Veselku či jinou odrůdu meruňky?



Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?)
23.2.2015 22:27

Proč shánět Rubistu, když zde na obrázku vidíte krásně vybarvené plody Veselky.

Veselka Zraje 11 dnů před ‘Velkopavlovickou‘. Plody jsou velké, červené, velice atraktivní, chuť je výborná. Odolnost k monilii je střední, k mrazu v době květu vysoká. Odrůda slabě roste, proto je velmi vhodná i na vřetena do zahuštěných sponů. Je vděčná za přihnojení.
Veselka Zraje 11 dnů před ‘Velkopavlovickou‘. Plody jsou velké, červené, velice atraktivní, chuť je výborná. Odolnost k monilii je střední, k mrazu v době květu vysoká. Odrůda slabě roste, proto je velmi vhodná i na vřetena do zahuštěných sponů. Je vděčná za přihnojení.
Umístění příspěvku v diskuzi
Připojit reakci

stavba, energie, topení, paliva, voda a odpady, sítě, interiér a dílna
Stránky: 1,  2,  3   
host - 50.166 (?), 8.2.2008 8:26, zobrazeno: 32206x

Rád bych si na zahradě vysadil meruňku, a tak v současné době sháním vhodnou odrůdu. Zahrada se nachází v nadmořské výšce cca 320 m n.m., sháním tedy odrůdu odolnější vůči mrazu. V literatuře mě asi nejvíce zaujala odrůda Veselka, odolná vůči mrazu, chorobám, chuťově výborná, s velkou plodností. Překvapivě se však o ní nikde téměř nepíše, v zahradnictvích není nabízena (tedy aspoň na Pardubicku). Mohl by mně proto prosím některý ze zkušenějších zahrádkářů/pěstitelů meruněk s touto odrůdou poradit (jaké skrývá nevýhody, případně dá-li se někde sehnat nebo jakou odrůdu před Veselkou upřednostnit)? Děkuji za každou radu.

P. Jurák

Adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 44.124 (?), 8.2.2008 17:00

Domnívám se, že Veselka je dobrá Volba, dále do okrajových oblastí Veharda či Kráska. Tyto odrůdy mají tzv. meruňkovou chuť a jsou dosti odolné vůči mrazům. Ovšem přesně Vám nikdo neporadí. Toto uvádím z oblasti Lounska, kde jsem v mrazové kotlině a tyto odrůdy mám vyzkoušené. Rozhodně ve Vaší oblasti to nebude horší co se klimatu týče.

      S pozdravem Milan Boštička.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
Josef Zavřel - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (285) - 45.6 (?), 8.2.2008 20:19

Dobrý večer. Pane Boštičko, máte podle mě pravdu. Veselka byla vyšlechtěna na ŠS ve Veselém u Piešťan, lokalita Borovce vynikajícím šlechtitelem mrazuvzdorných odrůd meruněk panem ing. Štefanem Nitranským, který používal ke křížení odolných odrůd právě pyl z asijských vysokohorských semenáčů. Na jeho práci po odchodu do důchodu navázala paní ing. Benediková a nyní je po privatizaci vedoucím pan ing. Varga. Vznikla tam celá řada vynikajících a hlavně mrazuvzdorných odrůd a také některé lednické odrůdy vznikly ve spolupráci tamních odborníků a šlechtitelů jako jsou pan prof. ing. Zdeněk Vachůn a doc. Dr. ing. Boris Krška (Leskora a další na LE...). Kromě Veselky to jsou další vynikající a většinou samosprašné Vesprima, Vestar a Barbora z Veselého. Prostě kdo umí ten umí. Hezký večer.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
host - 231.70 (?), 30.3.2008 9:35

Prosim, nevite neco o odrude merunka kraska?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
   
host - 93.175 (?), 15.7.2008 10:06

Meruňku Veselku jsem sehnal asi před 4 lety v Sempře Litoměřice, letos jsem ji viděl (na podnoži St. Julien) v Hornbachu. Je v květináči, tak by ji snad mohli mít i teď přes léto. Letos mi poprvé zaplodila, i když v době květu bylo -3 až - 4 C. Jsme 250 m n.m. Plodí bohatě, plody velké, rudě červené, souvislé líčko na 1/3 plodu, vevnitř tmavě oranžová. Chuť vynikající. Jednoznačně skvělá volba. Doporučuji.

Jiří Moravec Ing.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
      
host - 180.154 (?), 17.7.2008 21:59

Vážený pane, "veselka je dobrá odrůda, ale podle mne je na mrazuvzdornost a na chuť ještě lepší "Paviot". Plody má vcelku dosti veliké a chuť velmi sladce výraznou. Každoročně sklízím kolem 50 kg i více.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
         
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 8.1.2015 18:27

To je od Vás hezké, pane Kamile, že chcete spíše objevovat staré meruňky. Mohl by jste později založit vlákno s názvem staré odrůdy meruněk. Dnes většinou každý prahne po odrůdách jako Ninja, Tornádo, Samuraj, Farbaly, Goldstrike, Robada, Puget Gold atd. Protože jste majitelem odrůdy Veselka, tak by mě zajímalo, co se od ní dá čekat. Přesně jak se píše na začátku tohoto vlákna, tak i já jsem se nechal zlákat dobrým hodnocením odrůdy. Nesdílím názor s předřečníkem o vysokých kvalitách Paviotu, kterého jsem se již dávno zbavil. Takže co čekat od Veselky?

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
            
Kamil Hasman - Stříbrný Zahrádkář .Stříbrný Zahrádkář. (491) - 240.46 (?), 8.1.2015 20:41

Pane Petře, na hodnocení Veselky se optejte za nějakých 10 let smiley, po dvou úrodách je opravdu brzy (k nejmrazuodolnějším zatím nepatří). Všechny nové odrůdy stejně mít nemohu (ani nechci, nemám rád ty desetiodrůdové stromy - každá větev jiná), tak si budu pro rozšíření sadu další odrůdy pečlivě vybírat.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
               
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 11.1.2015 17:08

Taky jsem si všiml. Ze dvou nejdůležitějších ukazatelů, což je mrazuodolnost v květu a kvalita plodů, je na tom v jednom už hůře.

Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
                  
Petr z Pardubic - Diamantový Zahrádkář .Diamantový Zahrádkář. (10031) - 70.240 (?), 23.2.2015 22:27

Proč shánět Rubistu, když zde na obrázku vidíte krásně vybarvené plody Veselky.

Veselka Zraje 11 dnů před ‘Velkopavlovickou‘. Plody jsou velké, červené, velice atraktivní, chuť je výborná. Odolnost k monilii je střední, k mrazu v době květu vysoká. Odrůda slabě roste, proto je velmi vhodná i na vřetena do zahuštěných sponů. Je vděčná za přihnojení.
Veselka Zraje 11 dnů před ‘Velkopavlovickou‘. Plody jsou velké, červené, velice atraktivní, chuť je výborná. Odolnost k monilii je střední, k mrazu v době květu vysoká. Odrůda slabě roste, proto je velmi vhodná i na vřetena do zahuštěných sponů. Je vděčná za přihnojení.
Předchozí příspěvek | adresa příspěvku
Připojit reakci
Pokračování této diskuze (další příspěvky)  |  1,  2,  3   
zahrada.cz
DŮMACHALUPA.cz
Propojení dvou topení17.3.2024
Propojení dvou topení16.3.2024
Zapalování Husqvarna 40 nehází jiskru13.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Propojení dvou topení11.3.2024
Další příspěvky > 
Informace o serveru | Reklama | Podmínky užívání | Kontakty
(c) Lupo Media s.r.o. 2001 - 2024
DŮMACHALUPA.cz
statistika