Mačeta vs. sekyrka



Stránky: 1,  2,  3   
host - 248.246 (?) 
9.12.2009 20:58, zobrazeno: 31107x

Co je lepší na čistění smrkových a jedlových větví po těžbě.Mačeta Fiskars nebo malá sekyrka téže značky??

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
habr.v - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (144) - 218.71 (?), 10.12.2009 8:56

JISTĚ ŽE MAČETA, na Vysočině se tomu říká "kosíř" a používá se to od nepaměti!  Firskars dělal i těžší, byla černá a ta je na osekávání větvý lepší, ale už dlouho jsem jí neviděl v prodeji. Dobrý kovář "kosíř" zmákne z listového pera taky, a nebude stát 1000Kč!!   Míra

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 46.234 (?), 10.12.2009 20:38

Už více jak 10 let používám na zahradě a v lese brazilskou mačetu Tramontina.Je sice těžší do ruky ale nadělá lepší práci než Fiskars který je lehčí.Syrové bukové větve 10 cm na tři záseky, smrkové větve držím v ruce a oholím je jedním tahem.Broušení dělám karborundem a to tak že lehce přetáhnu ostří a zase můžu sekat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 72.149 (?), 10.12.2009 21:01

Mám stejnou zkušenost, tramontina za 280Kč to zvládne bez problémů jednou ranou přeseknu 4cm tlustou větev syrového jasanu. Je třeba udržovat ostrou. Tupá Fiskars ale také sekat nebude.

F.O.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 236.242 (?), 30.12.2009 6:01

Používáme v lese jak sekyry, tak mačety a to Fiskars, má výhodu že je zahnutá, tak jihoamerickou no name mačetu - ta má výhodu že je delší a tím údernější, tedy větší větve usekne snadněji. Chodíme do lesa 2+1 tedy dva chlapi a jedna baba a při polomech se nám pro čištění větví osvědčily i pákové nůžky Fiskars. Hlavně na polomové špičky borovic, zlámané těžkým sněhem, které jsou lehké a pod sekerou ujíždějí, nůžky ustřihnou jakkoli silnou větev, kterou do rozevřeného ostří dostanete, tedy cca do 5 -7 cm. Na smrčky do 10 m délky s tisíci větviček,  je mačeta oproti sekyře jasný civilizační skok, přesto že mačeta je zavlečený druh, jak brambory.

Ještě k té výrobě z listového pera ; musíte ukrást, nebo najít na nádraží či v autodílně list pera a pak po šichtě za erární peníze na světlo a el. energii a opotřebování nástrojů vyrobit na dílně, nepočítat práci zámečníka, či svojí ani haléř, pak je levnější, nemluvím o ergonometrii prodávaných výrobků (rukojeť, těžiště etc).

Pavel

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.246 (?), 7.1.2010 17:24

Dík za všechny názory.Ježíšek mi naježil Fiskarsku.Jelikož nemám zkušenosti s jinou značkou, tak práce s ní je opravdu hračkou(oproti sekeře).

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 233.39 (?), 15.4.2010 11:06

Naprostý souhas, tramontina postačí, ale třeba nabrousit! nová Vám neusekne ani tvrdou vodu. Velká flexa řeší každý problém, ale třeba jen hladit na plocho, aby vzduch unášený povrchem kotouče chladil ostří a stejně zamáčet... Brus s vodní lázní by byl supr, já nemám... Vyhřejete-li ostří, budete nadávat na mačetu, protože se Vám na sucích bude ohýbat. Taky je dobré hřbet rukojeti zarovnat na kov, jinak máte za hoďku puchýř v dlani.Též projmout bříško rukojeti, zejména tam, jak opíráte malík a prsteník a tím vytvořit na konci větší rozšíření - bambuli-, potom ji můžete držet zlehka a přitom pevně.Denně s takovouto upravenou dělám a nedám při drobném odvětvování na ní dopustit.           Arborista B.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 115.36 (?), 21.2.2010 11:13

pane, jestli máte Tramontinu která se zde běžně prodává - cena cca 300 Kč -  a ne nějakou jinou, těžší, tak prášíte... Ta normální Tramontina je vhodná tak na vzrostly kopřivy, maximálně rákos na břehu rybníka. Já mám několik mačet, nejoblíbenější Ontario Knife délka ostří cca 50 cm, je to těžší mačeta ale bukovy syrovy dřevo o průměru 10 cm s ní na tři záseky neudělám, ani lípu bych s ní neudělal na 3 záseky, a ta je relativně měkká.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 72.149 (?), 21.2.2010 20:42

Nevím, jaké kopřivy a rákos máte u Vašeho rybníka. Já tramontinou skutečně přeseknu jednou ranou syrový jasan cca 4cm v průměru. Jinal si myslím že na 10cm je rozhodně lepší sekyra. A tu tramontinu samozřejmě brousit a sekat šikmo od sebe.

F.O.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 115.36 (?), 22.2.2010 16:56

já jsem ten příspěvek asi blbě zadal, ty 4 cm to bych věřil ale 10 cm buk, to ne, to patřilo tomu diskutujícímu nahoře, takže nedorozumění...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika