Jakou sekeru - prosím o radu



Stránky: 1,  2,  3,  4,  5  >   
host - 175.211 (?) 
17.12.2013 13:02, zobrazeno: 47210x

Zdravím všechny. Ráda bych manžela překvapila k Vánocům sekerou Fiskars, kterou si moc příl. Nevybral si ale přímo typ a nechci se ho ptát aby to bylo trochu překvapení. Podle recenzí na Heurece se mi líbí tyto dvě:

- Fiskars sekera štípací x17

- Fiskars malá štípací sekera x11

Máme zahradu a hromadu stromů a budeme taky topit v krbu, takže by měla být vhodná na štípání různých velikostí špalků a palivového dřeva.

Kterou mi poradíte? Děkuji

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 17.12.2013 14:23

Koupit mně manželka jednu z těchto dvou, tak se rozvedu. Že plýtvá penězi za blbosti pro sebe, to jaksi rozdýchám, ale takhle náročný nářadí na péči a za takhle dlouhý prachy to už by byla poslední kapka.

Mám štípací sekeru Fiberglass 1200 g se sklolaminátovou rukojetí Festa za 139,-Kč, přitom kvalita proti FSx17 je o třídu výš.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 39.219 (?), 17.12.2013 14:41

Uff, silná tráva. Znamená to snad podle vás že sekery od F. jsou nekvalitní a nebo že jeho cena by měla být na trhu nastavená na 69,-??       j.c.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 17.12.2013 14:53

kolega z práce vyřizoval reklamaci topůrka na které je 10 let záruky, takže vím o čem mluvím s tou "náročností na péči".

a cenová přiměřenost? stačilo by kdyby byly za výrobní náklady +50% marže obchodu => cca 250 až 300 Kč a nikoliv za "koukněte se sám".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 205.111 (?), 18.12.2013 11:22

Co se týká náročnosti na péči, tak tyhle sekery jsou totálně bezúdržbový. Klasickým sekáním nezničitelný. Pokud po ní někdo mlátí palicí, používá jí jako klín, nebo s ní seká do země, tak ji pochopitelně zničí, nebo otupí.

Nevím, z čeho jste vyšel, že festy jsou o třídu výš. Chce to brát v úvahu i jiné věci, jako je kvalita oceli, tvar čepele, délka topora atd. tohle všechno při sekání hraje roli. Chápu, že pro někoho jsou drahý, ani mě nepřijdou zrovna levný, ale každá firma má jinou cenovou politiku a je už na každém jaký výrobek zvolí. Navíc, fiskars má stále výrobu ve finsku, na rozdíl od jiných firem, které vyrábí v číně.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 18.12.2013 12:52

U nás se říká o něcem, co nefunguje nebo je poruchový "že je to na baterky". Ve Švédsku místo toho povídají "to je nějaký Finský".

Finsko je sice severská země, ale ocel dováží a Vaše tvrzení o výrobě ve Finsku již 4 roky neplatí (u nožů dokonce 6 let).

Jediný co je na té sekyrce bezkonkurenční je teflonový povrch, což u bezsukovatýho dřeva dává výborný výkon. Ale pokud se objevují akce "62% sleva" pak je záhodno přemýšlet, zda se nejedná o padělky nebo předražené zboží na straně druhé. Tedy pokud někdo koupí v evropě vyrobený Fiskars za akční cenu, nemám námitek a cena odpovídá kvalitě.

Jenom mi prosím vysvětlete, proč profi sekyrky mají topůrka z drahého ořechovce nebo jasanu, když lamináty jsou výrobně na 1/3ně ceny. A proč by hobby fiskars měl stát více než profi konkurence.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 18.12.2013 14:04

Stando, Vaše příspěvky jsou fundované, mají hlavu a patu a s většinou je třeba souhlasit.  Ten o sekeře Fieberglas (o třídu výš neř F.) k nim ale, dle mého, nepatří. Můžem se bavit o tom, jestli jsou fiskarsky předražené, kde se vyrábí, jak špatně se brousí, atd. Jedno jim však nelze upřít. Když si je člověk pořídí (a je jedno jestli malou, velkou,  univerzální, štípací, kalač),  instinkltivně je bere do ruky a na ty druhé, dříve vychvalované a kovářem vykuté, zapomíná.  Alespoň u mě a v mém okolí tomu tak je. Sekyrku Fieberglas na obrázku jsem v ruce asi neměl, ale několik  podobných tvarem i cenou z Bau (troufám si říci z jednoho výrobního zdroje) ano. Instinkt sáhnutí si pro ně před sekáním se ale nedostavil. Takže (možná) přemrštěný prachy za tu černooranžovou potvoru dám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 18.12.2013 14:47

Přemýšlím, že bych svou flotilu sekyrek doplnil o kalač nebo sekyrku těžkou 2,4-2,6 kg, ale do Fi X25 bych nešel. no možná zůstanu na tyto těžké špalky u sady 12 klínů s 4 kg a 8 kg palicemi. A natřu to z části na oranžovo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 205.111 (?), 18.12.2013 14:15

Viděl jsem proces výroby rýče z továrny v Oslu, rok 2012. Pravda nevím, jestli se to týká i seker, ale pochybuju, že by na jednom místě vyráběli rýč a na jiném zase sekeru.

Mě právě ona PTFE vrstva přijde jako nejslabší věc. Měl jsem ji sedřenou už po 3 hodinách práce a to jsem se k sekeře choval hezky, pak mi také vadí zúžený horní okraj čepele. V případě obráceného sekání, kdy využívám hmotnost špalku, si do podkladového dřeva vyseknu díru. Neberte to ve zlém, ale pracoval jste s tou sekerou vůbec?

„Jenom mi prosím vysvětlete, proč profi sekyrky mají topůrka z drahého ořechovce nebo jasanu, když lamináty jsou výrobně na 1/3ně ceny. A proč by hobby fiskars měl stát více než profi konkurence.“

Sám se ptáte a sám si odpovídáte. Možná proto, že je výroba levnější a přitom životností překoná ty dřevěné. Taky si myslím, že je to částečně zapříčiněno tím, že zastávají tradičný způsob výroby, ruční kování + dřevo. Fiskars pojal způsob výroby zcela odlišně. Nevím jaké profi sekery máte na mysli, ale když srovnám GB vs Fiskars, tak velká štípací GB stojí 3000,- naproti tomu fiskars x27 +- 1200,-. Takže, kde vidíte, že fiskars je dražší než konkurence?

Jinak jsem srovnával hlavně vámi zmíněnou festu vs friskars. Nevím, proč najednou porovnáváte, dvě úplně jiné věci.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 18.12.2013 14:38

odkdy je Oslo ve Finsku (tedy bývalé části carského ruska)?

V případě, že při reklamačním řízení byť jen připustíte obrácené sekání, zamítnou Vám reklamaci pro nesprávné užití nástroje. Za sedření PFTE si můžete také sám, neměl jste se sekerou pracovat a zejména jste neměl mít v špalcích jediný suk.

Jinak oranžovo černá sekera je pěkná, pokud bych ji dostal dárkem (mimo od manželky) tak bych si ji vystavil na viditelné místo a chodil se na ni dívat, občas ji pohladil nebo setřel prach. Opravdu pohledově velmi hezký ten kousek od Fiskarsu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu8:34
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika