Jaký řetěz oregon pro pilu



host - 195.53 (?) 
13.11.2013 21:23, zobrazeno: 11951x

Dobrý den, jaký je lepší řetěz pro mot. pilu: 21BPX - Micro-Chisel s kulatým zubem nebo 21LPX - Super 20 Chisel s hranatým zubem? Budu kácet a řezat ovocné stromy a sem tam dřevo doma do krbu, využití hobby. Zkušenosti s řezáním s pilou mám, ale nevím, který řetěz koupit, jestli je v nich rozdíl. Mám pilu Johnsered CS2145 s lištou 38 cm.Děkuji za radu

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
host - 107.222 (?), 13.11.2013 21:41

Kulatý zub nemá takový výkon, ale zase se tak rychle neztupí. Hranatý naopak. U ovocných stromů bych asi volil kulatý, protože z dřeva ovocných stromů bývá řetěz znečištěný napálenou mízou.           IvanHorseman

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 114.253 (?), 13.11.2013 21:44

hranatý je těžařský a kulatý univerzální, i lépe přebrpusíte pilníkem kulatý

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 209.2 (?), 13.11.2013 21:50

Dobrý večer,

oba typy řetězů mají své výhody a nevýhody. Na vašem místě bych si koupil oba řetězy. Hranatý profil zubu je rychlejší v řezu, obtížněji se ostří, je citlivý na chyby při ostření. Jeho využití je hlavně v lesnictví profesionálními dřevorubci. Kulatý profil zubu je v řezu pomalejší, není citlivý na chyby při ostření. Je vhodný pro hoby a farmářské využití. V lesnictví je oblíbený na manipulaci dřeva. I přesto-že je dřevo nepatrně obalené hlínou, řetěz i přes menší poškození ostří řeže pořád dobře. Hranatý řetěz si ponechejte na kácení jabloní a pořez paliva v lese. Kulatý využijete doma na řezání suchého a horšího, znečištěného dřeva. Hranatý na suchém dřevě dříve ztupíte. Osobně na pilách pro práci v lese používám hranaté řetězy a na pile, kterou mám v autě na řezání všeho možného mám kulatý řetěz. Roman-Lesnictví a dřevařství

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 195.53 (?), 13.11.2013 22:08

Díky za tipy. Ještě dotaz k liště. Je pro tento způsob využití lepší lišta SLB-štíhlá nebo SLG-širší? Měl jsem štíhlou originální od HQ a přidíralo se mi vodící kolečko, ikdyž jsem pravidelně mazal. Nevím, jestli je tedy širší varianta lepší nebo ne. Díky VN

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 209.2 (?), 13.11.2013 22:33

Je to tak, jak píšete u užších čtyř nýtovích vodících lišt hodně odcházejí vod. kolečka. Kupte si širší typ lišty. Osobně už bych si nikdy originální obyčejnou lištu od Husqvarny a Jonseredu nekoupil. Řezací soupravy na Husqvarnu kupuji pouze od Oregonu širší se šesti nýty. Katalogové číslo bohužel neznám. Co se týká mazání vodícího kolečka na liště. Záleží na Vás. Nám mistři na lesnickém učilišti a učitelé na lesnické škole shodně tvrdili to, že nová lišta se má mazat od začátku do konce její životnosti a to denně. Nebo nemazat vůbec. Osobně upřímně dvacet roků kolečko nemažu a lišty mě drží! Kolečko se vám maže olejem z řetězu. Pokud budete kupovat oba řetězy a lištu, kupte si k pile novou řetězku. Nevím, jestli máte hvězdicovou, nebo bude stačit vyměnit pouze prstýnek za 150 Kč. Ke kácení ovocných stromů Vám doporučuji a já to dělám, osekejte si kůru v místě řezu na pařezu. Většinou paty bývají zarostlé mechem a ulpí v něm částečky bláta, nebo kamínků, které nafouká vítr, nebo upustí ptáci při stavbě hnízda. Pak i kulatý řetěz nebude moc řezat. Pokud si takto očistíte pařez, bez obav řežte hranatým řetězem a práce vám půjde od ruky. Dál už je celý strom čistý. Roman-Lesnictví a dřevařství.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 195.53 (?), 13.11.2013 22:42

Díky moc za rady a zkušenosti. Velice mi to pomohlo při výběru! VN

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
host - 209.2 (?), 13.11.2013 22:49

To jsem rád, že jsem Vám pomohl a poradil. Roman.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 56.206 (?), 13.11.2013 22:12

Kolem domu bych sáhl po kulatém BPX - pokud nepotřebujete lámat rekordy v počtu zpracovaných kubíků dřeva. Kdybyste přesto zvolil hranatý LPX, při broušení nezapomeňte, že má úhel ostření 25° proti standardním 30° u BPX.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika