Kosa



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5   
host - 73.230 (?) 
11.12.2016 22:20, zobrazeno: 23201x

Dobrý večer, získal jsem starou kosu která je v dobrém stavu, ale je zvlněná, tak se Vás chci zeptat zdali nemáte zkušenosti jak to napravit, či jak? 

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 14.170 (?), 12.12.2016 0:09

Nechte to být. Ono s tím půjde kosit. Samozřejmě by šlo zvlněné ostří odbrousit a znovu naklepat, ale nedělal bych to.

V.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
bunny - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (813) - 67.176 (?), 12.12.2016 0:42

to zvlnenie je dôsledol zlého naklepania, zvlášť "rakúšanky" sa ťažšie naklepávali. už to nechajte tak, kosiť s tým pôjde aj tak, ja mám tiež doma zvlnené :D 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 189.156 (?), 12.12.2016 8:33

Jde to do jisté míry vyrovnat klepáním na babce na kosu (ne na ostří) tupou stranou kladívku..

           Ing. Fidla

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 12.12.2016 9:04

Jenže se musí vědět kam a musí se tam poměrně přesně trefit. Já ač strojař umím rovnat železí, bych si tohle netrouf. Prostě nemám tu chalupnickou zkušenost. Nechal bych to zvlněný, postupně odbrušoval při sečení a oooopatrně naklepával.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 87.26 (?), 12.12.2016 9:29

Samozřejmě, že to jde a jak píše PP, musí se vědět jak a kde. Nepoužívá se ploska, ale nos kladiva. Nebudu tady trousit v tomto směru více chytrostí chytrosti, protože už párkrát jsem tu dostal po frňáku. Ale můžu vám dát radu takovou, jakou s oblibou požívá jedna firma - navštivte nejbližší servis. Akorát můžu poradit jediné, čím je čepel kosy širší, tím opatrněji se musí klepat, postupně, nemyslím tím délku, ale šířku, naklepané ostří nevytvářet široké, stačí kolem čtyř mm, i na třikrát a pak nakonec ještě vyhladit jiným kladivem.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 117.22 (?), 12.12.2016 10:12

Zdravím, původní majitel kosu poničil "naklepáváním z daleka". Tím vznikne velké přepětí v ostří a kosa se zvlní. Pokud to ještě jde s takovou kosou sekat, tak sekejte a postupně místo naklepávání kosu ostřete třeba i bruskou (pozor na přehřátí materiálu). Za čas se předepnutá část ostří postupně odbrousí a zvlnění se postupně zmenší. Potom naklepávat jen nepatrný proužek okraje ostří a ještě na několikrát. Standa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 84.190 (?), 12.12.2016 11:33

Hrát si na všeznalce nechci, ale za těch 50 let co si kosu klepu, tak jsem taky nabyl nějakou zkušenost a taky jsem něco mohl odkoukat.Když jsem byl před školák a pak i starší, tak můj děda klepal nosem kladiva.Ono vlastně ani plosku nemělo.Když jem se oženil tak můj tchán měl babku s nosem a klepal ploskou kladiva.Šířku řídil tak, jak položil kosu na tu špičatou babku.Palcem držel kosu a prstama vespodu řídil šířku náklepu.Důležitý je tedy výsledek a ne jak to klepu.Pak je velmi důležité nestrhnout naklepanou kosu častým broušením hrubým brouskem, neležet u toho a snažit se vyholit každý drn.Ona seká i když se stojí zpříma.Ono má všechno své.Napsat, že klepat jedině tak a ne jinak, nemusí být pravda.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 117.22 (?), 12.12.2016 12:59

Zdravím, máte pravdu, každý má svůj postup naklepávání ale vždy platí "naklepávat zkrátka". Za dob sekání sena kosou jsem měl naklepané dvě naprosto stejné kosy a po pár "přetažení" brouskem se kosa vyměnila. Základ byl mít dvě naprosto stejné kosy, to proto aby po výměně nemusel sekáč měnit polohu a styl sekání. Vždy po dokoupení nové kosy se držák ohřál autogenem a přihnul přesně podle staré kosy. Dnes jsou tyto postupy jen úsměvné historky pro později narozené. Dnes ke kosa v ruce jen vzácná vyjímka a pokud někdo seno připravuje, tak na to má stroje. Standa.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pkovarik - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1331) - 112.187 (?), 12.12.2016 13:35

Jen dotaz - při troše praxe, jak náročné (časově) je posekat louku 2000m2 kosou? Je to srovnatelné s rotační sekačkou? Pořizuji si pozemek, tak jsem nad tím uvažoval, že bych udělal něco pro své zdraví a přešel na kosu. Z dob svého dětství si matně vzpomínám, že to bylo příjemné, ale jsou to jen takové matné obrazy... smiley

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika