Zmlazení meruňky?



Stránky: 1,  2   
host - 220.132 (?) 
29.3.2015 19:03, zobrazeno: 15162x

Zdravím Vás, Zahradníci! Před několika dny jsem měl tu čest seznámit se s postarším stromem meruňky. Teda řeknu vám, takovou jsem ještě neviděl. Poslední zásah do jejího růstu byl proveden asi ve školce. Takže na první pohled jsem ani meruňku nepoznal, viděl jsem jen jakýsi keř. Dosti hustý keř. Nyní má něco přes tři, čtyři metry, je dost proschlá, mnohde klejotok, přírůstky slabé, plody údajně špatné (hlavně mají takové ty tečky na povrchu, teď nevím, jak se to menuje). Verdikt majitele zní skácet. Já v něm však ještě vidím potenciál, a tak, kdybyste mi prosím trochu poradili, bych se pokusil strom ještě oživit, pokud možno zmladit. Jsem si vědom toho, že tento druh nějaké to omlazováníčko moc nemusí.

Může při hlubším omlazení podeschnout?

Jak prořezávat? Na větevní kroužek, nebo zaději Zahn? A když je větvička nemocná (klejotok)?

Do jakého průměru, či poměru průměrů, je vhodné řezat?

Je dobré dělat detailní řez? Jak postupovat při zmlazování plodného obrostu?

...

Kdybyste mi poskytli třeba nějaká vlákna, kde už se toto řešilo, nebo jakékoliv jiné materiály s touto problematikou, budu vám vděčný.

S pozdravem

Dave

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
Standa_hk - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (5555) - 248.14 (?), 29.3.2015 21:12

Pravidlo číslo jedna - majitel má vždy pravdu.

Ps: foto by nebylo?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
termet - Bronzový Zahrádkář .Bronzový Zahrádkář. (68) - 145.137 (?), 30.3.2015 12:43

Podědil jsem dvě staré meruňky jednu velkou, a druhá díky nedostatku světla a živin vypadala jako zakrslá.
Obě dvě vypadaly jako suchý keř. Plody té větší byly nevalné chutě a té menší většinou uhnili před dozráním.
Ta větší meruňka měla 4 hlavní větve, Na každé větvi jsem si našel na konci jeden živý výhon(ten měl tak cca 5cm) a všechno ostatní suché, napadlé, klejovité jsem nekompromisně ořezal tak že zbil kmen a na něm 4 hlavní větve bez postraních větví a výhonů a no konci malý ocásek s 5ti pupeny. V průběhu roku neskutečně obrazila novýma výhony. Většinou rovných jako pravítko, takže jsem musel vyvazovat, Následný rok měla luxusní velké plody výborné chuti.
Ta menší díky světlu a živinám též hodně obrazila bohužel plody těsně před dozráním shnijí, takže jsem stěží ochutnal jednu meruňku. Meruňka je již vykopaná.
moje rada z téhle zkušenosti: nejprve ořezat všechno suché a napadené.
zbude vám ve formě malých letorostů 1-3 roky starých tak 10-20 %
Tlusté větve řežte jen hodně nemocné, nebo suché. a ty které se kříží.
Pokud to nepřežije tak je nemocná. Pokud ano tak s hnojivem by měla velmi obrazit a to po celé délce hlavních větvích. následný rok můžete provádět zahnův řez aby koruna vypadala tak jak potřebujete a zároveň plodila.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 220.132 (?), 3.4.2015 20:02

Děkuji mnohokrát! Přesně něco takového mě zajímalo.

S tím kácením prý počítají tak příští rok, či později. Tak jsem se za ni přimluvil, a zkusím jí pomoct.

Foto však nemám. Ale na tom byste stejně nic moc nenakoukal. Kmen má docela v pohodě, tak snad to zvládneme.

Dave

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Dave3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (102) - 220.132 (?), 30.4.2015 22:35

Ještě bych se dozeptal, kdy je vhodné provést takový řez? Letos ještě, nebo počkat až na přístí rok?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
host - 157.239 (?), 1.5.2015 6:44

Podle popisu by to taky mohlo být čekání na smrtcrying, totálně suché větve odřízněte ještě hlouběji, bez kroužku-v rovině s ponechanou. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Dave3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (102) - 220.132 (?), 1.5.2015 15:11

To zas neplašte! Úplně suchých jsem si snad ani nevšiml. Jenom proschlý obrost, slabé přírůstky, někde poškození větví 2.ř. a klejotok. Vypadá, co si pamatuju, vcelku dobře, jenom je na slabší podnoži a žádná agrotechnika. Je mezi domkem a zpevněnou cestou, kde má tak 2-3 metry pás volné půdy. Plocha je zatravněná.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
host - 157.239 (?), 1.5.2015 15:15

Pacient zemřel na mnohočetná zranění, hlavní podíl na smrti mělo neposkytnutí včasné odborné pomocicheeky. S.P.,Ch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                     
Dave3 - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (102) - 220.132 (?), 1.5.2015 17:08

snad to tak nedopadne po provedení rádobypseudoodborného zásahu (rozumějme interakcí mé ruky s mou pilou) laugh

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 1.5.2015 8:30

Řežte nyní. Je vhodná doba.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Cesta z litého betonu18.4.2024
Husqvarna 36. - zapalování17.4.2024
Ako očistiť zalakované časti?14.4.2024
Cesta z litého betonu13.4.2024
Motorova pila stihl 02813.4.2024
Kouří do místnosti12.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika