450e délka lišty 45cm



Stránky: 1,  2,  3   
host - 124.34 (?) 
14.11.2014 11:25, zobrazeno: 13323x

Dobrý den, vlastním motorovou pilu Husqvarna 450e s lištou délky 38cm. Jelikož každoročně řežu palivové dříví (krajinky svázané v balíku) tak by se mi hodila delší lišta. Dle specifikací v příručce mohu na pilu dát lištu délka až 50cm... Přemýšlím o koupi lišty s řetězem délky 45 cm, aby pila měla stale dobrý výkon. Myslíte že by neměl být problém a pila tuto lištu by zvládala?Děkuji za odpovědi

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 14.11.2014 12:30

Výkon na hřídeli zůstane stejný a aby jste ji nepřetěžoval, tak při prořezu balíku by jste nemohl na lištu tolik "spěchat". Já osobně bych si na tu práci delší lištu nebral (nebo dokunce HQ371 s lištou 80) a používal standardní délku 38 cm.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 109.116 (?), 14.11.2014 13:02

Přece když řežu krajiny svázané do svazku, je to něco jiného, než když řežu plný průřez kmene.  Ve svazku je spousta vzduchových mezer, spousta měkké kůry. Řezná plocha je menší a tudíž i zatížení pily nižší. Klidně si na takovou práci tu delší lištu kupte.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 14.11.2014 13:15

ano, ale úplně stejně o stejný poměr je rychlejší standardní lišta protože řeže "řidší" dřevo.

S delší lištou je větší riziko, že se Vám někde špička kousne kvůli efektu zpětného vrhu, takže čas neušetříte. Jediné + by bylo, když by lišta byla delší než průměr balíku a tak by jste srovnával říznutí najednou s postupným prořezem. Pokud mi nevěříte, zkuste si delší řeznou soupravu půjčit a stopněte si časy + změřte spotřebu PHM. Podobné to je i u kozičky, pokud jsou klanice 30 cm od sebe stačí lišta 38, ale pokud jsou 45 cm, už je lepší mít rovnou 50ku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 51.213 (?), 14.11.2014 13:26

Delší lišta má význam, pokud budete řezat balík najednou, jinak se balíkem stejně musíte prořezat, takže balík o průměru miň jak 40 cm není, je to zbytečné.Velké balíky se prořežou "na dvakrát",říznete od konce, pak o další pořez dále a pak se vrátíte do prvního a dokrojíte zbytek, popř na třikrát, čtyřikrát... doufám, že si rozumíme.Že třeba metr budu řezat na čtyři doby, po kousku.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 109.116 (?), 14.11.2014 13:28

Pán bohužel nesdělil důvod, proč by se mu hodila ta delší lišta. Spekuluji a myslím si, že delší lištu shání nikoli proto, aby to uřízl rychleji, ale proto, že s delší lištou prořízne svazek hlouběji a takto jej snadněji rozporcuje.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 14.11.2014 13:37

U nás vedle na pile dělají balíky tak, že mezi klanice 1/2 metru od sebe hází krajinky. když je jich asi tak do výše 3/4 metru tak to stáhnou "na krev" páskovačkou. Protože je balík dlouhý 4 m, počítají to jako 1 m3. Já osobně jej řežu na dva prořezy s lištou 38 a nemám problém. Oni také na zarovnání konců nemají nic jiného než "standardku" 38 cm. Při ceně kolik druhá řezná souprava stojí a pořezu dřeva pro 1 chalupu se mi druhá prostě nevyplatí. Stejně tak se mi nevyplatí vytahovat 371ku a přezouvat ji na dlouhou...

Prořez hlouběji neznamená, že balík zpracuji rychleji, znamená především, že řežu i tam, kam nevidím (škrtnu si o zem, víc již uříznutých drobných kousků spadne zpět do prostoru řezu, ...) a pila je neklidná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
tatnda - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (1196) - 51.213 (?), 14.11.2014 13:37

Ať tak či onak, vše už bylo napsáno, větší lištou čas nedohoní, spíše naopak a hrozí kousnutí nebo ráz od pily, s delší se hůř manipuluje i v balíku a je jedno jestli řízne jednou delší lištou pomalu nebo kratší dvakrát a rychleji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 124.34 (?), 14.11.2014 14:08

Děkuji za vaše názory. Jde mi o to, aby mi ta delší lišta práci urychlila a pila nebyla víc namáhaná než teď (nedošlo k poškození). Ty svazky někdy leží na sobě, takže ten celkový průměr je velký a tou 45cm bych musel taky několikrát odkrájet... Tou 38cm to jde krásně, ostrý nuž a jde to jako po másle.Jen jsem si myslel jestli by to tou 45cm nebylo ještě rychleší... Díky moc a ponechám tedy 38cm

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 244.2 (?), 14.11.2014 14:14

dobře naostřený řetěz je důležitější.

Pokud chcete ušetřit čas, kupte si další řetěz na standardní lištu, ať se nemusíte zdržovat broušením, když někde narazíte na v kůře zadřený kámen apod.

Jinak k obratnosti pily patří i dobře umístěné těžiště a to je optimálně jen se standardně dodávanou lištou. Můj servisák mi to kdysi vysvětloval slovy "můžeš mít o číslo větší boty a přesto do schodů nepůjdeš rychleji. Při chůzi ze schodů pak také můžeš padnout na hubu."

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika