Gladioly



host - 220.30 (?)
1.10.2014 13:23

Na jarní výstavě jsem si koupila nové gladioly. Je to pravda, že se nemjí dávat na stejné místo, že tím degenerují?


Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2   
host - 129.249 (?), 30.9.2014 21:13, zobrazeno: 8878x

Zdravím zahrádkáře.

Mam prosbu.  Už jste letos vybírali gladioly?

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Marie12 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (429) - 77.148 (?), 30.9.2014 21:50

Já dnes, u nás má zase pršet a uvádí se, že se mají vyrýt koncem září.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 30.9.2014 22:06

O víkendu jsme je nahrnovali při posledním okopávání. Pravidelně je dobýváme až koncem října. Není na závadu, když listy namrznou, stejně ty listy házíme do kompostu. To nahrnutí hrůbků (jako k bramborám) má za účel chránit cibuli před chladem. Ono totiž když je na povrchu šedivina (-2°C), tak u cibule je krásných 8-9°C a ta je v pohodě. Delší doba v chladné zemi také přispívá k tomu, že cibule se přirozeně zbavují vody a zahušťují pletiva. Nenechte se obalamutit některými pseudoodborníky, kterí uvádějí dobývání cibulí v září, aby jste kvůli této pěstitelské chybě více nakupovali "z velkochovů". Vemte si i druhý aspekt, čím dříve dobudete cibule, tím déle je musíte skladovat do jara. Může se stát, že vám předčasně naraší u ž v lednu a tudíž nakoupíte od "radila" jiné opět s grátis návodem obsahujícím spoustu chyb. Málokdo ví, že některé kultivary mečíků jsou v našich podmínkách mrazuvzdorné (brut i cibule).


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 248.95 (?), 30.9.2014 22:42

Stando, že jste to nenapsal dřív! Tahala jsem je asi před třemi dny  :-(((! K té mrazuvzdornosti - divila jsem se, že tam, kde jsem měla asi před třemi lety gladioly a opadal mi tam nějaký brut, rostou malé... Tak už se tedy nedivím, asi jich tam bylo pár těch mrazuvzdorných. Docela by mne zajímalo, které odrůdy by se nemusely sklízet.           Lída

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 1.10.2014 1:12

Gladioly jsou kříženci botanických druhů mírného a subtropického pásma. Kde převládá "krev" mírného pásma, je mrazuvzdornost větší, ale nikdo neví, kolik "krve" (genů) má ta která konkrétní odrůda od těch subtropických předků...

Jako nevěřící skeptik jsem si ověřoval některé věci. Cibule sklízené v září vážené po sklizni a pak po ustálení váhy musí odpařit cca 25% své hmotnosti. Cibule sklízené po prvních mrazících potřebují odpařit pouze 14% své hmotnosti. Při sušení je optimální teplota od 9°C do 12°C, vlhkost pod 55%_r.v. a hlavně mírný průvan, který zajistí že %_r.v. neporoste. Při této teplotě už neklíčí spóry některých plísní či hub, a přitom dojde poměrně rychle k odpaření zbytkové vlhkosti. Pro rychlé doschnutí bez plísní je nezbytné odstranit "mrtvé" tkáně jako jsou listové růžice a "slupky" překryvající spodní polovinu cibule.

Většinou gladioly dobýváme po celý víkend následující po zmrznutí tyčkových rajčat pěstovaných venku (mimo skleník/folník, tedy jako na poli). 60 odrůd znamená mít 60 dřevěných lísek, kam se cibule v jedné vrstvě rozloží a dají schnout nejprve do stodoly a potom do temperované dílny/garáže.


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 129.249 (?), 1.10.2014 12:25

Děkuji za odpověď. Prosím a ošetřuje ten je? Milena

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 1.10.2014 12:47

nejlepší je mít odrůdy přirozeně odolné, aby potřeba ošetření byla minimální, nebo jen negativní výběr (vyřadit a zahodit).

Dřevěné přepravky před použitím desinfikuji - opticky čisté sluněním v letních vedrech (povrch se ohřeje až na 80°C od sluníčka a desinfukuje i UV). Ty, kde nějaká vlhkost prosákla přes vkládané noviny (na jedno použití) pak postříkám roztokem desinfekce SAVO.

Máčení ve fungicidu před sušením považuji za zbytečné, pokud na hlízách které potřebujete "zachránit" není přesně identifikovatelná choroba. Pak se volba fungicidu řídí identifikovanou chorobou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 82.198 (?), 31.1.2015 23:27

...které odrůdy by se nemusely sklízet... - nejspíš Vás zajímají velkokvěté odrůdy, ty já nemám, ale zcela spolehlivé jsou některé botanické druhy (Gladiolus italicus, communis, imbricatus), občas se dají sehnat (loni myslím měli imbricatus v zahrada-zizka.cz), ale jsou mezi sebou snadno zaměnitelné. Pokud by to někoho zajímalo, tak na této stránce je perfektní popis, jak jednotlivé botanické druhy odlišit - i podle semen a hlíz:  

pacificbulbsociety.org/pbswiki/index.php/MiscellaneousGladiolus

...a pokud někdo víte o tom mrazuvzdorném kultivaru mečíku - nebo i jiřiny - sem s ním!! Sázím jen to, co na podzim nemusím tahat ven :)

linda

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 220.30 (?), 1.10.2014 13:23

Na jarní výstavě jsem si koupila nové gladioly. Je to pravda, že se nemjí dávat na stejné místo, že tím degenerují?


Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 220.138 (?), 1.10.2014 13:33

U všech vegetativně množených rostlin dochází k degeneraci. Ta je urychlována stresovými faktory jako je výživový deficit, choroby a škůdci.

Vyjmutím hlízy z půdy získáváte možnost, zkontrolovat její zdravotní stav (a špatné vyřadit). Nasázením na nové místo utečete před chorobami přežívajícími v půdě na místě původním. Střídání stanovišť je levnější a spolehlivější než "chemie".

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Podklad dlažby na terasu22.4.2024
Výběr hliníkové pergoly od A do Z22.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika