Předčasné sázení brambor a vysévání semínek



host - 39.14 (?)
31.3.2015 14:10

Sázela jsem fazolové lusky AIDAGOLD a na sáčku je skutečně vyobrazeno, že se sejí do volné půdy až v 5. a 6. měsíci. Moje chyba, ale ještě mi jich v sáčku dost zbylo, takže budu dle potřeby sít znova.

Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 39.14 (?), 31.3.2015 11:20, zobrazeno: 9271x

Zdravím všechny zahradkáře.

Byla jsem velmi nedočkavá, a protože bylo u nás jaro v plném proudu, zasadila jsem 24. 3. 2015 brambory rané i pozdní. A také jsem vysela na záhony kedlubny (modré i giganty), ledový salát, fazolové lusky, hrášek, mrkev, kopr, nať celerovou i petrželovou a ředkvičky. Teď si vyčítám, jestli jsem to neuspěchala. Dnes totiž u nás začalo sněžit a teplota poklesla téměř na nulu. Ředkvičky už vykukují ven. 

Myslíte, že může toto počasí nějak zásadně ovlivnit sadbu? Je to poprvé, co jsem se nechala zlákat počasím a sázela tak brzy, proto nevím co mám očekávat. Díky za názory. Alena

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
PP. - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (6491) - 9.135 (?), 31.3.2015 11:32

Očekávat můžete cokoliv počínaje tím, že budete mít velmi ranou sklizeň až po to, že to vše zmrzne. A cokoliv mezi tím. Věštěním se tu zabývá leckdo, možná něco vyvěští. Já bych doporučil nepodléhat jarním náladám, ale řídit se agrotechnickými lhůtami u vás osvědčenými.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 31.3.2015 11:37

No a co uděláte, když vám někdo řekne, že je to průšvih? Půjdete ty brambory vykopat a dáte je zpátky do sklepa? Na ředkvičky se ani neptám, tam jsou ty semínka tak malé, že byste je těžko z té hlíny vybírala.

Tož co poradit, jestli jste věřící, tak zajděte do kostela a dejte na modlení. No a jestli ne, tak v klidu vyčkejte věcí příštích. Nejspíš to dopadne tak, že až budete za pár týdnů chroupat ředkvičky, tak už si na nějaké ochlazení ani nevzpomenete.  A už vůbec ne až za pár měsíců budete sklízet brambory či fazole.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 39.14 (?), 31.3.2015 11:57

Ne, určitě nepůjdu vyrývat brambory, ale pokud by hrozilo, že v zemi v tomto počasí shnijí, půjdu pro jistotu koupit sadbu novou, pokud ještě mají mojí odrůdu. Taktéž semínka.

Příspěvek trochu ironický, ale i tak za něj děkuji.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 31.3.2015 12:08

Já to vždycky beru tak, že když naroste, tak je to dobře. No a když nenaroste, tak je v záloze pečlivá zahrádkářka maminka, a když ani té nenaroste, tak je tu supermarket. A tam naroste vždy!

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.14 (?), 31.3.2015 12:13

brambory přihrnout a namulčovat čím se dá, co je pod zemí nezmrzne,

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 92.38 (?), 31.3.2015 12:28

Sázet v březnu pozdní brambíory nevidím za rozumné. Což o to, nyní se jim v půdě nic nestane.  Ale v dubnu jsou ranní mrazíky pravidelně a bramborová nať je extrémně citlivá. I když rašící nať nyní uchráníte fólií či mulčem, v době zmrzlých mužů 12-14.5., po 6 týdnech růstu budou nasazovat na květ.  Když pomrzne bramborová nať těsně nad zemí, nic se nestane, vyraší znovu. Když zmrzne nať vysoká, jsou zásoby v sadbové hlíze vyčerpány, nová rostlina, co vyraší už přinese jen drobné brambůrky. Pak je lepší takové pomrzlé brambory vybrat a vysázet novou sadbu v půli května.
   Vysadíte-li pozdní brambory na 1. máje, máte po starostech a sklizené ve sklepě dýl vydrží.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Ferda Mravenec - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2064) - 247.50 (?), 31.3.2015 12:35
Jo. To se vzdycky rikalo, ze na prvniho maje je volno proto, aby se mohly sadit brambory.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
ivan z okénka - Zlatý Zahrádkář .Zlatý Zahrádkář. (800) - 184.133 (?), 31.3.2015 13:09

Dost velkou roli hraje místo, poloha, nadm. výška, půdní druh. Ředkvička, hrášek kopr, petržel bez větších výhrad. Fazole to nejspíše nepřežijou, možná bude potíž i s celerem, některé kedlubny by mohly jít do květu, stejně tak celer, pokud vydrží, ale u naťového to tolik nevadí. Brambory budou ležet do doby, než se půda ohřeje na 8-10°C, fazole potřebují tepla víc - ty nejspíše shnijí. Ostatní klíčí cca od 3-5°C. Když to nakryjete teď, bude na povrchu země teplota skákat jak jojo, podle toho jak vyleze sluníčko nebo napadne sníh. Kromě ředkviček jí dejte až po Velikonocích, počasí se má trochu srovnat a výsevy nebudou tak trpět. Na fazole nedávejte nic, na začátku května je vysejte znovu. Jestli bylo na originál sáčcích psáno - vysévejte koncem března ven, můžete zkusit reklamaci u firem dodávajících ona semena.      

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 39.14 (?), 31.3.2015 14:10

Sázela jsem fazolové lusky AIDAGOLD a na sáčku je skutečně vyobrazeno, že se sejí do volné půdy až v 5. a 6. měsíci. Moje chyba, ale ještě mi jich v sáčku dost zbylo, takže budu dle potřeby sít znova.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů25.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika