Názvy rostlin a keřů



KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4475) - 38.136 (?)
21.4.2014 12:32

A co je tohle. Říkáme tomu bobkovišeň. Přivezena asi z Řecka. Kvete bíle. Na zimu je schovaná.


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   Předchozí příspěvky  |  1,  2,  3,  4,  5   
         
host - 248.29 (?), 20.4.2014 21:35

1)tavolník,2)kdoulovec nebo kdoule, 3)kalina, 4) podle růstu asi šeřík, 5) buddleia alternifolia (fial.květy) nebo trojpuk (bílé, růž.květy), 6)tavolník nebo vajgélie, 7) solidago, 8) asi nějaké rdesno, 9)kontryhel, 10) ovsíř nebo kostřava (podle velikosti), 11)sedum, 12)lišejník, 13) 1.brslen, 2.?, 3.drátovec, 4.?,5.okrasná kapusta,.libavka, 7. břečťan.         Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 248.29 (?), 20.4.2014 21:37

Teď koukám, že jsme se docela shodli  wink          L.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 233.16 (?), 21.4.2014 10:14

Připojím svou verzi (většinou se shoduje s předchozími určovateli - Renatou, mičurincem i Lídou), takže většinu jejich určení považuji za správnou:

  1. Tavolník - nejspíš tavolník popelavý - Spiraea cinerea odrůda Grefsheim (ta je nejpěstovanější, resp. nevybavuji si, že bych se setkal s jinou odrůdou tohoto tavolníku)
  2. Kdoulovec: kdoulovec japonský bývá nejčastěji nízkého vzrůstu a cihlově oranžových květů; zde jde podle mého názoru o kdoulovec lahvicovitý - Chaenomeles speciosa, který nejčastěji roste jako vzpříměnější keř a nejčasteji má červené květy, je mnoho odrůd. Kdoule (pravá) to zdela určitě není.
  3. Kalina - Viburnum. Pšstuje se okolo 10 druhů (i více); nejvíce (ale ne 100%) mi to připomíná kalinu tušalaj - Viburnum lantana (aůe cosi mi na ni nesedí,..).
  4. Šeřík, nejspíše šeřík obecný - Syringa vulgaris.
  5. Trochu pbtížnější na určení, ale domnívám se, že jde o kolkvícii krásnou - Kolkwitzia amabilis. (Myslím tedy, že to není komule střídavolistá).
  6. Tohle bude zanice - vajgélie - Weigela. Podle tmavosti nejspíše o některý červenolistý typ, v posledních letech se "vyrojilo" mnoho nových odrůd vajgélií i nižšího, kompaktního vzrůstu.
  7. Zlatobýl - Solidago. Vypadá to na nějakou kompaktnější odrůdu (typ Perkeo apod.), ne na dvoumetrový zlatobýl kanadský (apod.), který je rozšířen podél železničních tratí, na rumištích apod.
  8. Nějaké rdesno (hadí kořen), Hledejte v rodech Polygonum (širší pojetí rodu), případně Bistorta (užší pojetí rodu)... (Netroufl bych si vyloučit, že časem nebude zplaňovat, podobně jako předchozí zlatobýl anebo rdesnům příbuzná křídlatka...)
  9. Kontryhel - Alchemilla; nejčastěji označovaný jako kontryhel měkký - Alchemilla mollis. také se dobře vysemeňuje, ale za invazívní ho nepovažuji.
  10. Souhlasím s označením ovsík či ovsíř - Helictotrichon; případně se ještě úpoužívá i název Avena (A.candida, A. pendula apod.)
  11. Některý z velkých rozchodníků, resp. rozchodníkovců. Ach ti botanici :-). Tedy Sedum (Hylotelephium) spectabile apod. Možná odrůda Matrona (asi nejčastější červenolistý rozchodníkovec); 
  12. Žlutý porost bude lišejník terčovka (terčovník) zední, sem tam (dole) je vidět ještě jiný - šedivý - lišejník, což může být například tečovka bublinatá nebo terčovka skalní... ("Latinské názvy neuvádím; ty jsem zatím nepotřeboval, proto si je nepamatuji).
  13. Letem-světem: "podzimní truhlíková směs" s již výše určenými druhy: 1. Brslen japonský zlatý; 2. Vřes; 3. Krásnohlávek, 4. Rozchodník(-ovec); 5. Okrasná kapusta; 6. Dabécie; 7. Břečťan. Směs je svým složením určena de facto k podzimní a zimní výtdobě truhlíků, Zimu nepřežije 3 a 5, v 90% případů ani 6 a 1.

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 182.227 (?), 21.4.2014 10:22

Trojka bude Viburnum roseum.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 182.227 (?), 21.4.2014 10:26

Dnes jsem nějaký naslepo.Roseum má přeci jiné listy.Omluva.P

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4475) - 38.136 (?), 21.4.2014 12:32

A co je tohle. Říkáme tomu bobkovišeň. Přivezena asi z Řecka. Kvete bíle. Na zimu je schovaná.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Josef. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2694) - 226.209 (?), 21.4.2014 22:00

Kuky, nikdo se Vám nehlásí...  Takže je to zase na mně wink. Opravdu nejde o bobkovišeň, jak sám tušíte. Ve Vašem případě jde o slizoplod.

Český název jsem ovšem ani já neznal, musel jsem si ho vyhledat; používaný vědecký název si vyhledáte sám...

když já tak heartpoužívám ty české obrozenecké názvy, nemůžu si pomoci laugh.

Ať se daří Vám i Vašemu slizoplodu laugh

Josef.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
KUKY - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (4475) - 38.136 (?), 21.4.2014 22:12

Je to on! Děkuji. Po zimě je vždycky trochu zbědovaný a opadaný, ale brzy se zase zazelená. Celkem nezmar. Přesně je z Kréty, sázeli tam živý plot a sazenice se válely všude kolem. Hezky voní. Ta barva není tak jedovatá, to jsem šteloval foťák...

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
JanJan - (8) - 196.12 (?), 3.3.2015 20:31

Dobrý den, prosím vás, co je to za druh vrby? A na druhé fotce je to červotoč??  Jak se proti němu bránit? Dá se vrba zachránit a jak? Některé menší keříky byly totálně provrtané. Děkuji za odpovědi:-)

červotoč?
červotoč?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.9 (?), 3.3.2015 21:48

Červotoč ne, ten je jen ve vyschlém dřevě (nábytek apod.). Tyhle díry ve stromcích dělají drvopleni a menší dírky drtníci.

Preventivní ochranu neznám. U drtníků (malí, pod dírkou na zemi piliny) navrtané co nejdříve odříznout do zdravého dřeva. Drvopleni (velké díry) většinou provrtají strom tak že zahyne, mají opravdu maxihousenky. Vím, že se lze pokusit do díry strčit drát a housenku probodnout, aby dál neškodila (viděla jsem na vlastní oči). Také se říkalo, že pomáhá do díry nastříkat petrolej, ale to odzkoušeno nemám.           Lída           

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3,  4,  5   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika