Houby v mulčovací kůře - odstranit ano či ne



host - 196.33 (?)
25.7.2016 23:28

Nechtěl bych zabřednout do diskuse na téma babky vs nedohub, ale důvodem pro růst těch babek asi nebude ta mulčovací kůra. U mulčovací kůry je typická třeba třepenitka, nebo při troše štěstí smrže, ale babky jsem na vlastní oči růst z kůry neviděl. Každopádně jak už bylo přede mnou napsáno, pokud je to babka, tak na její jedlost ta mulčovací kůra nemá podstatný vliv.

Jinak k nedohubu... kdysi dávno jsem od houbařů dostal radu, že jakmile se na plodnici suchochřibů (a netýká se to nakonec jen jich), nevyskytují žádné šedavé až bělavé flíčky podbné plísni, pak je to v pořádku. Vykrajování nemá smysl, protože pokud je houba již napadená, tak je napadená celá, jen to ještě není vidět. Celou dobu se tím řídím a na obtíže jsem nenarazil. Ono ohánět se karcenogenitou apod. je dneska docela módní. Nikdo to těm plísním nebere, je halda látek, které nemáme prozkoumané, ale mnohem více bych se bál alergií, protože ty umí řada plísní na 100%.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2   
         
Oxalistriangularis - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (578) - 68.247 (?), 26.5.2010 23:40

Ty houbičky jsou hezoučké, paní Hajank. Pročítám každý objevivší se příspěvek tototo tématu a čekám, jestli se mezi čtenáři nenajde nějaký znalec hub, který by určil, co je to za houby. Možná, že třeba nejsou jedovaté, nebo nejedlé?

Já chodím sbírat jidášova ucha na bezinkových větvích a také jich zase roste spousta. Jsou výborná do  jídel na čínský způsob. Tyhle co rostou u Vás, vypadají polévkově, kdyby byly jedlé .

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
hajank5 - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (501) - 126.125 (?), 26.5.2010 23:57

Vypadají dobře i voní, ale co neznám netroufám pozřít. Mohla by být polévka jen jednou

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 143.17 (?), 27.5.2010 0:16

Na kůře se nám houby vyskytují skoro od začátku zamulčování, druhy asi podle toho, odkud pochází zrovna kůra a z jaké dřeviny. Dokonce jsme tu jednu dobu měli hezké smrže  - alespoň to tvrdili ti, co je sbírají. Já je znám jen z obrázku pravda, vypadali tak, ale sbírt jsem se je neodvážila  Letos je to vážně houbová kalamita  tak jak pleju, prostě do nich kopu, i když se to nemá 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Radomil4 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (124) - 9.154 (?), 24.7.2016 14:03
Nebudu zakladat nove tema Je mozne konzumovat houby, ktere rostou v mulcovaci kure? V mem pripade to jsou babky, kterych mam opravdu mnoho a byla by skoda je vyhodit. Mulcovaci kuru mam kupovanou v marketu
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 157.239 (?), 24.7.2016 14:15

Všechny houby jsou jedlécool

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Walter - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1252) - 168.21 (?), 24.7.2016 14:40

Některé ale jen jednou.wink

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
konvalinka - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1285) - 240.228 (?), 24.7.2016 15:58

Nejde vůbec o to, na čem rostou, ale že babky. Onehdá byl tuším v MFDnes náš přední mykolog, sám vystudovaný chemik(na jméno se neptejte, jména si nepamatujufrown) a psal zajímavosti o houbách. A jedna z nich byla, že zrovna babky považuje za jedny z nejnebezpečnějších hub, protože byť jedlá, v jejím rozpraskaném kloubouku se množí nějaká velice toxická plíseň. Opravdu před tím varoval. Tudíž jsem sklenici sušených babek, zrovna vysypala do kompostu. A to jsme je začali sbírat teprve cca před třemi lety, jelikož u nás by pravou houbu pohledal...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 129.90 (?), 24.7.2016 16:09

Z jiného rozhovoru - asi rozhlasového - jsem se dozvěděl, že ona plíseň se jmenuje nedohub; taky říkal, že by babky nesbíral...

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 248.23 (?), 24.7.2016 22:12

Četla jsem jak rozhovor o babkách, tak reakce jiných mykologů. Vyznělo z toho, že pokud nejsou babky přestárlé, nic nehrozí. Budu je klidně sbírat dál. Takové obalené jako řízek nebo smaženice cheeky.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 196.33 (?), 25.7.2016 23:28

Nechtěl bych zabřednout do diskuse na téma babky vs nedohub, ale důvodem pro růst těch babek asi nebude ta mulčovací kůra. U mulčovací kůry je typická třeba třepenitka, nebo při troše štěstí smrže, ale babky jsem na vlastní oči růst z kůry neviděl. Každopádně jak už bylo přede mnou napsáno, pokud je to babka, tak na její jedlost ta mulčovací kůra nemá podstatný vliv.

Jinak k nedohubu... kdysi dávno jsem od houbařů dostal radu, že jakmile se na plodnici suchochřibů (a netýká se to nakonec jen jich), nevyskytují žádné šedavé až bělavé flíčky podbné plísni, pak je to v pořádku. Vykrajování nemá smysl, protože pokud je houba již napadená, tak je napadená celá, jen to ještě není vidět. Celou dobu se tím řídím a na obtíže jsem nenarazil. Ono ohánět se karcenogenitou apod. je dneska docela módní. Nikdo to těm plísním nebere, je halda látek, které nemáme prozkoumané, ale mnohem více bych se bál alergií, protože ty umí řada plísní na 100%.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika