Solo 681 a názory na něj



Stránky: 1,  2   
host - 179.76 (?) 
11.2.2012 22:30, zobrazeno: 22577x

Zdravím, vlastní někdo tuto pilu a může zde popsat klady či zápory a případně tuto pilu porovnat s Dolmarem 7900?

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 156.229 (?), 14.3.2013 12:03

Dolmar je starší, má větší vibrace a je dělán oproti Solu do pomala, Solovka je sice o nějaké deko těžší, ale bytelnější a trvanlivější. V řezu je Solo rychlejší a patří na špičku v dané kategorii, kde může bezproblémů soupeřit např. se Stihl MS 461. Oproti Dolmaru díky váze navíc má sílu i ve vysších otáčkách a nezpomaluje, nasadíte do řezu a pořád točí plnej bez náznaku zpomalování. Dolmar je lehčí, pomalejší, s podobným krouťákem možná i trošku větším, ale menší sílou, při silnějším dřevě to tahá spodním pásmem otáček.. Čerpadlo oleje při maximu dodá na Solu víc oleje, takže ač podobné mašiny, rozdíly na nich jsou i jinde než v motoru. Co se poruch týče, v použití pil na manipulaci bych věřil Solu, (robustnější stavba). Při řezu na rychlost je vítěz Solo, ale celkově napříč trhem vyhraje Stihl MS 461, protože je to nová pila, Solo ale moc neztrácí a navíc na Solo můžete dát 8pin nebo 9pin řetězku (díky síle to zvládne) a pak i novinka od Stihl by byla zahanbená.  Stihl s 8čkou s vyvalenýma očima a s 9tkou už nestíhá. Video Solo 681

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 132.196 (?), 14.3.2013 18:28

Solo v Mountfielde host - xxx.xxx.156.229 (?) 28.1.2013 7:05: Bylo tady několik rozepří co je lepší pila, jestli Dolmar nebo Solo. Já pořídil před týdnem na porovnání Dolmara 7900 i Solo 681 a musím říct, že každá je trochu jiná. Solo je jednoznačně rychlejší v řezu a podává lepší výsledky. Dolmar je o kapánek lehčí, ale zase o to víc pomalejší v řezu, co ale chválím je jeho krouťák, je to silnější pila než Solovka a zvládne delší lištu. Obojí jsem porovnával s 28" lištou a když jsem v řezu na plnou lištu přitlačil, Solo to vzdávalo dřív., Dolmar se statečně držel o trochu déle. Kdybych si měl vybrat lepší pilu, tak nevím, obojí má svoje +a-. Cena za v akci by nejspíše rozhodla a zvolil bych Solo.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 156.229 (?), 14.3.2013 19:23

Vidím, že se najdou bystří čtenáři s dobrou pamětí, jen mě není jasné, proč to kopírování??? Jestli jsem špatně vysvětlil srovnání, dovysvětlím vám to, zkrátka Solo jede ve vysších otáčkách a má stabilnější běh. V případě, že na pily víc zatlačíte Solo drží otáčky, Dolmar padá k maximálnímu krouťáku, pokud ale na pily zatlačíte fest aby se zakousli s Dolmarem to víc škubne z toho usuzuji větší krouťák. Nejlepší je to ale vyzkoušet, takhle se to ne vždy podaří úplně perfektně popsat. Asi jsem svoje posty zmršil slovíčkem "síla" v jednom postu jsem ho přiřadil ke krouťáku a ve druhém k výkonu, za to se omlouvám.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 156.229 (?), 15.3.2013 15:32

Ještě nějaké doplnění, pila byla navrhována ve spolupráci značek ale nakonec to nedopadlo a tak si společný projekt rozdělili a šli po svých. Dolmar měl sbalit všechno okolo a Solo si měl nechat hřídel. Obě tyto pily mají stejné vrtání 52mm, ale zdvih je větší u 681, proto ten rozdíl obsahů. Solo 681 vyšla později a udělali vlastně stejnou pilu s větším obsahem a několika vylepšeními. Solo má větší vzduchový filtr Solo má karburátor Walbro, 7900 Zamu. Solo má boční napínák řetězu v pile, podobně jako Stihl u Dolmaru je v krytu řetězky. Solo má jinak vyřešenou horní pružinu, je zesílená, Dolmar měl problémy s jejich lámáním. Celkově má tuto pružinu vyřešenou lépe Solo, kde má přidělaný držák, kdežto u Dolmaru je obyčejná objímka, následně i celkově vibrace jsou menší na Solu. Co se poruch týče, problémy při uvedení byly u obou značek, možná malinko víc u Sola, s odstupem času už to snad bude okoučovaný u obou.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 156.229 (?), 15.3.2013 15:33

.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 156.229 (?), 15.3.2013 15:37

obr3


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 156.229 (?), 19.3.2013 22:53

Po další sérii zkoušek se opět hlásím s poznatky a doplněním.

Opět jsem vyzkoušel a opět jsem z ní na větvi. Solovka je šílenej katr, určitě si zaslouží hranatej modrej zub kterej je k ní dodávaný s profi 45cm lištou s výměnou špičkou. Lišta a řetězka (prstýnek) pasuje od Husqvarny, takže kdo má doma např. starou 372 apod. a chce upgradovat, tak lišta i řetězka by měla pasovat. Abych se vrátil k testu: pila nejen, že řeže jak ďas, ale je k neudušení, čím víc zatlačíte, tím rychleji řeže, je to masakr yes

Solovka je podle mého určitě lepší pila než Husqvarna 385XP hodně porovnatelná s 390XP a nebál bych se porovnávat i s HQ 395XP a Stihl 660, kteří budou o malinký ždibíček rychlejší v řezu, ale za cenu o dost větší spotřeby, větším vibracím a krabicióznímu provedení a větší váze. 390XP váží 7,2Kg MS660 už 7,3Kg a 395XP šílených 7,9Kg, Solovka jen necelých 7Kg takže ohledně porovnání výkon/váha je na tom hodně dobře.

Při nastartování a volnoběžných otáčkách mírně vibruje a poskakuje po zemi v okamžiku přidání plynu a řezání ale naprostá pohoda a vibrace hodně malé a naprosto v pohodě porovnatelné s moderníma pilama např. MS461. řezal jsem schválně bez rukavic a soustředil se na to a i tak pohoda, vnímal jsem to jen u volnoběhu.

Držení a ergonomie, Solovka má skvělé držení v kolmém řezu, rukojeti jsou dostatečně tuhé a tlusté, dobře rozmístěné a pila se při špalkování dobře drží, lepší úchop než třeba 372XP.

Obratnost a odvětvování je o poznání horší, přecijen je pila robustní, docela široká a oproti 576XP v tomto jasně zaostává.

Filtrace a technické řešení, filtrace už není taková tragédie jako v případě 643ip ale je osazen moderní a velký nylonový filtr a celkově nemám k provedení vůbec výhrady, jediná muška je hadičkou vyvedený odvzdušnovák do prostoru filtru, toto řešení HQ a Stihl opustili už je to hodně dávno, ale to je drobnost co nestojí za řeč.

Závěr: Solo pod 7Kg váhy co se týče řezání nemá konkurenci a je to bezkonkurečně nejlepší katr. S kratší lištou je její výkon zbytečný a myslím, že v lese při odvětvování a různých činostech nepotřebný, najdou se lehčí a vhodnější pily např. 372XP, MS440 nebo už těžší 576XP-MS461. Při osazení dlouhé lišty a využívání pily jako kácecí a porcovací ale ukáže, jak je skvělá a na tuto činost je famózní a ukáže jim kdo je Boss. Když si k tomu přihodíte její cenu 11800Kč s DPH pak nezbývá než si ji stejně jako já oblíbit.

Video v řezu, při zatlačení pouze zvýšíte rychlost řezu, umí tohle vaše pila cool

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
pool44 - (10) - 140.103 (?), 28.9.2013 3:03

Kdo u této pily řeší filtraci, pro toho jsem našel jednoduchý způsob předfiltru ala blsnelling.









Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 72.8 (?), 7.2.2014 12:41

Mohu potvrdit, že motor je charakterem a chování v řezu lepší než např 372 nebo 576,ale daleko horší v nasávání vzduchu a co je uplně znatelně nejhorší je obrovský přenos vibrací do pravé ruky tím, že jsou použité příliš měkké pružiny s gumou a tím se vždycky opře spodní část nádrže o horní motorovou jednotku a tím dochází k přenosu obrovských vibrací do pravé ruky a to je markantní rozdíl u Hus.je to v pořádku tam to drží pevné pružiny a k žádnému dotýkaní nedochází. Samozřejmě, že mám ostrý řetěz, ale jakmile řežete tvrdé dřevo kde trošku víc přitlačím, tak okamžitě letí vibrace do pravé ruky. Co se týče antivibračních prvků je to hooodně špatné. Co se týče motoru je tam špatné odvětrání nádrže a tím kolísající otáčky při ruzné poloze pily což taky není příjemné pila se sama zvyšuje otáčkam a zase sníží.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika