Kysané zelí



host - 102.14 (?)
2.10.2008 15:01

Pane Majku mockrát Vám děkuji za recept, za chvíli jdu na to zelí, doufám, že s Vaším receptem budu mít úspěch. Kristina z Poděbrad

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

Alkohol esence - vše pro domácí výrobu lihovin, piva i vína včetně kvasnic, aromat, filtrací, soudků.
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
      
host - 158.1 (?), 8.11.2008 11:35
To bych se divil, já zelí  šlapu ve  velkém prádelním  hrnci, a nejsem žádná křehotinka,  tak z  50kg krouhaného  zelí vyliji  asi 10  litrů vody ,  pak ho  napěchuji co  nejvíc do  keramického plucaru a jedna  vychytávka na  dno dám  kopr a  skrojek chleba  kvůli kvašení, zelí měkne  odrůdou  -není pozdní, pak křenem  a honě cibule  taky vadí, jinak zelí  dělám hodně  dlouho kolem 30  let a nikdy mi  nezměklo, další várku  jsem udělal  dneska dopoledne a  to jsem  z plucaru ješte vytáhl  lonské které  dám do  sklenic a sterilizuji  tak mi  vydrží ještě  do nového.  Důležité je aby  při kvašení  zelí nebyl  přístup vzduchu a to  platí i  pak při  skladování ve  vodním uzávěru plucaru  musí být  vždy voda ,nejlépe převařená  se solí  aby se  nekazila ,tod vše  o zelí  a mé  30leté zkušenosti..
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 102.14 (?), 2.10.2008 14:42

Potřebovala bych recept na nakládání kysaného zelí - kolik soli na 1 kg a tak? Mám 15 kg.

Děkuji za odpověď

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 234.10 (?), 2.10.2008 14:51

Vloni jsem dělal zelí poprvé dle tohoto původně maďarského receptu a musím říct, že nemá chybu. Kysané zelí, které vyrábí paní od níž mám recept, je vyhlášené! Hlavně použít kruhárenské zelí které nezměkne(ranné se nehodí). Vše promíchám ve vaničce a pak nacpu do soudku... 

30 kg zelí
0,5 kg soli
1 balení kmínu
1 balení nového koření
1 balení celého pepře
koření nahoře promíchat
1 balení bobkového listu - přidat až nakonec
3 kg cibule

do spodu, doprostřed a navrch dát kopr a křen
nevylévat vodu, vršek zatížit.

Zdraví Majk

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 102.14 (?), 2.10.2008 15:01

Pane Majku mockrát Vám děkuji za recept, za chvíli jdu na to zelí, doufám, že s Vaším receptem budu mít úspěch. Kristina z Poděbrad

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 234.10 (?), 2.10.2008 15:05

Jen připomínám, ve Vašem případě množství ingrediencí dělit dvěma :-). Než začnu cpát zelí do soudku, tak ho nechám třeba hodinku, aby pustilo šťávu. Přeji ať se zadaří...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 2.10.2008 15:36

Recept zajímavý. A když jej porovnáte, p. Majku s obyčejným kysaným zelím (jen se solí, příp kmínem), je v tom velký rozdíl?
   Dříve jsme měli v oblibě, když jsme plánovali bečku piva, týden dopředu nacpat do sklenic kysané zelí ze soudku a proložit feferonkami. Spolu s klobásami, slaninou a točenou dvanáctkou zdařilá kombinace.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 234.10 (?), 2.10.2008 15:51

No řekl bych, že chuť je taková silnější, hlavně křen a kopr tomu dodají ten správný říz. Ostatní koření je také cítit a dodává tomu šmak. Na chroupání mám nejradši napůl prokvašené a polosladké, ale úplně kyselé je taky fajn.

Zavařovačky, taky občas používám a jelikož mi začal prosakovat hrnec, asi do nich letos taky půjdu. U sklenic navíc není problém s plísní, jelikož se pořád neotvírají jako soudek - stačí po dokvašení utáhnout víčko.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.10 (?), 2.10.2008 15:53

Jinak taky nemám rád vaření ala pejsek a kočička - v jednoduchosti je krása že :-), ale tady je to koření opravdu na místě...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 85.27 (?), 2.10.2008 16:09

Ne, do těch sklenic - 5litrovek jsme dávali zelí už hotové,  vykvašené, jen tolik, kolik se plánovalo sníst u bečky. Oceňovali jsme, jak za týden v chladnu pěkně natáhlo tu chuť feferonek.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 234.10 (?), 2.10.2008 19:50

Chápu, sklenice se dají použít jak na již kysané zelí a nebo v nich přímo kvasit s povoleným víčkem. Když mám v soudku už dost odebráno, přendám zbytek do zavařovaček, aby se to nekazilo. Často se totiž na zbytcích, které ulpí na stěně soudku, tvoří plíseň. Když se sklenice nažďuchá až po vrch, vydrží zelí bez sterilizace v chladu do léta. Každá sklenice se pak spotřebuje najednou...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5  >   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika