Elektrická řetězová pila - jakou doporučíte



host - 140.103 (?)
11.3.2016 15:17

Nechám teď provedení, životnost dílů, materiálů apod. stranou. 

Souhlasím s vámi pane FO, žádný zázrak v tom není, jde o ideální optimalizaci. Klasický příklad je auto, u kterého zařadím převodový stupeň abych optimálně využil výkon = jedu do kopce dám 1, jedu po rovině dám 5. Co jsem tím chtěl naznačit, že já jako řidič pokud nemohu řadit, vyberu rychlostní stupeň 3, protože je to mnohem lepší řešení, než se drkotat po dálnici na 1 nebo zůstat v kopci se zařazenou 5. Teď k pointě. Myslíte si, že evropský výrobce jako Husqvarna, Stihl nebo Hitachi (musím si rýpnout Makita bohužel) neumí zvolit vhodný kompromis mezi rychlostí a tlouštkou řetězu a výkonem??? Pokud je odpověď umí, což je i má odpověď, pak je to odpověď i na otázku, rychlosti řetězu, protože co je lepší optimalizovaná 12m rychlost nebo 18,9m rychlost a včil můžete mudrovat wink  

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  <  6,  7,  8,  9   
                     
host - 72.149 (?), 11.3.2016 14:14

Já asi přes svou natvrdlost se nedomnívám, že rychlost řetězu je nezvratná. Opět a znova: rychlost řetězu bez výkonu je k ničemu. Protože při malém výkonu a vysoké rychlosti řetězu si takovou pilkou budu moct jen brousit nehty, protože se v řezu motor zastaví, zasáhne momentová spojka, elektrická ochrana, nebo u lacinýho šuntu bez těchto ochran se spálí motor. Je to tak, jak jsem již napsal. Rychlost řetězu je kompromis. Protože jsem vystudovaným oborem konstruktér výrobních strojů a mechanismů, tak vás musím zbavit optimismu, že mě několik takovýchto diskuzí může přesvědčit.

"Takže ještě jednou příkon není výkon, jiná pila jiný výkon na řetězu, rychlost řetězu je naproti příkonu (výkonové ztráty dané motorem, konstrukcí, zpřevodováním atd. zkrátka není pila jako pila) daná a nezvratná veličina."

V tomto máte většinou pravdu až: ztráty v motorech a převodech se zase tak moc lišit nebudou, pokud nebudou podvodným způsobem uvedeny nesprávné parametry, tak se moc nebude lišit při stejném příkonu ani výkon "na řetězu". Prakticky to znamená stejné množství "vyhlodaného dřeva" za jednotku času. To znamená: vyšší rychlost řetězu, menší počet zubů v řezu, nebo menší úběr na jeden zub(špona menší snížení omez. zubů), Nebo menší šířka zubu (na př. oregon Micro Lite oproti 20BP), více zubů v řezu a naopak atd. Žádný zázrak ani žádná metafyzika v tom není.

FO

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 140.103 (?), 11.3.2016 15:17

Nechám teď provedení, životnost dílů, materiálů apod. stranou. 

Souhlasím s vámi pane FO, žádný zázrak v tom není, jde o ideální optimalizaci. Klasický příklad je auto, u kterého zařadím převodový stupeň abych optimálně využil výkon = jedu do kopce dám 1, jedu po rovině dám 5. Co jsem tím chtěl naznačit, že já jako řidič pokud nemohu řadit, vyberu rychlostní stupeň 3, protože je to mnohem lepší řešení, než se drkotat po dálnici na 1 nebo zůstat v kopci se zařazenou 5. Teď k pointě. Myslíte si, že evropský výrobce jako Husqvarna, Stihl nebo Hitachi (musím si rýpnout Makita bohužel) neumí zvolit vhodný kompromis mezi rychlostí a tlouštkou řetězu a výkonem??? Pokud je odpověď umí, což je i má odpověď, pak je to odpověď i na otázku, rychlosti řetězu, protože co je lepší optimalizovaná 12m rychlost nebo 18,9m rychlost a včil můžete mudrovat wink  

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 40.145 (?), 11.3.2016 21:01
Nějak se v tom ztrácíte. 12m/s a 18,9 m/s je extrémní rozdíl rychlostí řetězů, ve spojení, které jste si vyfantazíroval. Srovnáváte nejsilnější elektrickou Stilku, která Vás dostala pouhým pohledem, stejně, jako Gardena a nějakou elektrickou pilu s rychlostí řetězu 12m/s. Ta Stilka je za bratru 14 tisíc a má větší výkon motoru než 2000W u popisovaných pil. Pokusy Vám vysvětlit, že rychlost řetězu u Makity je střed kompromisu výkon motoru, převod a životnost, jsou stále zbytečné. Ohledně řetězů, 3/8 1,3 mm je ideální řetěz, 1,1 mm by pily poškodily zejména životností řetězů a lišta 1,1 mm na profesionální Makitě by právě byl nevhodný kompromis. Tato možnost tu je, ale stejně, jako na malých Stilkách, i na elektrické pile s 2kW motorem dojde ke změně na 1,3 mm. Jste jeden z mála, který dá přednost o něco větší rychlosti řetězu před kvalitní konstrukcí a dlouhou životností. A také jste jeden z mála, který kupuje pily podle testu a jedné vybásněné hodnoty. Potom se Vám stává, že počáteční nadšení končíte zklamanou recenzí na Vámi oblíbené Heurece, nebo v diskuzi před odpovědí skončíte, než objevíte nějaké video na youtube, kde srovnávají benzínovou a elektrickou pilu na měkkém a tvrdém dřevu a Vám z toho vyjde rovnocenné srovnání. Makitu jsem koupil na palivové dřevo, slouží výborně. Řežu špalky a potřebuji rychlý řez ve špalku. S automobily srovnávat elektromotor nářadí je až směšné. Přeci víte, že spalovací motor má průběh kroutícího momentu v závislosti na otáčkách motoru. Někdy je vhodnější rychlost 3, jindy 4,5,6. Elektromotor má stálé otáčky, potřebuje se v zátěži velmi chladit a má svoje omezení v zátěži. Proto ty různé ochrany přetížení, neboť by se mohlo poškodit vinutí. Proto mají kvalitní elektrické pily účinné chlazení, kvalitní komutátor, ložiska na soukolích, a hlavně sladěný převod na řeznou soupravu. Elektrickou pilu nelze posuzovat podle jednoho parametru.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 140.103 (?), 14.3.2016 17:43

Toto je důvod, proč jak říkáte nereaguju na odpovědi. Jak chcete reagovat na podobné nepravdy a ohýbání napsaného??? Stihlka mě rozhodně nedostala pouhým pohledem, základní elektrické Stihlky pokládám za špatnou investici, konkurence mi nabídne to samé za drasticky nižší cenu. Naproti tomu vyšší modely nabízí to něco navíc, co mi konkurence nenabídne a tak se dá přehlédnout vyšší cena. Většinu pil o kterých píšu jsem vyzkoušel nebo vlastním, takže o nějakém pouhém pohledu se nedá hovořit, když mě něco dostane, tak jen z důvodu toho, jak se výrobek chová v praxi. Někomu stačí, že mu pilka vrčí, někdo chce, aby mu vydržela, já při nákupu nejvíce hledím na veškeré aspekty, životnost, použitelnost, cenu, zpracování, ovládání a hlavně hlavní funkci tzn. jak pila zvládá řezání dřeva. Další pokřivení mnou napsaného Stihlka MSE 230 rozhodně není za bratru 14 tisíc, aspoň si dejte tu práci a podívejte se na internetu na cenu a to se týká i jejího zařazení jako nejsilnější, což opět samozřejmě není pravda. Teď se dostáváme k vašemu poslednímu kroucení textu a sice: "Elektrickou pilu nelze posuzovat podle jednoho parametru."  Kde píšu opak??? Při mém doporučení jsem zohlednil všechny aspekty a jak jsem psal hobby Makita za 2400Kč malá lehká šikovná levná - doporučení pro nařezání haluzí naprosto dostačující, kdo řeže do kamen nebo krbu pár halouzek ročně do průměru 20cm nepotřebuje profi stroj a je to pro něj úplně zbytečná investice. Profi Makita cena 4500Kč s přihlédnutím na konkurenci např. Hitachi, kde dostanu naprosto srovnatelný stroj a to jak po stránce životnosti, tak vzhledu a provedení za cenu 3700Kč. Stihl MSE 230 cena 9500Kč, pro toho kdo chce to nej co se týče řezání. Neztrácím se v tom, mám ve všem jasno.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 233.211 (?), 14.3.2016 19:56

 Trochu to zopakujem :

Aj ked vzdy nemozem suhlasit s p.140.103, tak s tymto jeho prispevkom (t.j. zo dna14.3.2016, 17:43hod.)  musim suhlasit, lebo pise pravdu. Nizie rady el.pil stihl su predrazene hobby strojceky. Naproti tomu spickove modely el.pil stihl ako MSE 220C, resp. novsia MSE 250 snad ani nemaju na trhu z hladiska konstrukcie konkurenciu. Pan 140.103 očividne ma s nimi prakticke skusenosti, inak by to asi nemohol napisat. 

Asi p.140.103 niekomu šlápol na otlak, ale nevidim ako spravne preto ho napadat vyfabulovanymi radobyargumentami aj vtedy ked ma pravdu. A teraz ju veru bisťubohu má. 

s rychlostou retaze ma pravdu. Hlavne je dolezita rychlost retaze v reze na plnu lištu. O napinaku sa nevyjadrujem, lebo nemam dost informacii.

17:43 hod

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 37.75 (?), 14.3.2016 20:20
U stejného příkonu a rozdílného příkonu. Pozor na filutu 140.103, s jiným příkonem tu nemá nikdo problém, silnější motor lze převodovat do rychla. A propó nikdo zde netvrdil, že silnější Stilky řežou pomaleji.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 37.75 (?), 14.3.2016 19:58
Aha, tak MSE 230 CBQ o té jste nebásnil, ale o MSE 250 CBQ ta je za 14.000Kč. I tak je MSE 230 CQ za necelých 10.000Kč a má 2300W. Větším příkonem motoru lze zvýšit rychlost řetězu, bez ztráty řezného výkonu. A tuto pilu snad nesrovnáváte s pilou o příkonu 2000W z hlediska rychlosti řetězu, nebo snad ano? Já jsem koupil rovnou Makitu, než napřed kupovat Hitachi a potom Makitu. Stihl má stále hlučné soukolí s motorem na stranu. Parametry mají výborné výkon, hmotnost. Cena, motor do strany, hluk horší.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 140.103 (?), 16.3.2016 6:26

Snažil jsem se mírnou rétorikou zhodnotit rozdíly a spíše jsem poukazoval na cenu, abych nevyvolal hádku dotčených majitelů čínských nepodařených výrobků, ale vidím, že to nejde jinak než bez servítek.

Takže takhle - Narex EPR 40-24 pro někoho český výrobek, ve skutečnosti se prakticky stejná pila ze stejných čínských dílů prodává u jiných výrobců v nespočetně variacích.

Videopohled na Narex

Videopohled na Solo - jak přes kopírák

a tak bych mohl pokračovat přes Patriot, Alpinu atd. atd.

Video Narex řez 30cm smrkem čas řezu 22s

Důvod pomalého řezu jsem tu několikrát zmiňoval 12m/s je zkrátka 12m/s daná a nezvratná veličina, ač příkon 2400W což není málo konkurenční kvalitní výrobek je úplně někde jinde.

Stihl MSE 230 příkon 2300W tzn. podle zdejších znalců pomalejší. V reálu řez 30cm smrkem 10,5s

Stihl MSE 230 CBQ vs Husky 357 XP

znovu opakovaní psaného, příkon motoru není výkon motoru více o tom jak dobře je pila postavená řekne to, jakou má rychlost řetězu, konstruktéři u značkových výrobků nejsou blbci.  Když jsou v pile čínské díly, musí se to samozřejmě někde projevit a musí se omezit exponace namáhané díly by to nevydržely, aby ty plastové kolečka vydržely záruku a nerozpadlo se to v záruce.  

Aby mne nikdo nenařkl ze zaujetí, vůči Narexu, to samé jak Narex můžeme najít u Stigy, Gardeny atd. zase díly jak přes kopírák, prostě naflákané velké série dílů a nacpané do X značek.

Čínská Makita-Dolmar vs. Japonsko-Irská Hitachi provedení samořezky zašroubované v plastu vs. šrouby, plast vs. kov, aby to vydrželo řezat ve tvrdém dřevě neustále spíná ochrana proti přetížení viz. video

s delší lištou je situace ještě horší a uřezat tak tvrdé dřevo velkého průměru je trápení. Naproti tomu kvalitní převodovka a kvalitní pila samozřejmě takové problémy nemá, své by o tom mohl vyprávět nejeden majitel delší lišty na Makitě.

Pro zajímavost postuji recenzi CS30Y z Heuréky jak to vidí majitelé:

+ výkon, ergonomie,velice kulturní stroj v porovnání s Makitou
- nic
mám pilu již rok, řežu s ní téměř denně a žádný problém.Samozřejmě ji po každé práci vyčistím vysavačem.Dá se s ní úplně lehce řezat i velmi tvrdé dřevo-habr, buk,dub, což se o Makitě, kterou jsem měl předtím, říci nedá.Tento výrobek doporučuji i když není na trhu nejlevnější, ale určitě nejlepší ve své třídě.

Takže pokud jste si koupil čínskou Makitu za 4500Kč, když jste mohl mít a teď opět to řeknu velmi "zlehka" minimálně srovnatelnou za 3700Kč Japonsko-Irskou, nezbývá než vám popřát hodně spokojenosti.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 104.125 (?), 30.5.2017 11:27

Přesně jak píšete, všechno je většinou vyráběno v Číně. :) Je asi lepší si vybírat podle toho jak se vám drží a se vám s ní celkově pracuje. 

Já si vybral nakonec Narex - EPR 40-24 A 2400W a na použití párkrát do roka úplně stačí.  Pokud člověk s ní nepracuje každý měsíc, tak nemá smysl kupovat dražší. 

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
host - 147.45 (?), 16.3.2016 9:57

Ta "super" Maketa se objevila až za 2 roky po Hitachi a je víc než jasné proč. Dva roky totiž trvalo okopírování. Kromě napínání řetězu, to okopírovali z benzínek Husqvarny.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  <  6,  7,  8,  9   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika