Zlomená větev meruňky - přeroubování



host - 175.148 (?) 
25.7.2014 8:41, zobrazeno: 5719x

Dobrý den.Asi před týdnem se mi podařilo zlomit větší větev asi 30 leté meruňky. Tvořila základ spodního patra stromu a byla na roubu asi 40 cm od hlavniho kmene. Větev byla přetížená a když jsem s ní zatřásl pro shození přezrálých meruněk, v roubu se neudržela. Co jsem udělal jako první, tak jsme ránu na stromě zatřel latexem. Teď lituji, že jsem ulomenou větev hodně neořezal a nestáhl elsatickým obvazemzpět na roub. Možná by se chytila. Průměr větve je asi 20 cm. Má to smysl ještě zkusit nějak udělat? Nebo nemám pahýl na stromě seříznout a zkusit na něj dát nový roub? Kdy je v takovém případě nejvhodnější doba pro nový roub? Děkuji.

Adresa příspěvku
Připojit reakci   
stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
   
vyslouzil - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (18311) - 236.1 (?), 25.7.2014 8:49

S 30 letou meruňkou bych příliš neexperimentoval. Jestli byla větev ulomena úplně, ani elastickým úvazem by nepřirostla zpět. Jsou-.li na stromě další neulomené větve, nemá roubování smysl ani velkou šanci na úspěch.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 175.148 (?), 25.7.2014 9:05

No jo no, když ona je to dobrá třetina stromu - většina spodního patra meruňky. Nebojte, když se mi to podařilo, nevěděl jsem, jestli se mám vztekat nebo brečet. Čili asi pahýl seříznout, meruňku udržovat a opodál zasadit na podzim novou.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Wimpi - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (2112) - 109.116 (?), 25.7.2014 10:30

Tak nějak..  Ten strom jsem sice neviděl, ale … pokud se zlomila tak mohutná větev, která představovala 1/3 objemu koruny, podstatná čast kmene pod touto větví začne odumírat. Jedná se o segment kmene, kterým ulomenou větev zásoboval výživou. Do odumřelého dřeva stromu se brzy dostanou dřevokazné houby. Postupně uhnije 1/3 kořenového systému.  Tím se naruší statika stromu (což může být i nebezpečné). Ten strom, už navždy zůstane touto příhodou poznamenán jako invalida, nicméně může ještě mnoho let s tímto hendikepem žít a na zbývající části koruny normálně plodit. Mezitím si připravíte náhradu.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Nářadí pro průklest vysokých stromů10:55
Nářadí pro průklest vysokých stromů9:50
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů24.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Nářadí pro průklest vysokých stromů23.4.2024
Další příspěvky > 
O nás | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika