdo kalač nebo štípací sekeru, je skoro fuk z čeho je. Je to otázka spíš váhy. U těch kdo štípou klasickou sekerou a využívají místo váhy švih je znát pružnost dřevěného topůrka. Ale zas taková výhoda vůči Fiskras to není. Fiskarsku nemám ale každoročně s ní pracuji (má jí kamarád na táboře a pár kubíků s ní naporcuji). Pracuje se s ní o malinko hůře právě kvůli té menší pružnosti plastu. Nicméně po letech a mnoha zlámaných sekyrách (oštípané topůrko) bych jí určitě doporučil. Pokud někdo nebrousí sekyru 13 let tak má asi štípací palici nebo něco podobného, kde jde kvalita stranou a jde je no váhu. Polínka se občas válí na zemi, naberou písek, kamínky, hlínu a ostří se přeci jen časem ztupí nebo vylámou malé kousky. I tupou motorovkou se dá řezat ale není to žádná zábava. No ale s nastartovanou motorovkou-to už je panečku jiná :-)

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 227.133 (?), 27.10.2014 9:26
Pánové, co tu zatahujete nástroje na dělení dřeva, podívejte se na název tématu, je o nástrojích sloužících k vzdělávání půdy, okrajově k hlobení výkopů.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 149.160 (?), 22.10.2014 20:05
Konečně jedno zrno v kupě plev.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  46,  47,  48,  49,  50  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Ventilátor na krbová kamna12.4.2024
Motorova pila stihl 02812.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika